نفس های زند نوابی را می برند؟

نفس های زند نوابی را می برند؟

فقط سفر: بیش از 11 سال از اولین قدم هایی كه برای تخریب خانه زند نوابی در میدان فلسطین برداشتند می گذرد، از زمانی كه مالك خانه در و پنجره های آنرا با حكم دیوان عدالت اداری برای خروج از ثبت آثار تاریخی برداشت و به مرور كلنگ ها برای تخریب اش بالا رفتند.


پرونده زند نوابی در آن سال ها همراه با ۳۴ پرونده خانه تاریخی دیگر از تهران با رای دیوان عدالت اداری از لیست آثار ملی کشور خارج شد، درست مانند مجوزهای خروج از ثبت خانه های تاریخی که اواخر سال قبل منتشر شدند و تا حالا دست کم خانه قاجاری «چوپانی» با همین مجوز بطور کامل تخریب شده است.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، هر چند در آن زمان با آغاز تخریب بنا در دی ماه سال ۱۳۸۹، محمد ابراهیم لاریجانی - مدیر کل وقت میراث فرهنگی استان تهران - در مکاتبه با شهرداری منطقه ی ۶ تهران، از تخریب بیش تر این بنا جلوگیری کرد تا میراث فرهنگی زمان بیش تری برای گفت و گو با مالک داشته باشد، اقدامی که بنظر می رسد در آن زمان جوابگو بود، هر چند در طول سالهای مختلف هر از گاهی حرف هایی از تخریب آجر به آجر خانه مطرح می شدند، درست مانند همین چند ماه قبل، یعنی بهمن ماه سال قبل که کامیون حمل آجر شب ها نخاله های تخریب شده خانه را بیرون می برد و آجرهایش یکی پشت دیگری کم می شد، هر چند توجه چندانی به وضعیت این بنا در آن زمان نشد.
اکنون پس از گذشت این مدت زمان شهرام شهریار – فعال میراث فرهنگی - در سایت سفرنویس از احتمال تخریب کامل این بنای تاریخی خبر می دهد. او در این زمینه نوشته است: «خانه تاریخی ولی زندنوابی با نظر دیوان تخریب خواهد شد، خانه زندنوابی که در آبان سال ۱۳۸۵ با نظر میراث در لیست آثار ملی کشور قرار گرفته بود، شوربختانه با نظر دیوان عدالت اداری در سال ۱۳۸۸ رای تخریب گرفت و در سال ۱۳۹۷ هم با نامه میراث فرهنگی، مجوز تخریب کامل گرفت!»بخش هایی از خانه تخریب شد/عملیات تخریب کامل فعلا متوقف است
این صحبت ها در حالی مطرح می شوند، که مرتضی ادیب زاده - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران – درباره وضعیت این خانه تاریخی تاکید می کند: خانه تاریخی زند نوابی برمبنای رای دیوان عدالت اداری در سال ۱۳۸۸ دارای حکم خروج از ثبت از لیست آثار ملی و بر همین مبنا، مالک مجوز تخریب این اثر را گرفته است.
او با اشاره به اینکه خانه تاریخی زند نوابی همچون بناهای باارزش معماری معاصر تهران در میدان فلسطین در ۲۴آبان ۱۳۸۵به شماره ۱۶۳۶۹ در لیست آثار ملی ثبت گردید، ادامه می دهد: با این وجود متاسفانه برمبنای رای اصداری شعبه ۲ دیوان عدالت اداری دارای حکم خروج از ثبت، بخش های قابل توجهی از این اثر ارزشمند، با وجود رای زنی های این اداره کل جهت انصراف مالک از اجرای رای، امروز دوم آذرماه تخریب شد.
وی اشاره کرد: با وجود اقدامات تخریبی امروز درباب این بنا، برمبنای مذاکرات صورت گرفته از طرف معاونت میراث فرهنگی کشور با شهرداری، فعلا عملیات تخریب متوقف شده است.
خانه ی «زند نوابی» در ضلع شمال شرقی میدان فلسطین حدود سال ۱۳۲۴ توسط «ولی زند نوابی» خریده شد و به نظر می آید، بین سالهای ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۴ تولید شده باشد. تزیینات به کار رفته در این خانه ی تاریخی شامل گچ بری هایی در سقف و تاقچه ی مزین به گچ بری های رنگی است.


منبع:

1399/09/04
15:38:49
5.0 / 5
822
تگهای خبر: ثبت , خرید , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری