جهانگیری:

نیروگاه های تهران و كرج از مازوت استفاده نمی كنند

نیروگاه های تهران و كرج از مازوت استفاده نمی كنند

فقط سفر: معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه توسعه پایدار و حل مسائل کلانشهر تهران بدون توجه به مسائل زیست محیطی و انسانی امکان پذیر نیست، اظهار داشت: توسعه پایدار زمانی رخ می دهد که مردم در آن احساس مشارکت و رضایت داشته باشند. شهرداری تهران در رویکرد جدید خود برای اداره شهر باید فضای مشارکت مردم را بیشتر فراهم آورد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری بامداد امروز (شنبه) در مراسم آغاز عملیات اجرائی شارباغ حضرت زهرا(س) و بهره برداری از فاز دوم بزرگراه شهید نجفی رستگار این طرح ها را مهم و کاربردی در منطقه جنوب تهران که نیازمند خدمات بیشتری است، توصیف کرد و اظهار داشت: بطور قطع اجرای طرح های مهم این چنینی سبب افزایش تسهیلات رفاهی و ایجاد امکانات ورزشی و آموزشی در شهر تهران می شود و می تواند در زندگی مردم تحول بوجود آورد.
معاون اول رئیس جمهور ضمن تشکر از مجموعه مدیریت شهری و شهردار و شورای شهر تهران ابراز امیدواری کرد، اجرای چنین طرح های زیبایی موجب شود تا هر کس به تهران بیاید بتواند از این مجموعه های زیبا بازدید و از آن بهره مند شود.
وی با اشاره به ایجاد تاسیسات خطوط مترو در تونل زیرزمینی قطار تهران ـ تبریز از مدیریت راه آهن کشور خواست تا با هماهنگی بیشتر با مسئولان شهرداری این امکانات را در اختیار مردم تهران قرار دهد.
جهانگیری اضافه کرد: امکانات همه دستگاهها اعم از راه آهن و شهرداری متعلق به ملت ایران است و باید ظرف یک تا دو هفته آتی با هماهنگی زمینه لازم جهت استفاده از خطوط مترو فراهم گردد تا مردم از این سرمایه گذاری بهره مند شوند.
معاون اول رئیس جمهور با گرامی داشت یاد و خاطره شهدا که جان خودرا برای ماندگاری کشور و نظام جمهوری اسلامی فدا کردند، اظهار داشت: باید از تمام ظرفیت ها برای حفظ آرمان، نام و یاد شهدا استفاده نمائیم و نامگذاری بزرگراه های شهری به نام شهدا اقدام ارزشمندی است.
وی با طرح این پرسش که چرا با وجود اجرای کارهای بزرگ در پایتخت همچنان مشکلات بزرگی نظیر ترافیک، آلودگی هوا و توزیع نامناسب امکانات وجود دارد، اظهار داشت: اگر طرح ها با رویکرد مناسب و برنامه ریزی دقیق انجام می شد باید هر سال قسمتی از مشکلات کاسته می شد اما بنظر می رسد موازی با این طرح ها اقداماتی انجام داده ایم که آثار مثبت طرح های انجام شده را از بین برده است.
جهانگیری با اشاره به اینکه آلودگی هوا موضوعی جدی است که در ارتباط با آن کارهای پراکنده ای انجام شده است، گفت: امروز بنزین و گازوییل مصرفی در کشور از استانداردهای دنیا برخوردارست بطوریکه در دوران تحریم فرآورده های نفتی ایران خصوصاً بنزین مشتریان پروپاقرص خودرا دارند که دلیل آن استاندارد و کیفیت خوب این محصول تولیدی ایران است.
وی افزود: در تولید خودرو هم مشکلاتی وجود دارد که البته از حجم آن کاسته شده است، در زمان تصدی وزارت صنایع از افتخارات ما متوقف کردن تولید پیکان به سبب نداشتن ایمنی و استانداردهای لازم بود و برخی خودرو های جدید وارد خطوط تولید شدند، البته قرار بود تولید برخی خودرو های آلاینده هوا متوقف شود و باید مسئولان در این خصوص توضیح دهند.
معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد: همه دستگاهها در موضوع آلودگی هوای پایتخت و کلانشهر ها با یکدیگر همکاری کنند و هیچ دستگاهی حق تعلل ندارد. درباب موضوع سوزاندن مازوت برای نیروگاه ها نیز باید گفته شود که هیچکدام از نیروگاه های تهران، کرج و شهرهای اطراف از سوخت مازوت استفاده نمی کنند. در سال 92 حدود 48 درصد سوخت نیروگاه ها به کشور از گاز بود، امسال با وجود افزایش مصرف خانگی سوخت بیش از 70 درصد نیروگاه های کشور گازی است.
جهانگیری خاطر نشان ساخت: اولویت نخست ما در این شرایط قطع نشدن آب، برق و گاز مشترکان خانگی بود.
وی با اشاره به ضرورت توجه به مسئله حمل و نقل عمومی برای مقابله با آلودگی هوا اظهار داشت: در این مقطع باید از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی یاد نماییم که حق بزرگی بر گردن کشور به خاطر اجرای خیلی از طرح های بزرگ نظیر مترو تهران دارد در شرایطی که بسیاری اجرای مترو را طرحی فانتزی می دانستند و می گفتند در وضعیت محدودیت منابع مالی در دوران جنگ، ساخت مترو به صلاح نیست، ایشان یک تنه مقابل بسیاری از انتقادها ایستاد تا مترو تهران ساخته شود.
جهانگیری با اشاره به اینکه هر گاه طرح بزرگی در گوشه و کنار کشور انجام می شد اشک شوق بر چشمان آیت الله هاشمی رفسنجانی می نشست، اظهار داشت: یکی از خاصیت های آن مرحوم پشتیبانی از مدیرانی بود که کارهای بزرگ را در کشور پیش می بردند، متاسفانه کوشش برای تخریب کسانی که با شجاعت، توان و قدرت انجام کارهای بزرگ را دارند و حذف آنها و بدنام کردن شان، اساسا آینده کشور را به مخاطره خواهد انداخت، روش و سیره آیت الله هاشمی رفسنجانی در پشتیبانی از مدیران برجسته باید تقویت شود.
معاون اول رئیس جمهور به موضوع امکانات برابر در سراسر کشور اشاره نمود و اظهار داشت: این جهت گیری متناسب با اندیشه های امام(ره) و رهبری و انقلاب است و باید به دنبال اجرای واقعی عدالت باشیم، مردم جنوب تهران به واقع توقع دارند که کارهای مهمی برای رفاه آنها با ایجاد فضاهای مناسب زندگی صورت گیرد.
وی با تبیین برخی دلیلهای که منجر به عدم موفقیت طرح های بزرگ شهرداری تهران در سال های گذشته شده است، اظهار داشت: یکی از این دلیلهای نحوه تامین مالی شهرداری تهران است. اساسا تراکم فروشی، شهرفروشی و قانون فروشی کار اشتباهی بوده است. فرهنگ خروج و ضدیت با قانون و ضدیت با منافع عمومی و توجه به منافع گروه های خاص، موجب پیچیده تر شدن مشکلات کلان شهر تهران شده است که باید این شیوه متوقف شود، دولت امسال لایحه نحوه تامین مالی شهرداری را تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاد که امیدواریم به زودی به تصویب نمایندگان نیز برسد.
جهانگیری اضافه کرد: شهرداری تهران باید شفافیت را در سرلوحه کارهای خود قرار دهد. شفافیت یعنی مقابله با فساد، باید کاری نماییم همه کارهای شهرداری که برای پیشبرد طرح هایش از مردم پول می گیرد در منظر عموم قرار گیرد و مورد قضاوت واقع شود که آیا شهر و اجرای پروژه های شهری با هزینه گزاف اداره و ایجاد می شوند، یا شهر به شکل منطقی اداره می شود.
معاون اول رئیس جمهور به آثار تحریم ها و کرونا در کاهش بودجه شهرداری ها هم اشاره نمود و اظهار داشت: آمریکایی ها به مفهوم واقعی کلمه مقابل کشورمان جنگ اقتصادی به راه انداختند و رئیس جمهور آمریکا از همه ظرفیت خود با کمک رژیم صهیونیستی و سعودی ها بهره برد تا جلوی پیشرفت ایران را بگیرند. به فضل الهی دست رئیس جمهور فعلی آمریکا رو شد و افتضاحی در روز چهارشنبه گذشته در کنگره آمریکا رخ داد که در تاریخ این کشور ماندگار خواهد شد. ما موفق شدیم با بردباری و صبوری مردم این دوره را پشت سر بگذاریم.
وی در خاتمه با بیان اطمینان به مردم ایران درباب تهیه واکسن و امکانات مورد نیاز برای مقابله با کرونا اظهار داشت: مردم ما نباید در مقابله با این بیماری نسبت به مردم دنیا احساس ضعف کنند ما از همه منابع و امکانات خود استفاده خواهیم کرد تا کسی در این خصوص احساس نکند که دست و پای دولت بسته است. حتما با شکستی که در سیاست فشار حداکثری آمریکا بوجود آمده مجبور خواهند شد سیاست های خودرا تغییر دهند که حتما شاهد افزایش درآمدهای کشور در ماه های آتی و کاهش فشارها و مشکلات به مردم خواهیم بود.
قبل از سخنان معاون اول رئیس جمهور حناچی شهردار تهران در گزارشی از اجرای پروژه های امروز پایتخت اظهار داشت: سیاست شهرداری تهران افزایش کیفیت زندگی در کلان شهر تهران و کاهش هزینه های اداره این شهر است.
همین طور محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و سردار محمد فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء نیز گزارشی از خاصیت های طرح های اجرا شده و آثار اجتماعی آن و نیز همدلی و هماهنگی میان این دو مجموعه بمنظور اجرای طرح هایی که سبب رفاه مردم می شود، ارائه کردند.
منبع:

1399/10/20
22:35:43
0.0 / 5
961
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری