كشف بقایای یك دایناسور و تخم های فسیل شده

كشف بقایای یك دایناسور و تخم های فسیل شده

باستان شناسان در چین بقایای یک دایناسور را درحالی که بر روی آشیانه تخم های فسیل شده قرار دارد کشف کرده اند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا و به نقل از انشنت اوریجینز، باستان شناسان در شهر «گانژوو» واقع در چین به اکتشاف بزرگی دست یافته اند. آنها موفق شدند بقایای دایناسوری را کشف کنند که بر روی چند تخم فسیل شده نشسته است.
این دایناسور از گونه «اوویرپتور» است و کارشناسان معتقدند فسیل این دایناسور بالغ و جنین های داخل تخم به حدود ۷۰ میلیون سال پیش تعلق دارند.
این نخستین باری است که محققان بقایای دایناسور غیرپرنده ای را کشف کرده اند که بر روی آشیانه ای نشسته است که تخم و جنین های فسیل شده در آن وجود دارند.


دکتر «شاندونگ بی» که همچون محققانی است که این اکتشاف را مورد بررسی قرار داده است بیان نمود: «کشف بقایای دایناسور در آشیانه و جنین های فسیل شده دایناسور نادر است.»
با این وجود پیش از این مواردی از کشف بقایای دایناسور «اوویرپتور» به همراه تخم های شان صورت گرفته بود اما این نخستین باری است که داخل تخم ها جنین کشف شده است.
دکتر «ژو» از دیگر محققان یک موسسه دیرین شناسی در پکن که اعتقاد دارد این اکتشاف نادر اطلاعات بسیار زیادی را عرضه خواهد نمود اظهار داشت: «حتی فکر کردن به این که چه میزان اطلاعات زیست شناسی در این فسیل وجود دارد حیرت آور است... ما سالهای بسیاری را صرف یادگیری و مطالعه این نمونه خواهیم کرد.»
بقایای این دایناسور درحالی که بر روی دست کم ۲۴ تخم فسیل شده قرار داشت کشف شده است. بنابراین به نظر می آید این دایناسور درحالی که روی تخم ها نشسته بوده یا در حال محافظت از تخم هایش بوده مرده است. دست کم هفت مورد از این تخم ها شکسته نشده اند.
دکتر «لامانا» دیرین شناس از موزه تاریخ طبیعی کارنگی اعتقاد دارد این دایناسور یک مادر دلسوز بوده که جانش را حین مراقبت از کودکانش از دست داده است.
منبع:

1399/12/25
13:44:52
0.0 / 5
567
تگهای خبر: شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری