معاون خدمات شهری شهرداری تهران:

لایروبی مستمر كانال ها و مسیل ها مهم ترین عامل جلوگیری از وقوع سیل در پایتخت

لایروبی مستمر كانال ها و مسیل ها مهم ترین عامل جلوگیری از وقوع سیل در پایتخت

به گزارش فقط سفر معاون خدمات شهری شهرداری تهران اظهار داشت: آماده باش30هزار نفر نیروی کارگری در بخش رفت و روب و فضای سبز پایتخت، پاکسازی و لایروبی نزدیک به 530کیلومتر از کانال ها و مسیل های پایتخت، پاکسازی و رصد مستمر10هزار کیلومتر انهار مویرگی شهر تهران، فعالیت و آماده باش 5 سایت مرکزی پشتیبان و 162سایت برف روبی به صورت اصلی و فرعی دارای امکانات، تجهیزات، ادوات و نیروی انسانی آموزش دیده، بکارگیری 290دستگاه ماشین آلات مکانیزه تخصصی و... برف روبی، بکارگیری 248دستگاه موتور پمپ آبکش بسیار قوی در نواحی 124 گانه و... بخشی از مجموعه اقدامات این معاونت برای بارش نزولات آسمانی است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، مجتبی یزدانی در توضیح مجموعه اقدامات این معاونت برای بارش برف و باران در پایتخت اظهار داشت: اقدامات این معاونت درباب بارش باران از شروع فروردین ماه ۹۹ آغاز گردید که طی آن تمامی مسیل ها و کانال ها با همکاری مناطق ۲۲گانه، سازمان ها و شرکت های حوزه خدمات شهری به شکل مستمری رصد و لایروبی شد که مهم ترین عامل جهت جلوگیری از وقوع سیل در پایتخت همین مجموعه اقدامات بوده است که به خوبی هم در رسانه ملی منعکس گردید.
وی ادامه داد: جلسات مستمری با کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، چندین جلسه در دفتر شهردار تهران و مدیرکل دفتر شهردار و معاونین عمرانی، امور مناطق، ترافیک، مالی، برنامه ریزی و اجتماعی تشکیل و تمامی موارد و موضوعات در رابطه با بارندگی ها در این جلسات رصد و هماهنگی های لازم در این خصوص انجام شد.

ایشان سپس با اشاره به اینکه تمامی کانال ها و مسیل ها توسط اکیپ های خدمات شهری به شکل مستمری رصد و پایش می شوند، افزود: حوزه خدمات شهری و سازمان بازرسی تمامی این موضوعات را ارزیابی و کنترل می کنند که تمامی مجموعه اقدامات به شکل مطلوب و ویژه ای اجرائی شود.

پاکسازی و لایروبی۵۳۰کیلومتر از کانال ها و مسیل های پایتخت در چندین مرحله
معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به اینکه نزدیک به ۵۳۰کیلومتر از کانال ها و مسیل ها در چندین مرحله پاکسازی و لایروبی شدند، اظهار داشت: این کانال ها به صورت دائمی رصد و توسط پیمانکاران مربوطه در تمامی مناطق ۲۲گانه به شکل مستمر نظارت، کنترل و پاکسازی می شوند.

وی افزود: در همین راستا ۱۰هزار کیلومتر انهار مویرگی شهر تهران نیز به صورت کامل نظارت می شود و این انهار هر ۲۴ ساعت یک دفعه پاکسازی می شوند و پیمانکاران خدمات شهری موظف می باشند که نهرهای سطح شهر را لایروبی و پاکسازی کنند.
وی در ادامه اضافه کرد: همین طور شناسایی نقاطی که امکان آبگرفتگی دارند توسط اطلاعات به ثبت رسیده در سامانه ۱۳۷ که پل ارتباطی ما با شهروندان عزیز می باشد، اطلاعات سازمان آتش نشانی، مرکز کنترل ترافیک شهرداری تهران و... طی یک برنامه ریزی مطلوب و منسجم با همکاری معاونت امور مناطق، مناطق۲۲گانه، سازمان ها و شرکت های خدمات شهری دریافت و در کمترین زمان ممکن برطرف گردید.

بگفته یزدانی، موارد و موضوعاتی هم توسط پلیس راهور تهران بزرگ درباب بارندگی ها به شهرداری اطلاع داده شد که این مشکلات نیز برطرف گردید.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ۲۴۸ دستگاه موتور پمپ آبکش بسیار قوی توسط سازمان آتش نشانی در اختیار نواحی ۱۲۴گانه قرار گرفته است، اظهار نمود: هر ناحیه دو دستگاه پمپ آبکش در اختیار دارد و آموزش های لازم توسط نواحی به آنها داده شده است که در بحث بارندگی ها استفاده گردد.
شناسایی و رفع مشکلات لوله گذاری کانال ها و مسیل ها
معاون شهردار تهران در ادامه عنوان کرد: یکی از اشکالات عمده ای که درباب کانال ها و مسیل ها با آن مواجه بودیم اشکال در بعضی از لوله گذاری ها بود که با شناسایی این نقاط و ترمیم لوله گذاری ها در کانال ها و مسیل ها و همین طور نقاطی که نیازمند لوله گذاری بودند، توسط شرکت خاکریز آب، معاونت فنی وعمران شهرداری تهران، مناطق ۲۲گانه و معاونت خدمات شهری اشکالات عمده این بخش شناسایی و رفع گردید.
او به بازدید تعدادی از سر بازرسان امور وزارت کشور و شهرداری ها از برخی کانال ها و مسیل های پایتخت اشاره نمود و اظهار داشت: در همین راستا تعدادی از سر بازرسان امور وزارت کشور و شهرداری ها از روند لایروبی کانال ها و مسیل ها در مناطق مختلف در سطح پایتخت بازدید و از نزدیک در جریان امور اجرائی قرار گرفتند.
فعالیت و آماده باش ۵ سایت پشتیبان و ۱۶۲سایت برف روبی در نقاط مختلف شهر تهران
معاون خدمات شهری شهرداری تهران در بخش دیگری از سخنان خود به مجموعه اقدامات این معاونت درباب بارش برف اشاره نمود و اظهار داشت: طی ابلاغیه شهردار تهران درباب اتخاذ تمهیدات و تدابیر لازم جهت برف روبی به مناطق، معاونت ها و... جلسات مستمری در دفتر شهردار تهران با همراهی سایر ادارات، استانداری، فرمانداری، ستاد مدیریت بحران استانداری، نیروی انتظامی، راهور، هواشناسی، آب منطقه ای، شرکت آب و فاضلاب و همین طور جلسات ستادهای فرعی نیز در مناطق به ریاست شهرداران مناطق تشکیل و هماهنگی های لازم انجام شد.

طبق گزارش روابط عمومی معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، وی به فعالیت و آماده باش ۱۶۲سایت برف روبی در نقاط مختلف سطح شهر تهران اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۶۲سایت برف روبی به صورت اصلی و فرعی در شهر تهران واقع شده اند که تمامی آنها دارای امکانات، تجهیزات، ادوات و نیروی انسانی آموزش دیده اند.
معاون شهردار تهران اشاره کرد: همچنین۲۹۰دستگاه ماشین آلات مکانیزه به مناطق ۲۲گانه تخصیص یافته است و از اوایل آبان ماه امسال این امکانات در اختیار مناطق قرار گرفته است بطوریکه هر کدام از این مناطق بنابر سناریوی تنظیم شده در نواحی و سایت های برف روبی مستقر هستند.
وی اشاره کرد: همچنین۵ سایت مرکزی نیز در مناطق تحت عنوان سایت پشتیبان توسط سازمان مدیریت پسماند جهت همراهی و پشتیبانی از مناطق مستقر هستند.
استقرار نیروها و تجهیزات طبق سناریوی از پیش تعیین شده
یزدانی با اشاره به اینکه طبق سناریوی از پیش تعیین شده نیروهای خدمات شهری، ماشین آلات تخصصی و غیرتخصصی برف روبی(جهت معابر فرعی) توسط معاونت خدمات شهری تامین و بنا بر وسعت، تعداد بزرگراه ها و شیب مناطق آنالیز و در اختیار مناطق قرار گرفت، اذعان کرد: پراکندگی ماشین آلات در نقاط مختلف شهر به شکلی است که خودرا به مناطق حساس برسانند و به شهر و شهروندان خدمات رسانی کنند.
وی به برگزاری مانورهای برف روبی در مناطق ۲۲گانه اشاره نمود و اظهار داشت: با تدابیر و تمهیدات صورت گرفته امسال بیشتر مناطق ۲۲گانه امکانات، تجهیزات و آمادگی نیروهای خودرا با برگزاری مانور برف روبی اجرا کردند.
بگفته یزدانی، در سطح شهر تهران نزدیک به ۳۰هزار نفر نیروی کارگری در بخش خدمات شهری و فضای سبز در ایام عادی اقدامات در رابطه با رفت و روب سطح شهر، بوستان ها و فضای سبز را انجام می دهند که در هنگام بارش ها از این نیروها در بخش های مختلف استفاده می شود.

وی افزود: آموزش کارگران بویژه در هنگام بارش ها در اولویت کاری ما بوده است و این کار در مناطق و نواحی به خوبی انجام شده است.
وی اشاره کرد: از شهروندان عزیز درخواست می نماییم که از ریختن زباله های خود در معابر و انهار که منجر به آبگرفتگی در سطح شهر می شود، اجتناب کنند.
منبع:

1399/09/29
14:32:35
5.0 / 5
683
تگهای خبر: آموزش , پایتخت , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری