معاون علمی رئیس جمهور تاكید كرد؛

با تلاش جهاددانشگاهی و سایر شركت های داخلی، ایران دارای دانش فنی طراحی و ساخت واگن مترو شد

با تلاش جهاددانشگاهی و سایر شركت های داخلی، ایران دارای دانش فنی طراحی و ساخت واگن مترو شد

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به بهره برداری قطار ملی مترو اشاره کرد: کشورمان امروز دارای دانش فنی طراحی و ساخت واگن مترو است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، دکتر سورنا ستاری در آیین بهره برداری از طرح های ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به موضوع تولید واکسن آنفلوآنزای فصلی اشاره نمود و اضافه کرد: خوشبختانه امروز افتتاح تولید این واکسن را خواهیم داشت. واکسنی که توسط تیمی جوان در قالب شرکتی دانش بنیان تولید شده است. به غیر از این واکسن این تیم سه واکسن انسانی دیگر را برای تولید در برنامه دارد و از شهریور امسال بحث واکسن آنفلوآنزای فصلی با بهره گیری از واکسن داخلی صورت خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: باید از وزیر بهداشت و همین طور سازمان غذا و دارو برای حمایت های که در این راستا انجام دادند قدردانی کنم. امروز شرکت های دانش بنیانی داریم که صفر تا صد کار را، خودشان انجام می دهند و دولت تنها وام و تسهیلات به آنها پرداخت می کند. شرکت دانش بنیان تولید کننده واکسن آنفلوآنزای فصلی نیز گروهی جوان هستند که در قالب شرکتی دانش بنیان این کار را انجام داده اند.
معاون رئیس جمهور افتتاح قطار ملی مترو را یکی دیگر از پروژه های افتتاحی امروز دانست و اظهار داشت: امروز یک رام قطار مترو به بهره برداری می رسد در صورتیکه پیش تر ۲۶درصد این قطارها داخلی سازی شده بود اما در این پروژه در عرض ۱۸ ماه، ۷ واگن که یک رام قطار را می سازند با تلاش ۱۸ شرکت و جهاد دانشگاهی و مپنا و واگن سازی تهران داخلی سازی شدند و دانش فنی و طراحی آن به حدود ۸۵ درصد داخلی سازی رسیده است. بدین سان ما امروز دارای دانش فنی طراحی و ساخت واگن مترو هستیم.
وی افزود: ۱۰۵ واگن از طرف شهرداری تهران قرارداد آن بسته شده. هر ۷ واگن یک رام قطار را می سازند که با این قرارداد در حقیقت ۱۵ رام قطار سفارش داده شده است.
ستاری در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع تولید موتور سه سیلندر اشاره کرده و اضافه کرد: امروز خط تولیدی این موتور راه می افتد. در حقیقت این مساله نخستین قرارداد برجام بود. حتی پیش از امضای برجام این قرارداد منعقد شد که بزرگترین سرمایه گذاری در صنعت خودروسازی ظرف ۱۵ سال اخیر شمرده می شود. این خط تولید ظرفیت تولید ۱۵۰ موتور در سال را دارد. از طرف دیگر در دانشگاه تهران همزمان یکی از بزرگترین مراکز تست موتور افتتاح می شود که تمام تست ها از موتور دیزل تا خودرو های الکتریکی را می شود در آن انجام داد. باید از بانک رفاه برای حمایت های خط تولید موتور قدردانی کنم.
وی از بهره برداری ناحیه نوآوری شریف در بین پروژه های افتتاحی امروز آگاهی داد و اضافه کرد: این کار در حقیقت پروژه مشترکی بین صنعت و دانشگاه است که در قالب آن بیش از ۵۰۰ شرکت در اطراف دانشگاه شریف در ناحیه نوآوری حضور دارند و بدین سان درآمد قابل توجهی برای دانشگاه همراه خواهد داشت. این پروژه مدل خوبی از توسعه شهری است که با همکاری شهرداری تهران اتفاق افتاده است.
ستاری تولید واکسن آبزیان را یکی دیگر از پروژه های امروز خواند و اضافه کرد: اولین واکسن آبزیان امروز به بهره برداری می رسد که این واکسن توسط شرکتی که مدیرعامل آن یک خانم است تولید شده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همین طور در این مراسم اظهار داشت: توسعه شرکت های دانش بنیان و خلاق بزرگترین دستاورد اقتصاد دانش بنیان است. هم اکنون شرکت هایی فعال می باشند که در حوزه فناوری سرمایه گذاری های سنگینی کرده اند. هیچ چیز در اقتصاد دانش بنیان خلق الساعه نیست. از نیروی انسانی در حال تحصیل در مراکز دانشگاهی تا زمانی که به راه اندازی شرکت اقدام می کند.
ستاری افزود: امروز نیز شرکت هایی در این مراسم حضور دارند که هزینه زیادی روی بخش تحقیق و توسعه خود داشته اند و کارآفرینی کردند و فناوری را توسعه دادند.
وی با اعلان اینکه فرق بسیاری میان سرمایه گذاری خود شرکت در پروژه و سرمایه گذاری بخش دولتی وجود دارد. بیان کرد: بعنوان مثال در حوزه زیست فناوری شرکت های دانش بنیان پرقدرتی داریم؛ یکی از شرکتها سال قبل ۴۰۰ میلیارد تومان روی بخش تحقیق و توسعه خود هزینه کرد. اساسا اگر دولت ۴ هزار میلیارد تومان هم هزینه می کرد نمی توانست به نتایجی که این شرکت به آن دست یافت برسد.1400/01/19
23:17:15
5.0 / 5
677
تگهای خبر: دارو , شهر , فناوری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری