رییس جامعه هتلداران ایران اعلام كرد:

مازندران و كیش ركورددار اقامت نوروزی

مازندران و كیش ركورددار اقامت نوروزی

به گزارش فقط سفر رئیس هیات مدیره جامعه هتلداران می گوید: تعداد مسافران هتل رو در استان های شمالی، بخصوص مازنداران و جزیره کیش در مقایسه با سایر نقاط کشور رکورددار بوده است.


آمارهای سامانه های حمل و نقل هوشمند مرکز مدیریت اطلاعات راه ها و حمل و نقل جاده ای هم تایید می کند که استان های شمالی تا کنون رکورددار سفرهای نوروزی بوده اند. البته سازمان هواپیمایی و حمل و نقل ریلی هنوز درباره میزان ترددهای نوروزی، آماری را اعلام نکرده اند. معاون گردشگری در تنها آماری که از میزان سفرهای نوروزی اعلام نموده هم گفته است: از ۲۸ اسفندماه ۹۹ تا هفتم فروردین ۱۴۰۰ در مجموع یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفرشب اقامت در مراکز اقامتی رسمی کشور ثبت شده است که اگر هر فرد به صورت متوسط سه شب اقامت داشته باشد، حدود ۴۵۰ هزار نفر در ۱۰ روز گذشته سفر کرده اند. ضریب اشتغال متوسط مراکز اقامتی رسمی حدود ۳۰ درصد بوده است.
جمشید حمزه زاده ـ هم به ایسنا اظهار داشت که میانگین اقامت در هتل ها و هتل آپارتمان ها از آغاز تعطیلات تا کنون حدود ۲۵ درصد بوده است.
او اضافه کرد که با عنایت به کاهش محدودیت های سفر در نوروز و صدور دستور ممنوعیت برگزاری چادر مسافرتی و اقامت در مراکز غیر مجاز و مدارس، پیشبینی شده بود ضریب اشغال هتل ها در کشور دست کم به ۵۰ درصد برسد، اما برخی عوامل این انتظار را برآورده نکرد.
به گفته او، استان های شمالی بخصوص مازندران و جزیره کیش برپایه میزان اقامت، جزو پرمتقاضی ترین مراکز برای سفر بوده اند، به صورتی که در بعضی روزها و بعضی هتل ها ضریب اشغال به ۱۰۰درصد رسیده است.
رییس هیات مدیره جامعه هتلداران ایران، وضعیت اسکان در سایر استان ها را چندان تعریفی ندانست و اضافه کرد: البته در بعضی استان های مرکزی، مثل اصفهان و یزد ضریب اقامت در مقایسه با دیگر روزهای سال گذشته، روند مثبتی داشت، ولی میانگین اسکان در این استان ها هم به کمتر از ۴۰ درصد رسید.
حمزه زاده علل اقتصادی و معیشتی را عامل چندان اثرگذاری در کاهش میزان اقامت در هتل های کشور ندانست و اظهار داشت: مردم را از سفر خیلی ترساندند. از طرفی برخی مرزها به روی مسافران باز شد و موقعیت سفر به ترکیه و دیگر کشورها در نوروز فراهم گردید. تعداد زیادی از مردم هم به خاطر کرونا ترجیح دادند در منزل دوست و آشنا اقامت داشته باشند؛ در بعضی استان ها مثل آذربایجان شرقی این شکل از اقامت بسیار زیاد بود. این ها همچون عواملی است که سبب شد تعداد مسافران هتل رو در نوروزِ سال جاری با وجود کاهش محدودیت سفر، کم باشد.
او درباره مدیریت اسکان در چادرهای مسافرتی و اقامتگاه های غیرمجاز، اظهار نمود: هنوز اطلاعات کامل از سطح استان ها جمع آوری نشده است، اما فکر می کنم به غیر از استان های شمالی در دیگر نقاط کشور، مطابق مصوبه ای که داده شده بود و برگزاری چادر و اسکان در مدارس و خانه های شخصی را ممنوع کرد، در مقایسه با سالهای گذشته، بهتر مدیریت شده باشد. البته اقامت در خانه های اجاره ای شمال کشور را نتوانستند مدیریت کنند.
رییس هیات مدیره جامعه هتلداران ایران درباره تأثیر قیمت هتل در کاهش تقاضا، اظهار داشت: قیمت یا مسئله معیشت تأثیر زیادی روی مسافران هتل رو ندارد. البته روی درصدی تأثیر داشته است و امکان دارد به این خاطر کل برنامه سفر را حذف کرده و یا تغییر داده باشند.
او درباره نگرانی مردم از بهداشت و ویروس کرونا در هتل هم اظهار نمود: فکر نمی کنم مردم از این بابت نگرانی داشته باشند، چون وزارت بهداشت در یک سال قبل حتی یک مورد مبتلا شدن در هتل را گزارش نکرده است. البته امکان دارد کارمندان هتل بیمار شده باشند که سریع قرنطینه شده اند، اما در میان مسافران حتی یک مورد گزارش وجود ندارد.
حمزه زاده اضافه کرد: در همین مدت تعطیلات میزان خرید از رستوران های هتل در مقایسه با سالهای گذشته افزایش قابل توجهی داشته. حتی استفاده از کافی شاپ های هتل ها بیشتر شده است که نشاندهنده اعتماد مردم به ویژه، محلی ها به هتل ها است.
منبع:

1400/01/12
14:04:55
5.0 / 5
557
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری