جزییاتی از تازه ترین تصمیمات دولتی برای تعیین حریم تئاتر شهر

جزییاتی از تازه ترین تصمیمات دولتی برای تعیین حریم تئاتر شهر

به گزارش فقط سفر پروژه تعیین حریم مجموعه تئاتر شهر در دیدار معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد مرحله تازه ای شد.


به گزارش فقط سفر به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاترشهر، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی وگردشگری، پرهام جانفشان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران و جبرائیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران باستان روز سه شنبه دوم دیماه در دیدار با سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادرآشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی و ابراهیم گله دارزاده رئیس مجموعه تئاتر شهر بر لزوم عملیاتی شدن پروژه تعیین حریم مجموعه تئاتر شهر طی روزهای آینده تاکید نمودند.
حذف تعیین حریم در تئاتر شهر نتیجه معکوس داد
ابراهیم گله دارزاده، رئیس مجموعه تئاتر شهر اظهار داشت: پیرو جلسه و دیداری که طی روزهای گذشته با مدیرموزه ملی ایران در تئاتر شهر داشتیم، تاکید بر این شد که مبحث تعیین حریم مجموعه تئاتر شهر می تواند بعنوان یکی از موضوعات مهم وزارت میراث فرهنگی و گردشگری مورد توجه قرار گیرد، ازاین رو جلسه مشترک مدیران وزارت میراث فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز برگزار گردید که امیدوارم نتایج ارزشمندی برای تئاتر شهر داشته باشد.
وی اضافه کرد: به هر حال شرایط این سالهای تئاتر شهر بگونه ای رقم خورده که متاسفانه شاهد اتفاقات ناخوشایندی در محیط پیرامونی این مجموعه هستیم و لازم است، هرچه سریعتر اقدام عاجلی برای کاهش این صدمه ها انجام داد. مجموعه تئاترشهر یکی از نقاط مهم تاریخی تهران است که می تواند دربرگیرنده جاذبه های فرهنگی، هنری، میراث فرهنگی و گردشگری باشد.
رییس تئاتر افزود: حدود دو دهه پیش بنا به تصمیم مدیران شهرداری آن دوران تصمیم بر این شد تا حصار فیزیکی تعیین کننده حریم این مجموعه با محیط مجاور برداشته شود. شرایطی که به علت تغییرات اجتماعی به وجود آمده ماجرا را به سمت دیگری سوق داد که باعث بروز صدمه های فراوانی در این ناحیه شد. به علت همین فقدان تعیین حریم امروزه شاهد تخریب و صدمه های مختلف فیزیکی به مجموعه هستیم. از این منظر لازم است تا با حمایت و همراهی وزارت میراث فرهنگی تعیین حریم تئاتر شهر محقق شود.

ساختمان تئاترشهر اعتبار تئاتر ایران است
قادرآشنا مدیرکل هنرهای نمایشی هم در این جلسه بیان نمود: ساختمان تئاترشهر اعتبار تئاتر ایران است، ازاین رو نگهداری و مرمت صدمه های آن باید متناسب با شان و جایگاه این مجموعه باشد. اما در این راه بزرگترین نگرانی ما حریم تئاتر شهر است که در این حوزه طی هفته های گذشته جلسات گوناگونی را با مدیران شهرداری تهران برگزار کردیم تا بتوانیم هرچه سریعتر مبحث تعیین حریم را مرتفع نماییم.
وی اضافه کرد: حالا فرصت هایی برای مرمت مجموعه تئاتر شهر وجود دارد. تئاتر شهر یک اثر دارای ثبت ملی است که نگهداری و مرمت آن اولی تر از هر مسئله دیگری است.


پیشنهاد سه طرح اجرایی به وزارت میراث فرهنگی برای تئاترشهر
سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این جلسه ضمن اشاره به ظرفیت های گسترده تئاتر ایران در مقایسه با فعالیت هنرمندان تئاتر کشورهای دیگر در منطقه بیان نمود: همزمان با فعالیت گسترده هنرمندان تئاتر در تهران و سایر شهرهای کشور، قلب هنر نمایش در تئاتر شهر می زند و می توان گفت اینجا به تعبیری نقطه عشق خیلی از دوستداران و هنرمندان تئاتر است که از تئاتر شهر وارد حوزه تئاتر شدند.
وی اضافه کرد: موارد مجموعه تئاتر شهر در ارتباط با میراث فرهنگی مبتنی بر سه نکته است اولا تعیین حریم برای مجموعه تئاتر شهر بر مبنای نظرات مکتوب کارشناسی شده در چارچوب یک پروژه رسمی که می تواند نقش قابل توجهی برای اهمیت این مورد داشته باشد. قدم دوم تهیه گزارش کارشناسی آینده نگارانه برای نگهداری بنای تئاتر شهر بعنوان یک اثر دارای ثبت ملی است که باید چه دستور العملی در این حوزه صادر شود و اقدامات برای حفاظت بنا برپایه دستورالعمل تخصصی باشد. گام بعدی هم تعیین کارشناسانی از جانب امور موزه های وزارت میراث فرهنگی است که بتوانند بعنوان یک گروه کارشناس متخصص در بحث آرشیو، مستند سازی و محتوا سازی همراه همکاران ما در مجموعه تئاتر شهر باشند. و اینکه چگونه محتوای موجود را به نمایشگاهی پویا و محلی برای حضور گردشگران بر مبنای قواعد بین المللی مجموعه های فعال فرهنگی هنری تبدیل نماییم. به هر حال اسنادی که در مجموعه تئاتر شهر وجود دارد یک سرمایه ملی و گنجینه ای است که می تواند نقش بسیار ارزشمندی در شناساندن اتفاقات گذشته تئاتر کشورمان داشته باشد.
رسیدگی به ماجرای تعیین حریم تئاتر شهر اورژانسی است
محمدرضا کارگرمدیرکل امور موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی وگردشگری هم در این نشست اظهار داشت: تیاتر شهر بعنوان ظرفیت مهم فرهنگی هنری شهر تهران از مشکلات زیادی برای نگهداری برخوردار است، ازاین رو باید نسبت به رفع مسائل در ارتباط با تعیین حریم این مجموعه کارهای لازم را انجام دهیم. در شرایطی هستیم که تجربه برداشتن حصار از مجموعه تئاتر شهر که دو دهه قبل پیاده سازی شده، جواب لازم را نداده و صدمه هایی برای تئاتر شهر داشته است. یک مکان فرهنگی و هنری هم حریم و حرمت دارد و ضروریست که ساختمان تئاتر شهر به اصالت بنای خود بازگردد.
مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی وگردشگری خاطرنشان کرد: ما در امور موزه های وزارت میراث فرهنگی آماده هستیم تا هرگونه همکاری در زمینه راه اندازی موزه و مواردی از این دست در مجموعه تئاتر شهر داشته باشیم.

تاکید بر تشکیل کمیته یا شورای راهبری تعیین حریم تئاتر شهر
پرهام جانفشان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران هم در ادامه این جلسه اظهار داشت: با در نظر گرفتن شرایط موجود و پروژه «پهنه فرهنگ و هنر رودکی» باید تلاش نماییم وزارت میراث فرهنگی برای بهبود اوضاع کنونی تئاتر شهر کمک نماید. دراین راه ترسیم یک نقشه راه و تشکیل یک کمیته یا شورای راهبردی برای حل مشکلات کنونی تعیین حریم تئاترشهر پیشنهاد می شود که این کمیته یا شورا با حضور نمایندگان نهادها و مجموعه های مرتبط بزودی تشکیل گردد.

تعیین حریم تئاتر شهر حداقل کار ممکن است
جبرائیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران باستان هم در این نشست اظهار نمود: تعیین حریم برای مجموعه تئاتر شهر امر بسیار مهم و ضروریست ضمن اینکه تئاتر شهر به غیر از ماجرای تعیین حریم دربرگیرنده خصوصیت های منحصر به فردی به لحاظ ساختار معماری و فرهنگی است.

بررسی ابلاغ رسمی مبحث «اعیان و عرصه» تئاتر شهر برای تعیین حریم
محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم اظهار داشت: امیدوارم در وزارت میراث فرهنگی بتوانیم در بهبود اوضاع فعلی تئاتر شهر کارهایی را انجام دهیم. مجموعه تئاتر شهر یکی از مهم ترین زنجیره های معماری دوره مدرن کشورمان است که حتی قابلیت ثبت در لیست جهانی یونسکو را دارد.
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: مباحثی هم در حوزه سلسله مراتب معماری و مرزبندی های موجود در عرصه ها وجود دارد که مشتمل بر قواعدی برای تردد مردم در فضای فرهنگی است. شاید در دو دهه قبل نگاه دیگری برای مجموعه تئاتر شهر وجود داشت اما حقیقت این است که حتما باید در این مکان حصار وجود داشته باشد. تئاتر شهر حالا یک منطقه بحران زده است که باید با شهرداری تهران درباره بهسازی وضع موجود کارهای مهمی انجام داد.
طالبیان اضافه کرد: همه باید بسیج شویم تا در حوزه مرمت ساختمان مجموعه تئاترشهر کارهایی را انجام دهیم. البته ما به علت محدودیت های قانونی قادر به حمایت های مالی برای مرمت مجموعه های تحت نظر دولت نیستیم اما بطور قطع در حوزه مشاوره و صدمه نگاری اولویت های ترمیم همراهی و کمک می نماییم. از الان هم برای تدوین دستورالعمل نگهداری ساختمان هم آمادگی کامل داریم تا کارهای لازم را انجام دهیم. در حوزه تجهیزات موزه ای هم می توانیم به صورت کامل در خدمت اهالی تئاتر شهر باشیم. تشکیل شورای راهبردی و مشورتی که جلساتی را برگزار کند و درباره تعیین حریم تئاتر شهر تا رسیدن به نتیجه به هدف مشخصی برسد امری ضروریست.
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: همه تلاش ها باید مبتنی بر این چارچوب باشد که عرصه و اعیان تئاتر شهر از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همراهی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری به شهرداری تهران اعلام گردد.1399/10/06
19:36:18
5.0 / 5
899
تگهای خبر: ثبت , شهر , صنایع دستی , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری