ناقوس ساعت تاریخی تهران به صدا درآمد

ناقوس ساعت تاریخی تهران به صدا درآمد

به گزارش فقط سفر ساعت کاخ گلستان که هدیه ملکه انگلیس به ناصرالدین شاه قاجار بود، بعد از سال ها خاموشی باردیگر به کار افتاد و صدای ناقوس آن بامداد امروز در تهران پیچید.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، این ساعت که به قول تعمیرکار آن، قدمتش به بیشتر از ۱۵۰ سال می رسد، روی برج شمس العماره در کاخ گلستان نصب شده است. ساعت پیشکش ملکه ویکتوریا به ناصرالدین شاه بود که روی بلندقامت ترین عمارت تهران نصب گردید. اما صدای بلند ناقوس آن برای دربار و اهالی محدوده ارگ سلطنتی آزاردهنده بود، خواستند صدای ساعت را کم کنند، ولی کلا آنرا از کار انداختند.
اوایل دهه ۹۰ سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد ساعتچی ـ ساعتکار قدیمی شهر ـ را خبر کرد تا به یک قرن سکوت ساعت پیشکشی آخر دهد. سرانجام ظهر روز ۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۹۱ عقربه های ساعت شمس العماره به حرکت درآمد. گفته می شد هزینه تعمیر و نگهداری این ساعت ماهانه ۵۰۰ هزار تومان بود که هزینه بالای آن، کوک ساعت را بعد از ۱۰ ماه، باردیگر از کار انداخت. هرچند مسؤولان کاخ آن زمان گفتند کوک ساعت چون از حالت دستی خارج و مکانیکی شده دوام نیاورده است.
سال ۹۷ باردیگر تعمیرکار ساعت را خبر کردند و با او تفاهمنامه ای بستند تا هم کل ساعتهای کاخ گلستان را کار بیندازد، هم هر ۱۵ روز یک مرتبه ساعت شمس العماره را کنترل کند تا بار دیگر متوقف نشود. از مدیر وقت کاخ نقل شده که هزینه نگهداری و کوک این ساعت ماهانه حدودا ۱۵ میلیون تومان می شد. از به کار افتادن باردیگر ساعت در آن روزها خبری نشد تا این که بامداد امروز، دوشنبه ۲۳ فروردین ماه سال ۱۴۰۰، ناقوس ساعت شمس العماره به صدا درآمد.
تعمیرکاران این ساعت می گویند ۱۸ ماه برای به کار انداختن عقربه ها و ناقوس آن زمان گذاشته اند.
ناقوس این ساعت تاریخی بعد از سال ها خاموشی، با حضور شهردار منطقه ۱۲ به صدا درآمد، چون این دفعه هزینه تعمیر و کوک آنرا شهرداری این منطقه پرداخت کرده است. علی محمد سعادتی به ایسنا اظهار داشت: کاخ گلستان تنها اثر جهانی شهر تهران است که همه ما در هر نهاد و دستگاهی موظفیم از آن حفاظت نماییم.
او علت به حرکت درآوردن این ساعت را بازگشایی باردیگر «باب عالی» ـ درِ شرقی کاخ گلستان ـ دانست و اضافه کرد: بازگشایی این درِ کاخ گلستان دغدغه بلند مدت ما بود، ازاین رو با مدیریت این مجموعه تاریخی و فرهنگی صحبت کردیم و مجوزهای لازم را برای مرمت و بازگشایی آن گرفتیم. راه اندازی ساعت ملکه ویکتوریا هم بخشی از پروژه باب عالی است. این ساعت از سال ۱۳۰۴ تا ۱۳۸۹ از کار افتاده بود که بعد از این دوره تعمیر شد، ولی باردیگر از مدار خارج شد تا سال جاری که باردیگر صدای آن شنیده می شود و خاطره تهران قدیم را تداعی می کند. مقرر است کارشناسانی به این منظور آموزش داده شوند تا دیگر شاهد خاموشی ساعت شمس العماره نباشیم.
آفرین امامی ـ مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ـ هم در مراسم به صدا درآوردن ناقوس ساعت شمس العماره به ایسنا اظهار داشت: به کار انداختن ساعت شمس العماره پیش نیاز بازگشایی «باب عالی» بود که مبحث با شهرداری منطقه ۱۲ مطرح و با استقبال و حمایت آنها هم مواجه گردید. هدف مجموعه جهانی کاخ گلستان این است که ساعت به صورت متوالی کار کند و صدای ناقوس آن در منطقه شنیده شود. اجازه نمی دهیم بار دیگر ساعت ساکت شود.
وی در جریان بازدید شهردار منطقه ۱۲ ضمن اشاره به پیشنهاد راه اندازی موزه ساعت در شمس العماره و موافقت اداره کل موزه ها، اضافه کرد: با وجود حدود ۴۰۰ ساعت تاریخی در کاخ گلستان که بیشتر آنها پیشکش شده به ناصرالدین شاه است، میتوان این عمارت را به موزه ساعت یا زمان تبدیل کرد. مقرر است طرح محتوایی آن آماده شود تا مصوبه را دریافت کند.
خبر در حال تکمیل است...


1400/01/23
15:21:16
5.0 / 5
558
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری