دستورالعمل ستاد خدمات سفر ابلاغ شد

ممنوعیت ها و ملاحظات سفر در نوروز

ممنوعیت ها و ملاحظات سفر در نوروز

به گزارش فقط سفر دستورالعمل ستاد خدمات سفر با تکیه بر تشویق نکردن مردم به مسافرت در تعطیلات نوروز ابلاغ گردید.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، طبق اعلام قبلی ستاد ملی مقابله با کرونا و قرارگاه عملیاتی این ستاد (وزارت کشور) در تعطیلات نوروز سفر و تردد به ۴۰ شهر ممنوع است: گچساران (کهگیلویه و بویراحمد)، آبادان، اهواز، بندرماهشهر، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر، کارون، امیدیه، ایذه، اندیمشک، باغ ملک، باوی، بهبهان، خرمشهر، دشت آزدگان، شادگان و مسجد سلیمان (خوزستان)، سراب و عجب شیر (آذربایجان شرقی)، ارومیه، چایپاره، ماکو و نقده (آذربایجان غربی)، گلپایگان (اصفهان)، دهلران (ایلام)، دیلم، کنگان و گناوه (بوشهر)، سامان (چهارمحال و بختیاری)، ارسنجان و زرین دشت (فارس)، دیوان دره (کردستان)، پل دختر و دورود (لرستان)، خمین (مرکزی)، بندر خمیر (هرمزگان)، نهاوند (همدان) و خاتم (یزد). بر همین مبنا معاون گردشگری با عنوان رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر دستورالعملی را با مبحث «مدیریت و برنامه ریزی سفرهای مسؤولانه در نوروز ۱۴۰۰» ابلاغ نمود که وظایف و مسؤولیت های ۲۳ دستگاه در آن مشخص شده است.
در این دستورالعمل تاکید شده است:
تمام دستگاه ها موظند در اطلاع رسانی ها سیاست عدم تشویق به سفر را به صورت جدی مورد توجه قرار دهند.
رعایت فاصله گذاری، بهداشت فردی، استفاده از ماسک، شست وشوی دست ها و انجام نشدن دید و بازدیدها از اصول مهم بوده که تمام دستگاه ها در اطلاع رسانی مد نظر قرار دهند.
تبیین شرایط غیرقابل پیشبینی وضعیتِ شهرها و احتمال ایجاد تغییرات به علت روند بیماری از یک سو و لزوم رعایت الزامات و محدودیت ها متناسب با تغییرات از طرفی، از محورهای اصلی بوده که باید توسط تمام دستگاههای اجرایی و در امر اطلاع رسانی به مردم هم مدنظر و توجه قرار گیرد.
مسافرت «به» و «از» شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز کرونایی ممنوع می باشد.
در شهرهای مقصد گردشگری اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی ضروری بوده است و در صورت بروز تخلف، کمیته نظارت مراتب را برای اعمال قانون و جریمه انجام می دهد.
ممنوعیت مسافرت «به» و «از» شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز صرفاً در ارتباط با خودرهای شخصی بوده و مسافرت با سیستم حمل و نقل عمومی (هواپیما، اتوبوس و قطار) را شامل نمی گردد.
حمل و نقل کالا، سوخت، بار، اقلام ضروری و مواد مشابه شامل ممنوعیت تردد جاده ای نمی گردد.
وزارت بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی و وزارت راه و شهرسازی نسبت به بازبینی پروتکلهای بهداشتی مختص سفر با سیستم حمل و نقل عمومی برای مسافران و اماکن عرضه دهنده خدمات، اقدام و اجرا نماید.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مرجع رسمی اعلام تغییر وضعیت شهرها است. بر این اساس، لیست وضعیت شهرها در دوره زمانی مورد نظر برای یک مرتبه و به صورت ثابت تا آخر تعطیلات اعلام می شود.
چنان چه وضعیت هر یک از شهرهای زرد و آبی در طول ایام تعطیلات تغییر کند (به نارنجی و قرمز) وزارت بهداشت سریعا مبحث را به کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی اطلاع می دهد تا محدودیت های در رابطه با هر وضعت اعمال شود. در این شرایط نیروی انتظامی ضمن پیشگیری از ورود خودرو های جدید به این شهرها (به دلیل تغییر وضعیت) ۷۲ ساعت زمان برای خروج خودرو های شخصی غیربومی موجود در شهرها درنظر می گیرد و از اعمال قانون (جریمه) خودداری می کند.
در صورت تغییر و ایجاد وضعیت خاص و فوق العاده (از منظر روند بیماری) در هر یک از شهرها و یا استان ها، وزارت بهداشت موظف است سه روز پیش از بروز شرایط بحرانی مراتب را به کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی اعلام نماید تا اقدامات لازم صورت گیرد.
رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسط گروه های هدف مبحث ماده ۵ دستورالعمل (شهرهای گردشگرپذیر) و همینطور دستگاههای مسؤول در حوزه اماکن و مراکز خدمات دهنده برابر مصوبه ضروری بوده و براین اساس ستادهای استانی مدیریت کرونا با برگزاری جلسه ویژه نسبت به تدوین راهکارهای اجرایی اقدام لازم را انجام دهند.
کمیته عالی نظارت با همکاری تمام دستگاههای مسؤول نسبت به تشدید اقدامات کنترلی و نظارتی اقدامات مرتبط را انجام دهند.
طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در تعطیلات نوروز با هدف بیماری یابی، جداسازی و قرنطینه افراد بیمار یا مشکوک و عرضه خدمات حمایتی استمرار داشته باشد.
اقامت در مدارس و اماکن دولتی همانند قبل در تمام شهرها (با رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و آبی) ممنوع می باشد.
برگزاری چادر مسافرتی در بوستان ها، پارک ها و مراکز تفریحی در همه شهرها (با رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و آبی) ممنوع می باشد.
اقامت در کمپ های جنگلی در همه شهرها (با رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و آبی) ممنوع می باشد.
از تردد خودرو ها و سرنشینان آنها که دارای تست مثبت کووید هستند توسط نیروی انتظامی برابر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جلوگیری می شود.
تورها و فعالیت خودرو های در رابطه با آنها توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در چهارچوب طرح جامع مدیریت هوشمندِ محدودیت ها صرفاً در شهرهای آبی و زرد برگزار می گردد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای اطلاع رسانی لازم به اماکن گردشگری و اقامتی در مورد رعایت الزامات طرح جامع مدیریت هوشمندِ محدودیت ها اقدام نماید و همینطور روی اجرای دستوالعمل های بهداشتی مرتبط نظارت لازم را انجام دهد.
ستادهای استانی مدیریت بیماری، مسؤول نظارت عالیه بر اجرای مفاد دقیق این دستورالعمل و رعایت پروتکلهای بهداشتی ابلاغی هستند.
ستاد تسهیل خدمات نوروزی در چهارچوب سیاست های کلی ابلاغی و تدابیر ستاد استانی مدیریت کرونا اقدامات لازم را پیگیری و اجرایی می کند.
ستادهای استانی از شکل گیری تجمعات و اجتماعات در شهرهای قرمز و نارنجی جلوگیری نمایند.
در این دستورالعمل وظایف هر یک از دستگاه ها به تفکیک مشخص شده است؛ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی، صدا و سیما، وزارت راه و شهرسازی، دادستانی کل کشور، ستادهای استانی مدیریت کرونا، اتاق اصناف ایران، اداره کل تعزیرات، جمعیت هلال احمر و اورژانس کشور همچون اعضای این ستاد هستند.
خدمات حمل و نقل، امداد و نجات، خدمات انتظامی، امنیتی و ترافیک شهری، هماهنگی امور شهرداری ها و دهیاری ها، برنامه ریزی و آمار، خدمات اسکان و رفاه، نظارت و تنظیم بازار، سلامت و محیط زیست، اطلاع رسانی، تبلیغات، امور فرهنگی و فضای مجازی و ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات هم همچون کمیته های تخصصی و تابع این ستاد به شمار می آیند.
منبع:

1399/12/29
18:02:38
0.0 / 5
655
تگهای خبر: آموزش , تبلیغات , تفریح , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری