با گذشت یك هفته از ممنوعیت ها

مسافران كرونائی در آژانس و هتل قابل شناسایی نیستند

مسافران كرونائی در آژانس و هتل قابل شناسایی نیستند

فقط سفر: با گذشت بیش از یك هفته از ممنوعیت سفر بیماران كرونائی، آژانس های مسافرتی و هتل ها همچنان به سامانه وزارت بهداشت دسترسی ندارند و نمی توانند وضعیت مسافران مبتلا به كرونا را استعلام كنند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، وزارت بهداشت سفر افراد مبتلا به کرونا را تا ۱۴ روز ممنوع کرده و در بخشنامه ای به معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، مدیرعامل شرکت راه آهن، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، تاکید کرده است «از جابه جایی مسافران به صورت هوایی، دریایی، ریلی و جاده ای بدون دریافت نتیجه تست منفی کرونا اجتناب کنند.»
وزارت بهداشت اما بعد توضیح داد که ضرورتی ندارد مردم برای سفرهای داخلی حتما تست کرونا بدهند، کنترل مسافران بوسیله «سرویس برخط استعلام الکترونیکی وضعیت مبتلاشدن به کووید-۱۹» صورت می گیرد. معاون گردشگری هم تایید کرد: سفر به ارائه نتیجه منفی تست کرونا مشروط نشده است و طبق توضیح وزارت بهداشت، لازم نیست قبل از سفرهای داخلی تست PCR صورت گیرد. اما از ورود مبتلایان کووید-۱۹ به داخل هواپیما، قطار و اتوبوس جلوگیری می شود و خدمات تور و سفر به مبتلایان کرونا نباید فروخته شود. وزیر راه و شهرسازی نیز در همین راستا اظهار داشت که ارائه تست کرونا برای سفرها و پروازهای داخلی الزامی نیست؛ چونکه در وضعیت کنونی ظرفیت گرفتن تست و هزینه های آن وجود ندارد و بنا بر این وزارت بهداشت به آن وارد نشده و تا کنون، غیر از غربالگری و تب سنجی خواسته ای نداشته است.
طرح کنترل مسافران مبتلا به کرونا قرار بود از اول آذرماه اجرا شود. معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی دوم آذرماه، در جریان بازدیدی که از فرودگاه مهرآباد و روند صدور بلیت هواپیما و کارت پرواز برمبنای پروتکل های جدید داشت، اظهار داشت: برای مبتلایان به ویروس کرونا بلیتی صادر نمی گردد. سازمان هواپیمایی در گزارشی که از آن بازدید منتشر کرد، اطلاع داد که «تمام شرکت های هواپیمایی داخلی به سامانه شناسایی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ وزارت بهداشت متصل شده اند. براین اساس ابتدا در زمان فروش بلیت، وضعیت مسافر ازطریق اتصال به بانک اطلاعاتی بیماران مبتلا به کرونا در وب سرویس ماسک وزارت بهداشت استعلام گرفته شده و درصورت ابتلای مسافر به کرونا، بلیت صادر نمی گردد. همین طور وضعیت مسافران در زمان حضور در فرودگاه و هنگام دریافت کارت پرواز از وب سرویس مذکور استعلام می شود و درصورت مبتلاشدن به کووید ۱۹، کارت پرواز صادر نمی گردد.»
چهارم آذرماه نیز در خبری به نقل از معاون حمل و نقل و زیر راه و شهرسازی، اعلام گردید که برای ۷۰۰ مسافر مبتلا به کرونا در حوزه هوایی، ریلی و جاده ای بلیت صادر نشده است.
شرکت حمل و نقل ریلی رجا و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز در چهارم آذرماه از اتصال به شبکه شناسایی بیماران مبتلا به کرونا اطلاع دادند.
با این وجود، شرکت های خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی و هتل ها هنوز به سامانه وزارت بهداشت برای استعلام از وضعیت مسافران به مبتلا کرونا متصل نشده اند. حرمت الله رفیعی ـ رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ـ به ایسنا می گوید: تا حالا بخشنامه ای به دست ما نرسیده و به سامانه وزارت بهداشت نیز متصل نشده ایم. آژانس ها و سامانه های فروش آنلاین بلیت هنوز امکان دریافت استعلام از وضعیت مسافران مبتلا به کرونا را ندارند و نمی توانند بیماران را تشخیص دهند و طبیعتا به هر مراجعه کننده ای بلیت می فروشند.
او می افزاید: گفته شده تمام ایرلاین ها به سامانه وزارت بهداشت متصل شده اند و امکان شناسایی بیماران کرونائی را دارند، اما مساله این است که ایرلاین ها اغلب فروشنده بلیت نیستند، مردم بلیت را یا آنلاین از وب سایت ها می خرند یا از آژانس های مسافرتی. موضوع دیگر این است که برخی از ایرلاین ها اصلا نمی توانند به سامانه وزارت بهداشت متصل شوند چون سرور خارجی دارند. آژانس ها هم که هنوز به اطلاعات بیماران مبتلا به کرونا دسترسی ندارند، پس بلیت می فروشند. مسافر تا فرودگاه می رود، پای پرواز مشخصات او را چک می کنند و اگر مبتلا باشد برش می گردانند؛ آیا این شیوه درست است؟
رفیعی با تکرار انتقادهایی که قبل تر به بخشنامه وزارت بهداشت وارد کرده بود، می گوید: این بخشنامه ناکارآمد است؛ مگر همه مسافران تست کرونا داده اند؟ برخی ناقل بی علامت هستند و تست هم نداده اند، چگونه می توان این افراد را شناسایی کرد!؟
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اظهار می کند: مثلا در سفرهای اروپا شرط فروش بلیت هواپیما داشتن ویزای کشور مقصد است، آژانس می داند به مسافری که ویزا ندارد نباید بلیت بفروشد، اما درباره سفرهای داخلی و کنترل مسافران مبتلا به کرونا، چه اطلاعات دقیقی در دسترس آژانس وجود دارد که خدماتی به این افراد نفروشد و مانع سفر بیماران مبتلا به کرونا شود؟
جمشید حمزه زاده ـ رئیس جامعه هتلداران ایران ـ نیز به ایسنا می گوید که هتل ها هنوز به سامانه وزارت بهداشت متصل نشده اند و امکان تشخیص بیماران مبتلا به کرونا را ندارند.
او به برقراری ماموریت های کاری و برخی سفرها اشاره می کند و ادامه می دهد: هیچ بخشنامه و یا دستورالعملی در ارتباط با چگونگی اتصال به سامانه شناسایی بیماران کرونا، در اختیار هتل ها قرار نگرفته است، ولی اطلاع داریم که از کانال وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مکاتباتی با وزارت بهداشت شده که هتل ها به این سامانه دسترسی پیدا کنند.
وزارت بهداشت در دستورالعملی که ۲۶ آبان ماه ابلاغ نمود، درباره چگونگی اتصال به سرویس برخط استعلام الکترونیکی وضعیت مبتلاشدن به کووید-۱۹ توضیحاتی داده و تاکید کرده بود: «تمام شرکت های ارائه دهنده سامانه فروش بلیت مسافربری به صورت انفرادی و چارتری که الان سامانه های ایشان در دفاتر خدمات مسافربری و گردشگری کشور درحال استفاده است، ملزم به انجام به روزرسانی های فنی مربوطه در نرم افزارهای خود هستند تا از آن طریق قابلیت استعلام الکترونیکی و ممانعت از فروش بلیت برای فروشندگان بلیت مسافربری در سراسر کشور برقرار شود. بمنظور بهره برداری از این سرویس الکترونیکی و پیاده سازی آن در سامانه های مربوطه مقتضی است در گام نخست شرکتها نسبت به برقراری ارتباط شبکه با گذرگاه خدمات الکترونیکی «سروا PGSB» سازمان فناوری اطلاعات ایران اقدام نمایند...»
اما معاون گردشگری نامه دیگری به وزارت بهداشت نوشت و پیشنهاد کرد دسترسی لازم به داده های مربوط به بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بدهد تا همه تاسیسات گردشگری از این طریق، از وضعیت مسافران مبتلا به کرونا باخبر شوند و به قطع زنجیره این ویروس کمک کنند. ولی تیموری اظهار داشت: وزارت بهداشت امکان دسترسی به داده های بیماران مبتلا به کرونا را فقط برای شرکت های حمل و نقل و دفاتر خدمات مسافرتی فراهم نموده است و سایر تاسیسات از این دسترسی محروم هستند.
منبع:

1399/09/10
22:46:19
5.0 / 5
754
تگهای خبر: حمل و نقل , خدمات , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری