در حوزه میراث فرهنگی؛

جشنواره ملی فیلم مستند یادگار در قزوین

جشنواره ملی فیلم مستند یادگار در قزوین

به گزارش فقط سفر قزوین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اظهار داشت: جشنواره فیلم مستند یادگار باهدف معرفی ظرفیت میراث فرهنگی کشور با استفاده مناسب از ابزار سینما انجام می شود.


محمدحسین اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به برگزاری جشنواره ملی فیلم های مستند «یادگار» اشاره کرد: این جشنواره باهدف معرفی ظرفیت میراث فرهنگی کشور با استفاده مناسب از ابزار سینما برگزار می شود، نگاه ویژه به موضوعات میراث فرهنگی برای تولید آثار سینمایی، توجه به سینما و فیلم بعنوان رسانه های برتر و باارزش برای تبادلات فرهنگی، تغییر نگاه سنتی به میراث فرهنگی بعنوان اشیا قدیمی و بخشیدن نگاهی با قداست و بزرگ به داشته های فرهنگی از دیگر اهداف این جشنواره است.
وی ادامه داد: این جشنواره با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و سازمان سینمایی کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما و همکاری دستگاهها و نهادهای فرهنگی استان قزوین در سه بخش برگزار می گردد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اظهار نمود: با توجه به این که استان قزوین دارای پیشینه غنی فرهنگی و سابقه درخشان تاریخی است و دراین زمینه بعنوان یکی از الگوهای کشوری بشمار می رود در سازمان سینمایی کشور مصوب شد که این جشنواره به میزبانی استان قزوین اجرا شود.
وی تاکید کرد: بخش های این جشنواره شامل بخش مسابقه سینمای مستند ایران، میراث معنوی (میراث ناملموس) و جایزه میراث فرهنگی قزوین است، بخش مستند سینمای ایران آثار را در سه گروه مستندهای کوتاه (تا ۴۰ دقیقه)، مستندهای نیمه بلند (از ۴۰ تا ۷۰ دقیقه) و مستندهای بلند (بالای ۷۰ دقیقه) می پذیرد.
اسماعیلی اشاره کرد: در بخش میراث فرهنگی فاخر استان قزوین آثاری که با موضوع میراث فرهنگی استان قزوین (ملموس/ ناملموس) تولید شده است در بخش جداگانه ای مورد ارزیابی قرار می گیرد و به فیلم برگزیده نشان زرین راژیا اهدا می شود، همه فیلم سازان کشور می توانند در این بخش شرکت نمایند.
وی تصریح کرد: بخش میراث معنوی و ناملموس نیز به جنبه های غیرفیزیکی فرهنگ و آداب ورسوم می پردازد، این بخش شامل مواردی ازجمله ارزش های اجتماعی، آئین ها و هنرهای آئینی و نمایشی، سنت ها، آداب ورسوم و روش ها، باورهای زیبایی شناسانه و معنوی، بیان هنری، زبان و دیگر جنبه های کارکردهای انسانی است در این بخش نیز به بهترین فیلم و کارگردان جوایزی اعطا می شود.
اسماعیلی اشاره کرد: کلیه مستندسازان بدون هیچ نوع محدودیتی می توانند در این جشنواره شرکت و آثار تولیدشده از سال ۹۵ تا ۹۹ را به آدرس قزوین- بلوار آزادگان- جنب مسجد امام خمینی- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین کد پستی ۳۴۱۴۸-۱-۸۸۷۱ ارسال نمایند.
وی بیان کرد: آخرین مهلت ارسال آثار ۵ فروردین ۱۴۰۰ اعلام شده بود اما باتوجه به شرایط موجود این مهلت تا اختتام فروردین ماه تمدید می شود؛ همین طور زمان برگزاری جشنواره ۲۶ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ به میزبانی قزوین خواهد بود.
منبع:

1399/12/20
11:30:26
0.0 / 5
610
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری