معاون گردشگری:

طلبكارها تا آخر سال به سراغ گردشگری نیایند

طلبكارها تا آخر سال به سراغ گردشگری نیایند

معاون گردشگری به دنبال تصویب بسته جدید دولت در پشتیبانی از گردشگری و اظهارنظرهایی درباره ناكارآمدی این حمایت ها باتوجه به همكاری ضعیف سایر سازمان ها و وزارتخانه ها در اجرای حمایت های پیشین، اشاره كرد: هیچ دستگاه دولتی یا عمومی تا آخر سال نباید برای گرفتن طلب یا هزینه ای به سمت فعالان گردشگری بیاید.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، بسته حمایت های جدید دولت از بخش گردشگری لطمه دیده از کرونا، هفته گذشته بعد از ماه ها چانه زنی، سرانجام مصوبه هیات دولت را گرفت. بر این اساس به فعالان بخش گردشگری مهلت داده شده مالیات شامل عملکرد و ارزش افزوده (مربوط به سال های قبل)، سهم حق بیمه کارفرمایی، وام و تسهیلات بانکی که در گذشته دریافت شده است و قبوض مصرفی حامل های انرژی (آب، برق و گاز) را تا آخر سال نپردازند. همین طور تسهیلات بانکی بر اساس پشتیبانی از کسب و کارها با محویت بنگاه ها پرداخت گردد. مبلغ این تسهیلات هنوز اعلام نشده است.
علی ربیعی، سخنگوی دولت تصویب این بسته حمایتی را به دنبال لطمه گسترده بخش خدمات خصوصاً گردشگری از ویروس کرونا دانسته است. با این وجود بعضی از فعالان گردشگری نسبت به کارآمدی این حمایت ها که محتوای آن به صورتی مشابه بسته حمایتی قبلی است، تردیدهایی را بیان کرده اند. برخی دست اندرکاران گردشگری می گویند: خیلی از سازمان ها و وزارتخانه ها همچون تامین اجتماعی، وزارت نیرو و بانک ها در اجرای مصوبات بسته حمایتی قبلی نه فقط همکاری نداشتند که بخش گردشگری را در دوره امهال هزینه ها، بدهکار شمرده و حتی با تهدید قطع آب، برق و گاز روبه رو کرده و مشمول جریمه های مالیات و بیمه کرده اند.
تسهیلات بانکی با ارزش ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان و نرخ سود ۱۲ درصد که در جریان بسته حمایتی قبلی شامل حال بخش گردشگری می شد نیز با انتقادهای بسیاری همراه بود. بعضی از فعالان گردشگری همچون راهنمایان تور واجد دریافت این وام شناخته نشدند. برخی از بنگاه های گردشگری نیز معتقدند این وام بیشتر از آن که از صنعت گردشگری و مشاغل این بخش محافظت کند، آنرا بدهکارتر خواهدنمود. از طرفی با توقف سفرهای گروهی و تورها، بازپرداخت این وام باتوجه به دوره تنفس کوتاه مدتی که دارد، امکان پذیر نخواهد بود.
علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ اما گفته «در بسته حمایتی جدید، بازپرداخت وام هایی که واحدهای گردشگری در گذشته دریافت کرده بودند به اشتغال و درآمدزایی منوط بود، که بر طبق حق بیمه تقسیط ها صورت می گرفت. حالا که به سبب شیوع ویروس کرونا این امکان وجود ندارد، بازپرداخت ها نیز امهال شده اند.»
علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز گفته است: «دولت با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای لطمه دیده حوزه گردشگری با محوریت بنگاه موافقت کرده است.»
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تفاوت تسهیلات جدید با وام قبلی ( ۶ تا ۱۴ میلیون با نرخ سود ۱۲ درصد)، توضیح داده است: «تسهیلات قبلی اشتغال محور بود که با توجه با شرایط پیش آمده بواسطه کرونا شرایط دریافت آن برای خیلی از فعالان گردشگری امکان پذیر نبود. آن چه ما روی آن تاکید داشتیم و نهایتا مصوب شد، بنگاه محور بودن تسهیلات جدید است.»
مونسان درباره تسهیلات حمایتی جدید در گردشگری گفته است: «از محل منابع مصوب ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا برای کسب وکارهای لطمه دیده از کرونا، تسهیلاتی در نظر گرفته شد. تآسیسات گردشگری شامل هتل های یک تا پنج ستاره، هتل آپارتمان ها، واحدهای پذیرایی، متل ها، میهمان پذیرها، اقامتگاه های سنتی و بوم گردی ها، دفترهای خدمات مسافرتی و گردشگری، راهنمایان گردشگری، مؤسسات آموزشی و پژوهشی گردشگری، ارزیابان عامل تطبیق و شرکت های ارزیابی تأسیسات گردشگری، شرکت ها و مؤسسات حمل و نقل گردشگری شش رسته ای هستند که با ثبت نام در سامانه کارا می توانند تسهیلات ۱۲درصدی را دریافت نمایند.»
او یادآوری کرده است: مرجع تأیید و بررسی متقاضیان در پرداخت تسهیلات جدید، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواهد بود و بعد از تأیید این وزارتخانه، سامانه بطور خودکار برمبنای پروسه و ضوابط تعریف شده در دستورالعمل ابلاغ گردیده، مبلغ تسهیلات بانکی را که مشمول متقاضی می شود تعیین می کند. میزان تسهیلات برمبنای درجه، امکانات، مساحت و میزان خسارت ورادشده به واحد تعیین خواهد شد.»
ولی تیموری، معاون گردشگری نیز در توضیحاتی که در حساب کاربری شخصی اش در اینستاگرام منتشر نموده، آگاهی داده است: بازپرداخت این تسهیلات تا آغاز اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ تنفس دارد. افرادی که در چارچوب بسته حمایتی قبلی، تسهیلاتی را گرفته بودند در صورت تقاضا می توانند مابه التفاوت مبلغ قبلی را باردیگر دریافت نمایند.
این مصوبه هنوز ابلاغ نشده اما وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به اجرای آن بسیار امیدوار است. معاون گردشگری بیان کرده است: آن چه می خواستیم اتفاق نیافتاد ولی در حد بضاعت تلاش مان را کردیم و بالاخره پس از چندماه پیگیری و رایزنی این بسته حمایتی به حوزه گردشگری اختصاص یافت.1399/07/19
11:38:04
5.0 / 5
1755
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری