شهردار تهران در نشست هیات مدیره متروپلیس؛

شروع بازآفرینی شهری در تهران از مقیاس محلی

شروع بازآفرینی شهری در تهران از مقیاس محلی

شهردار تهران اظهار داشت: بازآفرینی شهری که ماموریت تاب آور کردن فضاهای ناکارآمد شهر را بر عهده دارد از با اهمیت ترین اولویت های شهرداری تهران در چند سال اخیر بوده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در نشست هیات مدیره متروپلیس که بصورت مجازی برگزار شد، همه گیری ویروس کرونا را بعنوان یک بحران جدید و ناشناخته، عنوان نمود و اضافه کرد: این ویروس ابعاد گوناگونی از تاب آوری در مقیاسهای مختلف را به مدیران شهری یادآوری کرد.
او افزود: بحرانی که با چالشهای دیگر مثل آلودگی هوا، تغییرات اقلیمی، رویدادهای جدی آب و هوایی، دوران رکود اقتصادی و غیره قابل قیاس نیست. ما عملاً به فکر کردن در مورد نوعی از تاب آوری فراخوانده شده ایم که در آن بگونه ای همه جانبه باید مستحکم و سازگار باشیم و باید اظهار داشت که شهرهای امروز از این وضعیت ایده آل فاصله بسیاری دارند.
حناچی با اشاره به اینکه پیچیدگی و نبود قطعیتهای ناشی از درهم تنیدگی مسائل متنوع شهری با این بحرانها، مدیریت شهرها را دشوارتر کرده است، اظهار داشت: مدیریت شهری تاب آور به دنبال یافتن روشهای بومی، چندجانبه و عدالت محور در شهرها و نه لزوما تدوین ساختارها و قوانین ثابت برای تاب آوری است.
رئیس کارگروه بازآفرینی شهری و معماری متروپلیس، با تکیه بر اینکه تهران پایتخت ایران شهری با ۹ میلیون نفر جمعیت و بیش از ۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت، نیز از این قاعده مستثنی نیست، اظهار داشت: در این روزها که شروع سال نوی ایرانی را با نام نوروز (به مدلول روز نو یا نو شدن روزها) جشن میگیریم، بیش از هر زمان دیگری به نو شدن نگاهها، ایده ها و شیوه های مدیریتمان در شهر نیازمند شده ایم.
بگفته او، بازآفرینی شهری که ماموریت تاب آور کردن فضاهای ناکارآمد شهر را بر عهده دارد از با اهمیت ترین اولویت های شهرداری تهران در چند سال اخیر بوده است؛ بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری، در مقابل زلزله بسیار لطمه پذیر هستند و همزمان این فرسودگی ساکنان این محدوده ها را با چالشهای متنوع اجتماعی و فقر شهری مواجه کرده است. تمرکز بر نگاه تبعیض مثبت و تخصیص منابع به مناطق کم برخوردارتر شهر به منظور بهره برداری اجتماعی از انواع منابع در مقابل سود اقتصادی، از مهم ترین نقاط هدف شهرداری تهران بوده است.
نایب رئیس متروپلیس، اضافه کرد: این پروسه بازآفرینی، حفظ و احیای هویت طبیعی و تاریخی شهر در کنار ایجاد و تقویت شهری جهانی و همزمان با تمام دنیا جهت تبادل آگاهی ها و پتانسیلهای توسعه و پیشرفت را سیاست خود برای رسیدن به شهری تاب آور قرار داده است.
شهردار تهران بیان نمود: سعی شده است بازآفرینی شهری، در تهران از کوچکترین مقیاس شهری قابل مشارکت، یعنی محله، شروع و نقشهای محلی پروژه های بازآفرینی در کنار نقشهای شهری و فراشهریشان در هماهنگی با زمینه های محلی و بومی شکل بگیرد؛ امری که در نهایت ساکنان شهر را مالک و دنبال کننده پروسه توسعه شهر دانسته و پایداری آنرا از این طریق تضمین می نماید.
طبق گزارش سایت شهر، حناچی اظهار داشت: من بعنوان کو-پرزیدنت متروپلیس از این زمانی که به من اختصاص داده شده استفاده می کنم و تمام حضار گرامی، شهرداران، متفکران و صاحبنظران شهری و جوانان فعال در این عرصه را به لاین فعالیت جدیدی که در حوزه بازآفرینی شهری، بوجود آورده ایم دعوت می کنم. به نظر می آید تبادل دانش و تجارب از با اهمیت ترین منابع یادگیری در مدیریت شهرهاست و این فرصت بسیار ارزشمندی است که امروز پیش روی ماست.1400/01/11
20:03:35
5.0 / 5
499
تگهای خبر: پایتخت , ثبت , سایت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری