خواسته فعالان گردشگری یزد؛

دولتمردان گره ای از گردشگری باز كنند

دولتمردان گره ای از گردشگری باز كنند

به گزارش فقط سفر یزد هر چند صنعت توریسم حتی در شرایط کرونایی حاکم بر جهان از جانب خیلی از کشورهای دنیا مورد حمایت قرار گرفته اما این صنعت در کشور ما همچنان مغموم واقع شده و در باتلاقی از مشکلات و بی توجهی ها دست و پا می زند.


انتشار کرونا بزرگترین ضربه را به اقتصاد کشورهای جهان بخصوص کشورهای در حال توسعه وارد و خیلی از صنایع کشورها را متاثر از رکود حاکم بر بازار کرده است ولی در این بین شاید صنعت توریسم به علت محدودیت سفرها به خاطر پیشگیری از انتشار ویروس کووید 19 بیشترین خسارت را متحمل شده باشد.
البته اغلب کشورها با عنایت به مزیت های صنعت توریسم در همین شرایط هم اهتمام ویژه ای برای حمایت و زنده نگه داشتن این صنعت مصروف کرده اند ولی متاسفانه این صنعت در حال شتاب گرفتن در کشورمان کمتر مورد حمایت دولتمردان قرار گرفت و حتی گاهی با بی مهری و کم لطفی هم مواجه گردید و دریغ از پاسخگویی و رسیدگی مسؤلان به ناله ها و گلایه های فعالان و دلسوزان این صنعت!
این صنعت در استان پرجاذبه و گردشگرپذیر یزد هم علیرغم این که بعد از ثبت جهانی بافت تاریخی و گسترده ی آن به مراتب با شدت بیشتری در حال پیمودن پله های توسعه بود، با کرونا ولی به صورت خودجوش متوقف گردید.
هر چند کوتاهی بانک ها و دستگاههای خدمات رسان در برابر مصوبات ستاد ملی کرونا، برخوردهای نامناسب دستگاههای نظارتی، اوج گرفتن قیمت بلیط ها و سایر مسائل همگی دست به دست هم داده بود تا افزون بر مشکلات کرونا، کمر صنعت توریسم را به یک باره بشکند ولی اینک شرایط برای احیای مجدد گردشگری البته به شکل ایمن فراهم شده و اهتمام بخش خصوصی و دولت در استان هم برای رفع نیازها و مشکلات این بخش به کار گرفته شده است.
البته این صنعت در حالی می تواند عامل مهمی برای توسعه اقتصادی کشور باشد و حتی کشور را از شرایط کنونی برهاند که برنامه ریزی درستی برای آینده آن متصور باشیم و این مهم هم نیازمند مسؤلان و دولتمردان در سطح کلان است.
وصله ی تجمعات بدون نظارت بیرون کمپ ها به گردشگری
«سیدامیرناصر طباطبایی» رئیس جامعه هتلداران استان یزد با تکیه بر ضرورت تصمیم گیری مناسب در مورد وضعیت گردشگری عید نوروز، اظهار می کند: هر چند اماکن گردشگری از آغاز انتشار کرونا به صورت خودجوش و سپس به واسطه دستورات ستاد ملی کرونا تعطیل کردند ولی متاسفانه بعضاً دیدگاه های دستگاههای نظارتی کنونبی در برخورد با واحدهای صنفی و زیرساخت های مجاز گردشگری درست نیست.
وی ضمن اشاره به تعطیلی یک ساله صنعت توریسم، لزوم عرضه راهکاری برای آینده این صنعت را یادآور می شود و تصریح می کند: هم اکنون شاهد فعالیت گردشگری مجاز به صورت ایمن هستیم ولی حالا هم شاهد برخوردها و بازخوردهای منفی دستگاه‎های نظارتی همچون در مورد کمپ های کویری در استان می باشیم.
طباطبایی با بیان اینکه کمپ های کویری بسیار بر رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا تاکید دارند، می گوید: متاسفانه تجمع مردم در اطراف کمپ های کویری بدون رعایت پروتکل های بهداشتی و اخلاقی و نبود نظارت ها در این خصوص از جانب دستگاههای نظارتی به گردشگری نسبت داده می شود.
«مجید مهدوی نیا» نماینده کمپ های کویری یزد هم با گلایه از برخوردهای نامناسب با این واحدهای گردشگری از جانب دستگاههای نظارتی، اظهار می کند: یک سال تعطیل بودیم و در مشکلاتی مانند امهال نشدن اقساط تسهیلات، هزینه های بالای نگهداری از مجموعه و سایر مسائل در جهت حفظ سلامت مردم اقدام کردیم ولی رفتارها کنونی دستگاههای نظارتی در برابر مجموعه های گردشگری مجاز اصلاً عادلانه نیست.
البته این مشکل بارها از جانب واحدهای گردشگری مطرح و مورد انتقاد و گلایه قرار گرفته ولی کم کاری برخی بخش ها همچنان به پای صنعت توریسم نوشته می شود و این در شرایطی است که فعالان این صنف همواره تابحال هم راستا با رعایت قانون و سلامت مردم گام برداشته و حتی برپایه آمارهای ستاد ملی کرونا کمترین انتشار کرونا در ارتباط با این حوزه بوده و در مقابل بیشتر ممتوجه تجمعات و روابط خانوادگی بوده است.
پشت کردن بانک ها به دستورات ستاد ملی کرونا
اما مشکل گردشگری فراتر از این مباحث است به صورتی که «سیدامیرناصر طباطبایی» رئیس جامعه هتلداران استان از عملکرد بانک ها هم گلایه می کند و می گوید: با هر دستگاه دیگری خواهش و تمنایی جلو رفتیم اما بانک ها به هیچ وجه مطابق قانون برای فعالان گردشگری همکاری نکردند.
این مساله هم حاکی از تابع نبودن بانک ها از دستورات ستاد ملی کرونا با وجود تاکید جدی مقام معظم رهبری بر اهتمام به این صنعت است که نه تنها اعمال نشده بلکه برخوردهای سختگیرانه با بخش متضرر گردشگری همچنان ادامه دارد و متاسفانه با وجود تلاشهای بخش خصوصی، کمتر همراهی بخش دولتی در این عرصه را شاهد می باشیم.
کمبود پروازهای داخلی به یزد و همراهی نکردن بخش دولتی برای توسعه زیرساخت های صنعت حمل و نقل هوایی استان دیگر گلایه مطرح شده از جانب بخش گردشگری یزد است، موضوعی که «احمدرضا موحد» رئیس اتحادیه تعاونی های گردشگری یزد به ان اشاره و در اینباره می گوید: این مساله را از راه وزارت خانه هم پیگیری کردیم و مقرر شد تا استان در مورد اعطای زمین به شرکت هواپیمایی ماهان اقدام نماید اما تابحال در اینباره همکاری لازم صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه همکاری در این حوزه می تواند رفع مشکل تاخیر پروازها در استان را هم برطرف کند، خاطرنشان می کند: باید اهتمامی در اینباره صورت گرفته و این مساله در یزد اجرایی شود.
«مهدی رجایی فرد» نایب رییس دفاتر خدمات مسافرتی یزد هم با بیان اینکه گرانی بیش از اندازه بلیط هواپیما در کنار رکود صنعت توریسم منجر به ریزش چشم گیر نیروهای دفاتر خدمات مسافرتی شده است، می گوید: متاسفانه هم اکنون سقف قیمت های پرواز با کف قیمت ها جایگزین شده و فشار مضاعفی به صنعت توریسم وارد کرده است.
وی از توسعه گردشگری غیرمجاز با نبود همکاری لازم با واحدهای گردشگری مجاز در یزد خبر می دهد و این مشکلات را عاملی بر رونق بیشتری گردشگری و اقامت غیرمجاز می داند.
این مسئول تصریح می کند: فرصت بیس پروازی که از یزد به استانی مانند خوزستان واگذار شده است، امروز یکی از نیازهای استان یزد به شمار می‎رود و اگر توجهی به این صنعت نشود، سودجویان فرصتی برای جولان خواهند داشت.
البته نایب رییس دفاتر خدمات مسافرتی یزد از صادر نشدن ویزای گردشگری برای توریستهای خارجی جز ویزای درمانی هم گلایه می کند و این نگاه را نگاهی یکسویه به این صنعت می داند.
رجایی فرد همینطور حمل و نقل ریلی را از نیازهای اساسی یزد برمی شمارد که کمتر مود اهتمام دولتمردان قرار گرفته است.
نگرانی متولیان گردشگری یزد از فعالیتهای غیرمجاز

«سیدمصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی یزد هم در مورد مسائل مطرح شده، می گوید: پشتوانه فراکسیون گردشگری در یزد بسیار مهم می باشد چون که بعضاً خیلی از این موارد در حیطه ملی قابل پیگیری می باشد.

وی در مورد ویزا به پیگیری از راه دستگاه قضایی اشاره و برای توسعه پروازها عنوان می کند: باید امتیازاتی برای پروازهای یزد در نظر گرفته شده و مذاکراتی با ایرلاین های داخلی صورت گیرد.
مدیر کل میراث فرهنگی یزد در مورد ناامنی منطقه تاریخی به دلیل سکونت و ایجاد ناامنی توسط شهروندان بیگانه ابراز گلایه می کند و خواهان رفع این مشکل می‎شود.
وی از ضرورت توسعه گردشگری در پوشش مقصد ایمن و گردشگری هوشمند هم یاد می کند و می گوید: در همین راستا هم واحدهای متخلف پلمب و تورهای متخلف تابحال بازگردانده شده اند.
مدیر کل میراث فرهنگی یزد اخطار داد: نگران توسعه گردشگری غیرمجاز در یزد هستیم.فاطمی نسبت به توسعه گردشگری غیرمجاز در یزد اخطار می دهد و می گوید: در بحث منطقه ویژه گردشگری هم باید اقدام گردد.
نیاز به توسعه دانشگاهی و کاربردی شدن رشته گردشگری در یزد بعنوان شهر جهانی هم از الزاماتی است که به نقل از فعالان این صنعت باید به آن توجه ویژه شده و دانشگاه گردشگری در این شهر جهانی راه اندازی شود.
نیاز به نقشه راه هم در این صنعت بارها مورد توجه قرار گرفته و در اینباره هم اقدام شده است که البته در نشست شورای راهبردی گردشگری که در هتل والی یزد برگزار شد به آن اشاره و در مورد آن اقدام شده است.
با این وجود فعالان گردشگری از حضور و مشارکت شهرداری ها بعنوان بخش مهم و تاثیرگذاری در این صنعت یاد می کنند و خواهان مشارکت بیشتر از پیش این بخش در صنعت توریسم هستند.
یادآور می شود، در این جلسه که با حضور روسای فراکسیون گردشگری مجلس برگزار شد، نسبت به احیا و رفع مشکلات آن تدابیری اندیشده شد.
منبع:

1399/11/26
23:09:26
0.0 / 5
797
تگهای خبر: توریست , ثبت , حمل و نقل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری