آیا هزینه الحاق560 هكتار به شهر كمتراز بازآفرینی است؟

آیا هزینه الحاق560 هكتار به شهر كمتراز بازآفرینی است؟

فقط سفر: قم کارشناس توسعه شهری اظهار داشت: حدود به 50 هزار واحد مسکونی خالی در پردیسان وجود دارد که با در نظر گرفتن مالیات میتوان از خالی باقی ماند این واحدها جلوگیری شود که شاید نیازی به تولید واحد های مسکونی وجود نداشته باشد.


مهسا مستقیم، کارشناس توسعه شهری در نشست نقد و بررسی مصوبه شورای برنامه ریزی استان قم درمورد الحاق اراضی 560هکتاری حاشیه شهر برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن که در دفتر فناوری اطلاعات جهاد دانشگاهی قم برگزار شد، اظهار داشت: درسیاست بازآفرینی نقد بسیاری شد؛ چونکه فقط در حد کف سازی و زیبا سازی برخی محلات کاری بیشتر صورت نگرفت.
وی ادامه داد: باید سیاست های میان افزا و رشدهوشمند به کار گرفته شود که این کار درمحلات تاریخی قم انجام نشد و هم اکنون 300هکتار بافت تاریخی مصوب شده و یک هزار و 700هکتار بافت فرسوده داریم که اراضی خالی بسیاری دارند که شاید بتوان 500هکتار فضای خالی در ان پیدا کرد؛ اما متاسفانه اتفاقی برای این بافت ها نیافتاده است.
وی باتاکید براینکه فعالیت در بافت تاریخی و فرسوده در حد دفاتر تسهیل گری، برخی کارهای ابتدایی شناخت و کارهای اجتماعی باقی ماند، بیان نمود: باتوجه به افزایش جمعیت انفجاری در چند سال اخیردر استان قم، سیاست های به کار گرفته شده مناسب با رشد جمعیت نبود و گسترش افقی صورت گرفت.
وی با اشاره براینکه نزدیک به 50 هزار واحد مسکونی خالی در پردیسان وجود دارد، اظهار نمود: باتوجه به طرح جامع 1میلیون 300هزار نفر جمعیت پیشبینی شده و جمعیت حال حاضر حدود 1میلیون250هزار نفر است که نشان میدهد افزایش جمعیت با واحد های خالی مناسب می باشد وشاید نیازی به تولید واحدهای مسکونی جدید نباشد و اگر برای واحدهای مسکونی خالی مالیات هایی درنظر گرفته شود میتوان از خالی باقی ماند این واحدها جلوگیری کرد.
وی با اعلان اینکه اراضی مانند 17 هکتاری، 48 هکتاری که توسط حمایت خورشید طراحی شد و 63 هکتاری انتهای شهرک قدس وجود دارند، سیاستی برای ان ها اندیشیده نشده است، خاطرنشان کرد: گسترش افقی شهرمزایایی مانند گسترش روابط فرهنگی، کاهش تراکم شهر و... دارد اما معایبی مانند هزینه های بالای زیست محیطی و زیرساختی هم به همراه دارد.
کارشناس توسعه شهری با اشاره براینکه باید بررسی شود که آیا این مقدار تقاضا زمین برای توسعه افقی شهر لازم است، افزود: 12 هزار ثبت نام برای امیر کبیروجود داشته اما 120هزار واحد تولید میشود.
وی ادامه داد: سیاست دولت کم تراکم کردن شهرها و انتقال جمعیت به اطراف است که این امر امکان دارد سبب افزایش جمعیت نابسامان، ازبین رفتن نقاط روستایی اطراف این شهرها و از بین رفتن زمین های کشاورزی به خاطر مهاجرت روستا به شهرشود.
مستقیم با اشاره بر اینکه اضافه کردن بخشی به پردیسان بدون مطالعات زیست گاهی، اجتماعی و... درست نیست، اظهار داشت: پردیسان سال ها با مشکلات گوناگونی مانند قرار داشتن درمسیر سیل، مشکلات زیر ساختی و... مواجه بود و تکرار این مشکلات برای منطقه ای دیگر درست نیست.
این کارشناس توسعه شهری با اعلان اینکه 700شهر کمتر از 500هکتار وجود دارد، اظهار داشت: در مکان یابی این شهر باید از قبل برنامه ریزی و مطالعات انجام بشود و بررسی شود که ایا هزینه الحاق560 هکتار به شهر کمتراز بازافرینی است یا خیر؟
منبع:

1399/11/15
12:57:34
0.0 / 5
658
تگهای خبر: ثبت , شهر , فضا , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری