معاون گردشگری:

نگفتیم پول مسافر را برنگردانند

نگفتیم پول مسافر را برنگردانند

به گزارش فقط سفر معاون گردشگری می گوید: بخشنامه ای با این مضمون که پول مسافر در صورت لغو سفر عودت نشود، ابلاغ نکرده ایم.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی چهارم اسفندماه ۹۹ در بخشنامه ای به مدیران دفاتر خدمات مسافرتی ابلاغ کرد: «پیرو صحبت های معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با عنایت به شرایط ویژه کرونا و احتمالات لغو سفر به جهت پیشگیری از هرگونه شکایت مسافران، مقتضی است در قرارداد گشت ها بندی در خصوص این که در صورت لغو سفر به علل شرایط کرونا، هزینه پرداختی مسافران عودت نخواهد شد، اضافه شود.»
مصطفی مرزبان در این بخشنامه متذکر شده که این مورد فقط مخصوص شرایط ویژه کرونا است.
این بخشنامه ضمیمه با بخشنامه ششم اسفندماه سال گذشته‌ی معاونت گردشگری درباره «لغو سفر بدون کسر جریمه» بین دفاتر خدمات مسافرتی و سایر تاسیسات گردشگری دست به دست شده و نگرانی هایی را از بابت انصراف مسافران بوجود آورده است. بخصوص آن که ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز درباره سفرهای نوروزی تصمیم نگرفته و از مردم درخواست کرده فعلا بلیت رزرو نکنند.
حتی حرمت الله رفیعی ـ رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ـ به آن بخشنامه واکنش نشان داده و ایرادهایی را به آن وارد می نماید و درباره محتوای آن که سبب نگرانی در میان آژانس ها شده است، به ایسنا می گوید: چنین بخشنامه ای به نفع صنعت توریسم نیست، ضمن این که مسافر را می ترساند و از خرید بلیت و تور و سایر خدمات گریزان و منصرف می کند، چون صراحتا اعلام شده اگر سفر کنسل شود هیچ پولی بازگشت داده نمی شود. از طرفی، راه را برای سودجویان باز می گذارد، چون این اجازه قانونی به آنها داده می شود که پول مسافر را نگه دارند.


اما ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ صدور چنین بخشنامه ای را تکذیب می کند و می گوید: بخشنامه ای از جانب معاونت گردشگری و ادارات کل استانی به دفاتر مسافرتی با این مضمون که اگر مسافری تور و یا بلیتی خریداری کرد و به علت شرایط حاد کرونا ممنوعیتی اعمال و سفرها لغو شد، پول مسافر عودت نشود، صادر نشده است.
او این توضیح را اضافه می کند که تنها یکی از استان ها چنین بخشنامه ای را صادر کرده بود که فورا از جانب ما ابطال شد و چنین خبری که بخشنامه سراسری ابلاغ گردیده، حقیقت ندارد.
معاون گردشگری که سال قبل بخشنامه بحث برانگیزی را برای لغو سفر در شرایط کرونا صادر کرده بود، با عنایت به تصمیم های ناپایدار در ارتباط با سفر در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ و حجم زیاد شکایت ها از بابت پس ندادن هزینه سفرهای لغوشده در نوروز ۹۹، اخیرا در سخنانی گفته است: «دفاتر خدمات مسافرتی و سایر تاسیاست گردشگری تا سه ماه بعد می توانند خدمات شان را تضمین کنند.» به نظر می آید بخشنامه جدید بیشتر روی ضمانت های زمانی سفر متمرکز باشد.
منبع:

1399/12/15
12:30:22
0.0 / 5
581
تگهای خبر: خدمات , خرید , سفر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری