در بازدید مدیركل محیط زیست استان تهران از متروی تهران مطرح شد

توسعه شبكه مترو راه نجات آینده تهران از بحران آلودگی هوا

توسعه شبكه مترو راه نجات آینده تهران از بحران آلودگی هوا

فقط سفر: مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه اظهار داشت: متروی تهران دست رنج بیشتر از سی سال تلاش افراد زیادی است و امروز نیازمند پشتیبانی از سوی بخش های مختلف هستیم تا این سرمایه را حفظ و نگهداری نماییم.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، امروز همزمان با هفته هوای پاک جلسه مشترکی با حضور مدیرکل محیط زیست استان تهران با مدیرعامل شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه برگزار شد.
فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه اظهار داشت: متروی تهران پاک ترین مجموعه حمل و نقل در کشور است و توانسته جایگاه خوبی را در میان کشورهای دیگر کسب کند.
فرنوش نوبخت ضمن اشاره به اینکه متروی تهران از نظر تعداد ایستگاه ها رتبه ۲۹ و از نظر طول خطوط در جهان رتبه۱۵ و در آسیا ۱۱ قرار دارد، اضافه کرد: تعداد ناوگان ما از کل مجموعه راه آهن بیشتر است اما هیچ قانون حمایتی نداریم و حتی در شرایط کرونا نتوانستیم از هیچ بخشی، کمکی دریافت نماییم.
وی خاطرنشان کرد: افراد زیادی در زمینه ساخت و توسعه سامانه مترو زحمت کشیده اند وامروزدر دست ما قرار گرفته است باید در نگهداری ازآن تلاش نماییم و در این راه نیازمند حمایت همه جانبه بخش های مختلف در کشور هستیم.
نوبخت با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۴۰ قطار و ۱۰۰۰ واگن در خطوط هفتگانه مترو فعال می باشند، اظهار داشت: بهره برداری از مترو کار سخت و پر مسئولیتی در کشور است و در مناسبت های ملی و مذهبی خدمات زیادی انجام شده همچون روز تشیع پیکر سردار سلیمانی ۳ میلیون نفر از مترو استفاده کردند این آمار در حالیست که به دلیل حجم بالای مسافر در ایستگاه گیت ها بازشدند و تمامی قطارها در حال سرویس دهی بودند.
مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در انتها از مدیرکل محیط زیست استان تهران خواست تا پیام متروی تهران را به دولتمردان برساند که محیط زیست و هوای پاک تنها با پشتیبانی از حمل و نقل عمومی می تواند محقق شود.
او در آخر اظهار داشت: اگر هوای پاک می خواهیم و خودمان را خادم مردم می دانیم باید به جای هزینه کردن برای درمان افرادی که از آلودگی هوا صدمه می بینند هزینه های لازم برای توسعه و نگه داشت مترو را تأمین نماییم تا استقبال مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی بیشترشود.
در ادامه سعید محمودی مدیرکل محیط زیست استان تهران اظهار داشت: مسائل مترو بسیار پیچیده است و معتقدم این دفعه باید به مترو از این منظر نگاه شود که اگر مترو چند روز کار نکند چقدر به محیط زیست لطمه وارد می شود.
وی ضمن اشاره به اینکه سرویس دهی بی منت شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در جهت اهداف زیست محیط زیستی قابل تقدیر است، خاطرشان کرد: اهداف مترو با سازمان محیط زیست مشترک است و ما هم بعنوان حامی، تلاش خویش را می نماییم تا در تمامی بخش ها از شما حمایت نماییم.
توسعه شبکه مترو راه نجات آینده تهران از بحران آلودگی هواست
محمودی در ادامه از بی توجهی به آموزش در مورد توسعه پایدار ابراز تاسف کرد و اضافه کرد: مقوله هایی همچون توسعه پایدار، اصول محیط زیست و مدیریت شهری در نظام آموزشی کشورهای دیگر از کودکی آموزش داده می شود و افراد اصول ابتدایی را می فهمند و همین در تصمیم گیری های کلان تأثیر گذار است، اما در کشور ما بعضی افراد با داشتن سمت های مدیریتی هنوز اهداف توسعه پایدار را نمی شناسند.
مدیرکل محیط زیست استان تهران اظهار داشت: وقتی کمیته اضطرار برگزار می گردد کسی از مترو دفاع نمی کند اما مطمئن باشید پس از این از محیط زیست یک همراه و حامی خواهید داشت.
وی با تکیه بر اینکه وضعیت آلودگی هوا احتیاج به همراهی همه جانبه دارد، خاطرنشان کرد: هم اکنون سوخت یورو ۴ تولید می شود، اما اینکه خودروهایی که از این سوخت استفاده می نمایند چه خودروهایی هستند مورد توجه نیست و همین سبب می شود خودرو ها خروجی آلاینده داشته باشند.
محمودی اظهار داشت: باید بیشتر از مترو حمایت شود اگر این وسیله حمل و نقل تعطیل شود درصد زیادی گازهای آلاینده افزایش می یاید اگر این مورد را تسریع دهیم در یک سال می بینیم چه فاجعه ای پیش می آید. ازاین رو استفاده از مترو خیلی مهم می باشد و باید همه ما به فکر توسعه مترو در سطح شهر باشم و از مترو حمایت نماییم.
مدیرکل محیط زیست استان تهران اظهار داشت: یکی از طریق های نجات آینده تهران از بحران آلودگی هوا توسعه شبکه مترو است اگر مترو چندین روز تعطیل شود درصد زیادی به آلاینده های شهر اضافه می شود.
طبق گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، دکتر ناصری معاون سرمایه های انسانی شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه هم گزارشی از فعالیتهای زیست محیطی شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه عرضه داد و اظهار داشت: هم اکنون متروی تهران و حومه با هفت خط و ۱۳۰ ایستگاه وذاتا منطبق بر اهداف زیست محیطی عمل می کند.
وی در مورد توسعه فضای سبز در متروی تهران و اقدامات زیست محیطی توضیحاتی داد و اضافه کرد: ما الزامات زیست محیطی را رعایت می نماییم و توانستیم پارسال ۷۵۰ میلیون سفرشهری با متروی تهران و حومه را به ثبت برسانیم که سبب شد ۵۰۰ میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه جویی شده و مانع انتشار حدود ۱۴۰۰ تُن Co۲ در هوای تهران نشود.
در انتها این جلسه از مرکز کنترل فرمان شرکت بهره برداری متروی تهران هم بازدید بعمل آمد.
منبع:

1399/10/30
22:39:33
0.0 / 5
809
تگهای خبر: آموزش , ثبت , حمل و نقل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری