مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران:

آواربرداری عمارت پیرنیا در حال اجراست

آواربرداری عمارت پیرنیا در حال اجراست

فقط سفر: عملیات آوار و نخاله برداری و همین طور اقدامات استحفاظی برای استواری بناهای تاریخی مجموعه عمارت هرمز پیرنیا که در وضعیت ناپایدار قرار دارند و باتوجه به بارشهای اخیر نیمه دوم سال امکان تخریب بیشتر آن وجود دارد، در حال اجراست.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، کاوه حاج علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این مطلب اظهار داشت: این مجموعه شامل حمام و قسمتی از اندرونی آن به مساحت تقریبی یکهزار و ۶۰۰ متر مربع واقع در خیابان لاله زار شمالی است که به همت سازمان نوسازی و بعد از چندین ماه مذاکره از ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) خریداری شد.
او ضمن اشاره به اینکه گروه مرمت در حال آواربرداری و پاکسازی عمارت از نخاله ها هستند، اظهار داشت: این مجموعه شامل سه عمارت است که قدیمی ترین آن مربوط به خانه حسن پیرنیا، صدراعظم است که طبق شواهد موجود پیش نویس قانون مشروطه در این عمارت نوشته شد.
علی اکبری در ادامه اظهار داشت: مذاکراتی با معاونت حقوقی ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه در حال انجام می باشد که با عنایت به این که مشیرالدوله پیرنیا اولین صدراعظم ایران بعد از مشروطه و از پایه گذاران آیین دادرسی کیفری و مدنی ایران است، این عمارت به خانه مشروطه تهران و موزه حقوق نوین تبدیل گردد.
بنابر اعلام سایت شهر، عمارت هرمز پیرنیا از سه ساختمان قاجاری و پهلوی تشکیل شده است. علی اکبری در اینباره توضیح داد: از ساختمان دوره پهلوی که در بر خیابان لاله زار قرار دارد، مغازه های مختلفی تولید شده که سرقفلی های آنها در اختیار مالکان خصوصی است و به احتمال زیاد طبقه بالای آن به بوتیک هتل و کافه تبدیل خواهد شد.
بگفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، ساختمان های قاجاری مرمت اساسی نیاز دارند، اما ساختمان پهلوی سرپاست و فقط اقدامات مرمتی سبک نیاز دارد و تا نوروز به بهره برداری می رسد.
خانه هرمز پیرنیا در جوار مجموعه ای از ابنیه واجد ارزش چون خانه مشیرالدوله پیرنیا، خانه ولی الله پیرنیا، مدرسه و کلیسای ژاندارک و خانه سینما قرار گرفته که هم اکنون بااینکه بخش قابل توجهی از آنها تقریباً غیرفعال هستند، اما به لحاظ وضعیت معماری و ایستایی بنا، از شرابط نسبتاً مناسبی برخوردار می باشد. این مجموعه تاریخی در سال ۱۳۹۷ توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ثبت رسید.
بگفته بهروز مرباغی، مسئول پروژه مرمت عمارت هرمز پیرنیا، قسمتی از این عمارت در سال های دور به مدرسه دخترانه ای به نام «شمس» تبدیل گشته که طبق گفته های دانش آموزان سابق این مدرسه، اثاثیه خاندان پیرنیا در زیرزمین آن نگهداری می شد. فخری خوروش، بازیگر نیز جزو شاگردان این مدرسه به حساب می آید.

منبع:

1399/09/22
12:13:09
5.0 / 5
935
تگهای خبر: ثبت , خرید , سایت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری