چرا نباید به سگ ها و گربه های شهری بطور افراطی غذا بدهیم؟

چرا نباید به سگ ها و گربه های شهری بطور افراطی غذا بدهیم؟

درحالی طی روزهای سرد سال با افزایش غذارسانی های دستی به حیوانات شهری ازجمله سگ و گربه مواجهیم كه بگفته بعضی از كارشناسان این كار نه فقط به سبب تغییر رفتار اكولوژیك و افزایش بی رویه جمعیت آنها خطرناكست بلكه غذارسانی های افراطی مشكلاتی را از جهت سلامت برای اینگونه از حیوانات به وجود می آورد. یك فعال محیط زیست می گوید كه این مساله قابل ساماندهی است اما متاسفانه دستگاه های مسئول به درستی به وظایف خود عمل نمی كنند و از طرف دیگر به مردم نیز آموزش های لازم داده نمی گردد.محمد درویش در گفت و گو با ایسنا دراین باره اظهار نمود: سگ ها و گربه ها یکی از قدیمی ترین حیواناتی هستند که توسط بشر اهلی شده اند و همیشه باید کنار انسان زندگی کنند. برای مثال در کشورهای اتحادیه اروپا هیچ گاه سگ یا گربه بدون صاحبی را در خیابان ها نمی بینیم. تمامی سگ و گربه ها در کشورهای پیشرفته دنیا مالک حقیقی دارند و یا توسط دستگاه هایی مثل شهرداری جمع آوری و در پناهگاه های مشخصی نگهداری می شوند تا زمانی که فردی به صورت داوطلبانه آنها را به سرپرستی بپذیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سگ ها و گربه های بدون صاحب در این کشورها شناسنامه پزشکی دارند و عقیم شده اند، اشاره کرد: متاسفانه در کشور ما این مسئله رعایت نمی گردد و شهرها و اطراف شان پر از سگ ها و گربه های بدون صاحب است این درحالیست که دستگاه های متولی خصوصاً شهرداری ها باید نسبت به جمع آوری و نگهداری از آنها در منطقه ای امن، عقیم سازی و چک کردن شاخصهای پزشکی اقدام نمایند.

این فعال حوزه محیط زیست با اعلان اینکه به سبب وجود خلاهایی برای مدیریت سگ ها و گربه های بدون صاحب در مناطق مختلف کشور ما، مدیریت این مسئله به مردم سپرده شده است و آنان وارد عمل شده اند، اظهار داشت: به هر حال مردم گاهی اوقات نسبت به این مساله احساسی عمل می کنند و با غذارسانی های افراطی به این حیوانات سبب می شوند که رفتار اکولوژیک آنها تغییر کند و جمعیتشان بیش از اندازه زیاد شود.

درویش اضافه کرد: برای مثال درحال حاضر با افزایش تعداد موش ها در سطح شهر تهران مواجه هستیم این درحالیست که شکارچی طبیعی آنها یعنی گربه ها انگیزه ای برای این شکار ندارند و به صورتی رفتار اکولوژیک آنها تغییر کرده است. ازسویی دیگر غذارسانی های افراطی به حیوانات شهری سلامت آنها را نیز به خطر خواهد انداخت چونکه از یک سو هر حیوانی غذای مخصوص به خودرا دارد و از طرفی دیگر چاقی مفرط عمر آنها را کوتاه می کند.

این کارشناس محیط زیست در ادامه با اشاره به اینکه درحال حاضر در کوهستان های اطراف تهران هیچ جنبنده ای به جز سگ دیده نمی گردد، اشاره کرد: این مساله به سبب این است که عده ای با غذارسانی های افراطی به سگ ها سبب افزایش جمعیت آنها و به دنبال آن از بین رفتن سایر موجودات زنده ازجمله میش بره ها شده اند.

وی با تاکید بر اینکه ما نباید اجازه دهیم سگ ها در طبیعت رها باشند و به حیات وحش لطمه وارد کنند، اظهار نمود: سگ به سبب رفع نیازهای انسان یعنی نگهبانی، محافظت از گله و... به وجود آمده است و باید در کنار انسان زندگی کند. متاسفانه ما به این معادله به صورت منطقی نگاه نمی نماییم و از طرفی دیگر دستگاه های ذی ربط از زیربار مسئولیت نگهداری از حیوانات بلاصاحب شانه خالی کرده اند و الان با بی نظمی مواجه هستیم.

درویش در آخر با انتقاد از اینکه قانون پشتیبانی از حیوانات - که برای این مسائل چاره هایی ارایه داده است - حدود پنج سال است که به تصویب نرسیده و در رفت و برگشت بین سازمان حفاظت محیط زیست و مجلس و سایر دستگاهها است، اظهار داشت: این مساله با ابزارهای قانونی قابل ساماندهی است اما متاسفانه دستگاه های مسئول به درستی به وظایف خود عمل نمی کنند. از سویی دیگر به مردم نیز آموزش های لازم داده نمی گردد.
1399/09/12
13:11:03
5.0 / 5
1085
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , شهر , طبیعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری