چه زمان شرایط اضطرار آلودگی هوا اعلام می شود؟

چه زمان شرایط اضطرار آلودگی هوا اعلام می شود؟

فقط سفر: هرساله با آغاز فصل پاییز و ورود به نیمه سرد سال هوای کلانشهرها بخصوص تهران آلوده می شود. طی هفته گذشته هم شهروندان تهرانی پنج روز آلوده را پشت سر گذاشتند و بعضی از ایستگاه های سنجش کیفیت هوا، هوای ناسالم برای همه افراد را ثبت کردند. به دلیل کاهش وزش باد و توقف بارش ها طی دور روز اخیر هم هوای تهران آلوده بوده است اما به جهت اینکه شرایط اضطرار آلودگی هوا اعلام گردد، به قول معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران لازم است «میانگین کیفیت هوای پایتخت» در محدوده ناسالم برای همه گروه ها قرار گیرد و این شرایط حداقل ۲۴ ساعت تداوم داشته باشد.محمد رستگاری در گفت و گو با ایسنا افزود: شرایط اضطرار آلودگی هوا زمانی است که میانگین کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای همه گروه ها قرار بگیرد و سازمان هواشناسی هم اعلام نماید که این شرایط حداقل ۲۴ ساعت و به صورت ویژه ۴۸ ساعت ادامه خواهد داشت.

وی ادامه می دهد: زمانی شرایط اضطرار آلودگی هوا اعلام می شود که شاخص کیفیت هوا از عدد ۱۵۰ بگذرد و برقراری شرایط ناسالم برای همه گروه ها ادامه دار باشد ازاین رو اگر یک زمان شاخص کیفیت هوا در محدوده ناسالم قرار گیرد اما پیشبینی ها حاکی از ناپایداری جوی و در نتیجه بهبود کیفیت هوا باشد دیگر شرایط اضطرار محسوب نمی گردد.

گفتنی است در هوای ناسالم که به رنگ قرمز نشان داده می شود، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی امکان دارد گروه های حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد. همینطور بر مبنای مقالات علمی هر واحد افزایش در غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، ۸ درصد تلفات بیماران کرونایی را بیشتر می کند ازاین رو در شرایط همزمانی آلودگی هوا با شیوع کرونا سفارش می شود افراد تا جای ممکن در منزل بمانند و برای کارهای غیرضروری از خانه خارج نشوند همینطور لازم است افراد استفاده مداوم از ماسک در فضای خارج از منزل را در اولویت خود قرار دهند.

در شرایط اضطرار آلودگی هوا، کمیته اضطرار آلودگی هوا در جلساتی که می سازند درباره راهکاری های کاهش سریع میزان انتشار آلاینده ها تصمیم گیری می کنند. حسین مقدم - مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران- هم پیشنهاد کرده است که در ایام ناسالم و شرایط اضطرار تصمیمات به روزتری اتخاذ شود و تردد خودرو ها به جای آنکه برپایه پلاک خودرو باشد، برپایه میزان آلایندگی خودرو باشد و در ایام اضطرار آلودگی هوا داشتن معاینه فنی برتر به جای پلاک زوج و فرد معیار تردد خودرو ها قرار گیرد.

به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، همچون تصمیماتی که در شرایط اضطرار آلودگی هوا طی سالهای گذشته اتخاذ شده ممنوعیت فعالیت برخی واحدهای آلاینده، ممنوعیت فعالیتهای پروژه های عمرانی، اعمال محدودیت برای تردد خودرو ها، پیشگیری از ورود خودرو های آلاینده بویژه خودرو های اسقاطی و دیزلی مانند کامیون ها به محدوده کلانشهرها و ممنوعیت توقف اتوبوس های روشن در ترمینال ها و جایگاه های اتوبوس رانی شهری و بین شهری و تعطیلی مدارس بود.

منبع:

1399/09/21
12:51:20
5.0 / 5
1015
تگهای خبر: پایتخت , ثبت , شهر , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری