گزارش مدیركل ثبت احوال قم از ۹ ماه گذشته

كاهش تولد فرزند، كاهش طلاق و افزایش ازدواج در قم

كاهش تولد فرزند، كاهش طلاق و افزایش ازدواج در قم

به گزارش فقط سفر قم مدیرکل ثبت احوال استان قم اظهار داشت: در 9 ماهه اول سال جاری 13 هزار582 واقعه ولادت، 5هزار 864 واقعه ازدواج و دوهزار 184طلاق در استان به ثبت رسیده است که ولادت 13درصد کاهش، ازدواج هفت درصد افزایش و طلاق فقط چهار مورد کاهش داشته است.


منوچهرتیموری، مدیر کل ثبت احوال استان قم، به مناسبت سوم دی، روز ثبت احوال، در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: ثبت احوال کشور ۱۰۲سال و ثبت احوال قم ۹۵ سال قدمت دارد و نخستین سند صادر شده در قم متعلق به ۱۹ دی ۱۳۰۴ به نام حاجی میرزا حسین خان سعیدی است.
وی با اشاره براینکه ثبت احوال هوشمند، امنیت هویت در فضای و مجازی خدمات فراگیر شعارامسال ثبت احوال است، بیان کرد: در استان قم یک میلیون ۶۰۰هزار سند ولادت و وفات وجود داردکه در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور ارشیو شده است که با این اقدام صورت گرفته افراد با بهره گیری از کد ملی اختصاصی خود می توانند خدمات سجلی را درسراسر کشور دریافت کند.
وی افزود: نخستین ماموریت و راهبرد ثبت احوال، ثبت وقایع حیاتی در مهلت قانونی ۱۵ روزپس از ولادت و ۱۰روز بعد از وفات است که خوشبختانه در استان قم ۹۸درصد وقایع حیاتی در این مهلت قانونی ثبت می شود که برای این امر از سازمان هایی مانند دانشگاه علوم پزشکی، پزشکی قانونی و.. کمک گرفته می شود همین طور برای رفاه شهروندان در سه بیمارستان ایزدی، شهدا و گلپایگانی و آرامستان بهشت معصومه(س) برای ثبت ولادت و وفات مامور مستقر کرده ایم.
تیموری با اعلان اینکه عمده ی خدمات ثبت احوال در بستر الکترونیک انجام می گیرد، اظهار نمود: تبدیل شناسنامه دستنویس به شناسنامه مکانیزه دومین ماموریت اداره ثبت احوال است و در ۹ ماه سال جاری ۴۵ هزار۲۰۹ جلد شناسنامه مکانیزه صادر گردیده است که برای انجام این خدمت علاوه بر اداره ثبت احوال از ظرفیت ۲۱ دفاتر پیش خوان خدمات دلت نیز بهره مند شده ایم.
مدیر کل ثبت احوال استان قم اضافه کرد: امنیت شناسنامه های مکانیزه بسیار بالا است و افراد با یک دفعه مراجعه به دفاتر پیش خوان می توانند درخواست شناسنامه مکانیزه دهند و شناسنامه بوسیله پست برای شهروندان ارسال می گردد.
وی افزود: یکی از پروژه های زیرساختی دلت و ثبت احوال صدور کارت ملی هوشمند برای افراد بالای ۱۵ سال در امتداد کلید ورود به دلت الکترنیک است که جمعیت دارای شرایط کارت ملی هوشمند درقم ۹۱۹ هزار۷۴۵ نفر است که تا حالا ۹۵ درصد واجدین شرایط معادل ۸۷۴هزار ۶۱۶نفر ثبت نام کرده اند و درحدود۸۲ درصد از افراد کارت ملی هوشمند خودرا دریافت کرده اند.
وی با اشاره براینکه استان قم در تحقق این امرعملکرد مناسبی را به ثبت رسانده است، اشاره کرد: به سبب مسائل تامین مالی، تامین بدنه کارت و تحریم های ظالمانه با تاخیری مواجه شدیم اما خوشبختانه با بهره گیری از کارت ملی بومی که بتازگی در دست صدور قرار گرفته است این مشکل نیز حل شد.
وی افزود: پنج درصد مردم قم که در حدود ۴۵ هزار نفر هستند برای دریافت کارت ملی هوشمند ثبت نام نکرده اند که این افراد در آینده جهت استفاده از خدمات اداری مانند بانک ها با مشکل مواجه می شوند و تقاضا میشود که افراد تا آخر سال ثبت نام کنند. همین طور ۱۶ هزار کارت صادر شده و افراد برای دریافت آن اقدام نکرده اند.
تیموری در ارتباط با شناسنامه افراد متولد شده از مادر ایرانی و پدر خارجی عنوان کرد: خوشبخانه با تصویب و ابلاغ قانون اعطای شناسنامه به مادر ایرانی ها، بوسیله اداره کل اتباع ثبت نام و تشکیل پرونده برای ۷هزار و ۵۰۰نفر انجام شده است که پس از استعلامات لازم برای صدور شناسنامه به ثبت احوال ابلاغ میشود تا انشالله در آینده ای نزدیک واجدین شرایط مشکلاتشان حل می شود.
مدیرکل اداره ثبت احوال قم با اشاره براینکه ثبت احوال بعنوان یکی از ارکان اصلی در کنار سایر دستگاهها در انتخابات فعالیت می کند، بیان کرد: درباب بحث فرهنگی، رونمایی از اسناد سجلی مفاخر، علماو... در مناسبت های متفاوت را داریم.
وی اظهار داشت: بیش از ۲۰۰ دستگاه به ثبت احوال کشور متصل هستند و به صورت آنلاین خدمات دریافت می کنند و ۵۰ نوع خدمت در ثبت احوال استان قم به مردم ارائه می گردد و به ازای هر ۲۸ هزار نفر جمعیت یک مامور ثبت احوال وجود دارد.
وی درباب ۱۰ نامی که بیشترین فراونی را در میان پسران در قم دارد، اظهار نمود: علی، امیرعلی، محمدحسین، امیرحسین، امیرعباس، علیرضا، حسین، محمدمهدی، محمدعلی و محمدرضا و در دختران فاطمه، زهرا، زینب، ریحانه، فاطمه زهرا، معصومه، نازنین زهرا، رقیه و نرگس بیشترین فراوانی را دارند که نشان دهنده اولویت داشتن اسامی معصومین برای خانواده ها است.
تیموری بیان کرد: در ۹ ماهه اول سال جاری ۱۳ هزار۵۸۲ واقعه ولادت، ۵هزار ۸۶۴ واقعه ازدواج و دوهزار ۱۸۴طلاق در استان به ثبت رسیده است که ولادت ۱۳درصد کاهش، ازدواج هفت درصد افزایش و طلاق فقط چهار مورد کاهش داشته است و در تاریخ ۹\۹\۹۹ ثبت ولادت نسبت به روزهای عادی دو ونیم برابر شده است.
وی با اعلان اینکه نرخ خام به مفهوم تعداد ثبت وقایع به ازای هر هزار نفر جمعیت است، افزود: نرخ باروری در استان ۱.۹فرزند، نرخ خام ولادت در استان ۱۶.۴، ازدواج ۶.۴ و طلاق ۲.۴ است و درسال ۹۸میانگین سن ازدواج در مردان ۲۷ سال و در زنان ۲۳ سال است و ۳۳ درصد طلاق های رخ داده عمر ازدواج کمتراز ۵ سال بوده است.
منبع:

1399/10/03
21:22:52
5.0 / 5
895
تگهای خبر: ثبت , خانواده , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری