بعد از گذشت ۸۹ سال از ثبت ملی نخستین اثر ملی شده رخ داد؛

ابلاغ معیارهای ثبت آثار غیرمنقول پس از 89 سال!

ابلاغ معیارهای ثبت آثار غیرمنقول پس از 89 سال!

به گزارش فقط سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای به معاونان، مدیران کل ستادی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مدیران کل میراث ف رهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها، معیارهای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول را ابلاغ نمود.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، پس از گذشت ۳۵ سال از تاسیس سازمان میراث فرهنگی در اولین قدم از حفاظت آثار باستانی کشور و تصویب اساسنامه سازمان وقت میراث فرهنگی در ۳۲ سال قبل و جالب توجه تر از همه، گذشتِ ۸۹ سال از ثبت ملی «سلیمان تپه – زیرز - سرتپه» بعنوان یکی از اولین آثار تاریخی ایران(هر چند حالا جزئی از خاک عراق محسوب می شود) است که در لیست میراث ملی کشور به ثبت رسید.
هر چند متولیان میراث فرهنگی کشور تا کنون اعلام نموده اند که فقط ۱۰ درصد از آثار تاریخی شامل هر اثری که امکان نقل و انتقال آن وجود ندارد (مانند بناهای قدیمی، پل ها و هر اثر تاریخی دیگری که نمی توان آنرا حرکت داد) در لیست آثار ملی ثبت شده اند و تا سال ۱۳۹۷ آمارشان برای ثبت ملی این آثار به عدد ۳۶ هزار رسیده بود. البته در طول این سال ها هیچ وقت آماری از تخریب آثار تاریخی غیرمنقول منتشر نشدند؛ آماری که شاید علتش همین نبود یا ضعف در معیارهای مشخص شده باشد.
حالا اولین وزیر وزارت خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معیارهایی را برای ثبت ملی آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول کشور به همه دستگاههای زیرمجموعه خود ابلاغ کرده است.
روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد، در متن نامه علی اصغر مونسان - وزیر - برای ابلاغ معیارهای ثبت ملی آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول این طور آمده است: «در راستای تکلیف قانونی وزارت به باعث بند ۶ ماده ۳ قانون اساس نامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب یکم اردیبهشت ۱۳۶۷، ماده ۱۵ قانون پشتیبانی از مرمت و احیای بافت های تاریخی فرهنگی مصوب دوم تیر ۱۳۹۸ و دیگر قوانین در رابطه با مبحث ثبت آثار، به پیوست معیارهای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول ابلاغ می شود. مقتضی است منطبق بر معیارهای ابلاغی، با رعایت تشریفات قانونی اقدام لازم به عمل آید.»
در این ابلاغیه علاوه بر آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول، بناها، تأسیسات، اماکن و فضاهایی که نشان دهنده تحولات شاخص و پرارزش معماری، شهرسازی یا صنعت در دوره معاصر باشد، بناها، تأسیسات، اماکن و فضاهایی که نشان دهنده الگوهای شاخص و واجد ارزش معماری و شهرسازی باشد، آثار معماری و شهرسازی دوره معاصر کشور، ساخته شده توسط معماران و شهرسازان شهیر که ارزش و اهمیت آنها به تأیید شورای ملی ثبت آثار برسد، اماکنی که بر مبنای مستندات مورد تأیید شورای ملی ثبت آثار، مکان رخداد مهم سیاسی یا اجتماعی یا اقتصادی یا مذهبی یا اعتقادی یا فرهنگی یا نظامی بوده اند و مناظر فرهنگی و آثاری که توأما به وسیله انسان و طبیعت بوجود آمده اند و به لحاظ تاریخی، فرهنگی، منظری، زیبایی شناسی یا مردم شناسی دارای ارزش برجسته است، واجد ارزش ثبت در لیست آثار ملی یا لیست آثار واجد ارزش تاریخی و فرهنگی خواهند بود.
معیارهای کلی ثبت آثار به باعث قانون راجع به حفظ آثار ملی، مصوب ۱۳۰۹ و تبصره دو قانون مدیریت خدمات باستان شناسی، موزه و موارد دیگر مصوب ۱۳۲۳ مجلس شورای ملی و معیارهای کلی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول به باعث قانون ثبت آثار ملی مصوب ۱۳۵۲ مجلس شورای ملی، ابلاغ گردیده است.
بر طبق این ابلاغیه، ثبت آثار در لیست آثار ملی و لیست های ذی ربط، همچون آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی، مستند به قوانین فوق، بر مبنای قدمت آثار یا اهمیت تاریخی یا شأن ملی اثر (صرف نظر از تاریخ ایجاد یا پیدایش آثار) خواهد بود که تشخیص مصادیق آن بر عهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.1399/12/16
14:10:36
0.0 / 5
498
تگهای خبر: ثبت , خدمات , دستگاه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری