ادامه چالش ها درباره سفرهای نوروزی

ستاد خدمات سفر: هماهنگ می نماییم رنگ شهرها تغییر نكند!

ستاد خدمات سفر: هماهنگ می نماییم رنگ شهرها تغییر نكند!

به گزارش فقط سفر از یک طرف از مردم می خواهند سفر خویش را کوتاه کنند و زودتر به شهرهای شان برگردند، از سوی دیگر مسؤولان ستاد خدمات سفر می گویند درصدد هستند رنگ شهرها تغییر نکند تا سفرها ادامه پیدا کند!


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، محمدکاظم خلدی نسب ـ دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ـ در یک جلسه آنلاین با مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها، دبیران کمیته های تخصصی آمار و نظارت این ستاد، به تغییر رنگ بعضی از شهرها در فاصله اول تا چهارم فروردین ماه اشاره کرده و گفته است: درصدد هستیم که رنگ شهرها برپایه مصوبه و دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور و ستاد ملی مدیریت کرونا تغییر نکند که مقرر شده با کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا هماهنگی لازم صورت گیرد.
در خبری که معاونت گردشگری منتشر نموده او اضافه کرده است: با عنایت به عبور بعضی از مسافران از جاده ها و کمربندی های شهرهای نارنجی درخواست داریم نیروی انتظامی همکاری لازم را برای تردد مسافران برای رسیدن به شهرهای زرد و آبی به وجود آورد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که مسؤولیت ستاد خدمات سفر را به عهده دارد، درحالی با چنین ایده ای برای مذاکره با ستاد کرونا به استقبال هفته دوم تعطیلات نوروز می رود که چهارشنبه گذشته (۴ فروردین ماه) رئیس جمهور حسن روحانی به گزارش تازه قرارگاه عملیاتی کرونا درباره جدی نگرفتن پروتکلهای بهداشتی در سفرهای نوروزی و خیز کرونا در بعضی شهرهای زرد و آبی و تغییر رنگ آنها و نگرانی هایی که متعاقب آن بوجود آمده است، اشاره کرده و گفته است: با عنایت به این که در انتها اسفندماه خیلی از شهرها وضعیت به نسبت آرامی داشتند و رنگ بندی آنها قرمز و نارنجی نبود، محدودیتی برای سفر به وجود نیامد اما سفارش قرارگاه و مسؤولان، سفر نکردن به این شهرها بود که مبادا با موج جدیدی مواجه شویم. هنوز هم سفارش به مردم این است که اولویت آنها سفر نباشد و اگر به هر علتی مبادرت به مسافرت کرده اند سفر خویش را کوتاه کنند.
در همان روز، ولی تیموری ـ معاون گردشگری و رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر ـ در جریان سفر نظارتی نوروز به استان کرمان، نسبت به تغییر سریع رنگ ها و مهلت ۷۲ ساعته ای که برای خروج مسافران از شهرهای پرخطر تعیین شده است، معترض شده و گفته است: در ابتدای سال در ستاد ملی مقابله کرونا تصویب گردید تا انتهای ایام نوروز به تعداد شهرهای قرمز و نارنجی اضافه نشود.
او گفته که مهلت ۷۲ ساعته ای که برای خروج مسافران از شهرهایی که رنگ شان قرمز و نارنجی می شوند تعیین شده مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را ندارد.
این درحالی است که کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا که مسؤولیت اصلی آن با وزارت کشور است در اطلاعیه شماره ۶ تاکید کرده است: مسافرانی که از قبل به شهرهای قرمز و نارنجی جدید سفر کرده اند، ظرف مدت ۷۲ ساعت فرصت خواهند داشت به مبدا خود برگردند در غیر این صورت جریمه خواهند شد. پلیس راهور ناجا هم اعلام نموده با استناد به این ابلاغ اعمال قانون را انجام می دهد.
ایرج حریرچی ـ معاون وزارت بهداشت ـ هم متذکر شده است: وقتی شهری قرمز یا نارنجی می شود، اطلاع رسانی می شود و در شهرها هم اعلام می شود. بر این اساس از تاریخ صدور اطلاعیه قرارگاه مقابله با کرونا، تمام مسافران و پلاک های غیربومی تا ۷۲ ساعت فرصت دارند که از آن شهر مقصدشان بیرون بروند. در غیر این صورت در هر ۲۴ ساعت یک مرتبه در شهر قرمز یک میلیون تومان و در هر ۲۴ ساعت یک مرتبه در شهر نارنجی ۵۰۰ هزار تومان خودرو ها جریمه می شوند.
با این حال، معاون گردشگری گفته که با درک دغدغه وزارت بهداشت و همکاری لازم با آنها، اما مقرر بود دستورالعمل ها و پیشنهاداتی در جلسات ستاد ملی کرونا تصویب شود، ولی به تازگی شاهد برخی تغییرات در تصمیمات وزارت بهداشت هستیم. این دستورالعمل بی برنامگی و سردرگمی برای مردم به وجود آورده است.
تیموری گفته که این مورد را به وزارت بهداشت اعلام می نماییم با همان فرآیند ابتدای سال مردم به سفرهای خود ادامه دهند و بخش خصوصی و فعالان صنعت توریسم همه تلاش خویش را برای انجام کامل پروتکلهای بهداشتی دارند.
توجیه مسؤولان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای برقراری جریان سفرهای نوروزی بیشتر در جهت پشتیبانی از کسب و کارهای گردشگری به دنبال یک سال بیکاری است. معاون گردشگری گفته که فعالان حوزه گردشگری سال سختی را پشت سر گذاشته اند و سفرها باعث می شود کسب وکارهای این حوزه همچون باقی مشاغل فعالیت خویش را داشته باشند.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که اعتقاد دارد این شیوه از مسافرت ها به رونق کسب و کارهای گردشگری منجر می شود، از آغاز تعطیلات نوروز تا کنون، از میزان اثربخشی این سفرها هنوز آمار و اطلاعاتی نداده است. از طرفی بعضی از فعالان گردشگری همچون هتل داران و آژانس داران اعلام نموده اند که سفرهای نوروزی چندان به کسب و کار آنها رونقی نبخشیده است. هرچند که کاهش استقبال مسافران از خدمات هتل ها و تورها را میتوان به پای نرخ های گران آنها و افزایش هزینه معیشت هم نوشت.
به هر حال، به نظر می آید این ناهماهنگی ها و اظهارات متناقض که مدت هاست جریان دارد، در کنار نداشتن برنامه ای اصولی، منسجم و متحد برای مدیریت و کنترل سفرهای نوروزی، نه تنها باری از دوش صنعت زخمی گردشگری برنداشته که مردم را هم سرگردان کرده است؛ از یک سو، مسؤولان ستاد کرونا مردم را از سفر بر حذر می دارند و از طرفی، مسؤولان ستاد خدمات سفر قصد دارند موانع سفر را بردارند. همین تناقض ها سبب شده نوروز سال جاری شهرهای زیادی در کشور آماده پذیرش مسافر نباشند و مشکلاتی بخصوص در بخش اسکان برای مسافرانی که بدون توجه به هشدارها و اخطارها راهی شده اند، به وجود آید.
منبع:

1400/01/08
00:04:55
5.0 / 5
601
تگهای خبر: برند , خدمات , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری