سرپرست هیات باستان شناسی گورستان مرسین اعلام كرد

افزایش گورهای باستانی كشف شده در كاوش مرسین

افزایش گورهای باستانی كشف شده در كاوش مرسین

فقط سفر: سمنان سرپرست هیات دیرینه شناسی گورستان مرسین از افزایش شمار گورهای باستانی كشف شده در محل راه اندازی سد فینسك و گورستان مرسین به 25 عدد آگاهی داد.


مهرداد ملک زاده 14 مهر ماه 1399 با بیان این خبر اظهار نمود: 10 گور باستانی جدید به 15 گور پیشین افزوده شده است.
او با اشاره به اینکه این فصل از کاوش تا اواخر مهرماه ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: مسئولان راه اندازی سد فینسک نیز در مراحل اولیه کار خود هستند و باید در سال آینده نیز کاوش را ادامه دهیم.
ملک زاده اضافه کرد: این گورستان متعلق به دوره های عصر آهن ۳(دوره ماد و اوایل دوره هخامنشی) است و قبل از راه اندازی سد فینسک، تخلیه آثار موجود در این گورستان لازم است.
او با اشاره به اینکه گورستان باستانی مرسین در شرق روستای تلاجیم و در ارتفاعات شرق رودخانه سفیدرود در بخش پشتکوه شهرستان مهدی شهر قراردارد، اظهار داشت: کاوش نجات بخشی گورستان مرسین از اواسط تابستان 1393 شروع شده است.
ملک زاده اضافه کرد: بررسی باستان شناختی، شناسایی و مستندنگاری آثار تاریخی – فرهنگی محدوده سد فینسک و به دست آوردن اطلاعات از محوطه ها قبل از به زیر آب رفتن آنها در فصل قبلی کاوش مورد توجه قرار گرفت و با توجه به این که بعد از آب گیری مخزن سد، گورستان غرق می شود، کار نهایی کاوش و تخلیه آثار از گورها در حال انجام می باشد.
او با اعلان اینکه گورهای کاوش شده در فصل های قبلی کاوش، بیان کننده فرهنگ عصر آهن پایانی و اوایل دوره هخامنشی است، بیان کرد: فصل جدید کاوش با هدف بررسی تعداد و پراکندگی آثار و نجات بخشی آثار و خروج اشیاء از گورستان انجام می شود.
سرپرست هیات دیرینه شناسی گورستان مرسین اظهار داشت: مجموعه های سفالی و زیورآلات یافت شده از این منطقه متعلق به کوچندگان است.
ملک زاده با بیان این که نتایجی که از آزمایشگاه تاریخ گذاری مطلق به دست آمده نیز قدمت گورها و آثار را مربوط به اوایل دوره هخامنشی تخمین زده است، اظهار داشت: از گورهای باستانی کشف شده، نوع و آئین های تدفین مردمان دوره هخامنشی شناسایی شد و به این واسطه می توانیم آئین های خاکسپاری آن دوره را بازسازی نماییم.
او با اشاره به اینکه آزمایش های خاص استخوان شناسی بر روی استخوان های کشف شده در حال انجام می باشد، اضافه کرد: این آزمایش ها بعضی از مسائل مربوط به تغذیه انسان های آن عصر را آشکار می کند.
بر اساس بررسی های پیمایشی صورت گرفته به جز گورستان کشف شده در دره مذکور آثار دیگری وجود ندارد.
منبع:

1399/07/15
11:48:28
5.0 / 5
1408
تگهای خبر: آزمایش , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری