ضرورت ادغام خدمات سالمندی در نظام شبكه

ضرورت ادغام خدمات سالمندی در نظام شبكه

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی با اعلان اینكه باید بتوانیم كه خدمات سالمندی را بطور كامل و به تدریج در نظام شبكه ادغام نماییم، اظهار داشت: یكی از برنامه های وزیر بهداشت ˮهر خانه یك پایگاه سلامت استˮ. به همین دلیل چند پروتكل آماده شده است كه به صورت پایلوت در چند استان همچون سمنان و قزوین دنبال می شود.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، دکتر محمد تقی جغتایی در نشست خبری ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران اظهار داشت: بطور عمومی کرونا در ارائه خدمات سلامت تاثیراتی گذاشته است و سفارش می شود مردم خدماتی را که ضروری نیستند تا حد امکان به تاخیر بیندازند اما نباید به سلامتی شان لطمه برسد. وزارت بهداشت چند پروتکل را تدوین و ابلاغ نمود. طبق این پروتکل ها یک بحث این است که چگونه در شرایط پاندمی کرونا از سالمندان و افراد گرفتار معلولیت مراقبت شود. در عین حال به مراکز ارائه خدمت به این افراد هم دستورالعمل های ابلاغ گردید که سالمندان بتوانند تحت این دستورالعمل به مراکز ارائه خدمات مراجعه و خدمت مورد نیازشان را دریافت نمایند. میزان مراجعه سالمندان به مراکز بیشتر شده است.

وی اضافه کرد: در عین حال یکی از سیاست های وزارت بهداشت، پزشکی ازراه دور و توانبخشی ازراه دور است. اگر بتوانیم توانبخشی ازراه دور را دنبال نماییم و برنامه های آن تدوین شود، برای ارائه خدمات مشاوره ای و توانبخشی به سالمندان بسیار موثر خواهد بود.

جغتایی با اعلان اینکه کرونا اثرات روانی در تمام اقشار و همچون در سالمندان داشته است، افزود: هم اکنون حدود ۹.۲۸ درصد از جمعیت کشور، سالمند هستند. بر این اساس حدود هشت میلیون نفر جمعیت سالمند در کشور داریم این درحالیست که این جمعیت در سال ۱۳۵۵ حدود پنج درصد بودند. حال پیش بینی می شود که در سال ۱۴۲۰، جمعیت سالمند به ۲۰ درصد جمعیت کشور برسد یعنی تعداد سالمندان در کشور دو برابر می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: به سبب اقدامات خوبی که در ۳۰ تا ۴۰ سال اخیر در کشور انجام شده، میزان امید به زندگی بالا رفته و سبب شده است که تعداد جمعیت سالمند افزایش یابد که قدمی مثبت است. باید توجه کرد که در سال ۱۳۵۵ میزان امید به زندگی ۵۷ سال بود، درحالی که در سال ۱۳۹۵ میزان امید به زندگی در کشور به بالای ۷۰ سال رسید. به این معنا که امید به زندگی در کشور ۲۳ سال افزایش یافت که حاصل آن این است که جمعیت سالمند روزبه روز افزایش می یابد. این نشان میدهد نظام بهداشتی ما خوب عمل کرده است و از جهتی افراد با تجربه در کشور داریم. در عین حال این مساله طبییعی هم است برای اینکه سن که بالا می رود، بیماری های زمینه ای هم بیشتر می شود. به همین دلیل از سال ها قبل در وزارت بهداشت برنامه های مختلفی با همکاری ارگان ها و سازمان هایی مانند بهزیستی و... داشته ایم.

جغتایی با اعلان اینکه به همین دلیل سند ملی سالمندان تهیه شد، اظهار داشت: چند سالی بود که به دنبال این سند بودیم که طی دو سال قبل در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تصویب گردید سپس از طرف سازمان بهزیستی و وزارت رفاه ابلاغ گردید البته مسئولیت قسمتی از اقدامات موجود در این سند، برعهده وزارت بهداشت بوده و وزارت بهداشت متولی آن است و بخشی هم مربوط به سازمان بهزیستی و وزارت رفاه است. آنچه به وزارت بهداشت برمی گردد، توانمندی سازی سالمندان، پیشگیری و ارائه خدمات درمانی و توانبخشی پزشکی است.

وی افزود: لازمه ارائه این خدمات، این بود که ابتدا نیروی انسانی تامین گردد. از سال های قبل دوره هایی برای پزشکان عمومی که در مراکز سالمندی کار می کنند، برگزار شده است و خوشبختانه نیرو برای این حوزه تربیت می شود همین طور در سال قبل فلوشیپ روان پزشکی سالمندان تاسیس شد که دانشجویان به صورت تخصصی دوره ای اختصاصی در حوزه سالمندان می گذرانند همین طور گرایشی در حوزه پرستاری سالمندان به وجود آمده است. در عین حال مباحث سالمندی در برنامه آموزشی رشته پزشکی وارد شده و قسمتی از آن در حال ورود به این آموزش هاست علاوه بر آن دوره های PHD یا دکترای سالمندشناسی برای برنامه ریزی در این عرصه در کشور به وجود آمده است واکنون در حال تربیت نیروی انسانی در این عرصه هستیم همین طور مراکز تحقیقاتی هم دراین زمینه دایر شده اند.جغتایی اظهار داشت: از طرفی ما باید بتوانیم که خدمات سالمندی را بطور کامل و به تدریج در نظام شبکه ادغام نماییم. اگر هر خدمت سالمندی در نظام شبکه ادغام شود و پایدار باقی بماند، اثرات مثبتی خواهد داشت. کمااینکه خدماتی را که طی ۴۰ سال قبل در نظام شبکه ادغام کردیم، آثار خوبی برای سلامت مردم داشته است.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی همین طور اظهار نمود: یکی از برنامه های وزیر بهداشت "هر خانه یک پایگاه سلامت است". به همین دلیل چند پروتکل آماده شده که به صورت پایلوت در چند استان همچون سمنان و قزوین اجرا می شود. در این برنامه آموزش هایی به یکی از افراد خانواده داده شود تا بتواند مشکلات سالمندان را کنترل کنند. باید توجه کرد که افتادن که منجر به شکستگی هایی در سالمندان می شود و اختلالات حافظه دو مشکل عمده در سالمندی است و دراین زمینه به یک فرد خانواده آموزش داده می شود و در عین حال مراقبت هایی با عنوان کنترل فشار خون، قند خون، تغذیه، دیابت و... در بستر خدمتی که آماده شده، ارائه می شود.

جغتایی همین طور اظهار داشت: در حوزه مرگ و میر سالمندان به سبب مبتلاشدن به ویروس کرونا، خوشبختانه کشور ما پروتکل هایی را که به مراکز مراقبت از سالمندان ابلاغ گردیده است، بسیار کمتر از سایر کشورهای دنیاست. این به سبب مراقبت هایی است که هم مراقبان در مراکز ارائه خدمات انجام داده اند و هم اینکه پروتکل های مشخصی تدوین و ابلاغ گردید و همکاران سازمان بهزیستی مراقبت بیشتری انجام دادند. میزان مرگ و میر در سالمندان در زمان شیوع ویروس کرونا خیلی کم بود و به خوبی کنترل شد.

وی درباره مناسب سازی اماکن شهری برای سالمندان، اظهار داشت: دراین زمینه شورایی در شهرداری تهران تشکیل شده است که بنده هم از جانب وزارت بهداشت در این شورا شرکت می کنم. باید توجه کرد که مناسب سازی شهر برای سالمندان کار مشکلی است البته اراده این کار در شهرداری وجود دارد. ساختمان ها و مکان های جدیدی که ایجاد می شود، برمبنای دستورالعمل ها در این عرصه ایجاد می شود اما ساختمان ها و اماکنی که در قدیم بودند، دراین زمینه گرفتار مشکلاتی هستند. به هر حال تهران شهری بسیار پیچیده است و خیابان ها و ساختمان های پیچیده دارد بدین سبب مناسب سازی بسادگی امکان پذیر نیست اما اراده شهرداری تهران بر انجام این کار است. در سطح شهرداری تهران یک شوراهای محلی تشکیل شده تا افرادی که سالمند و گرفتار معلولیت هستند، به اماکن عمومی اولویت دار مانند موسسات درمانی، خدماتی، آموزشی و... مراجعه کنند و اگر مناسب سازی در آنها انجام نشده باشد، به شورا گزارش می دهند که پیگیری می شود.

جغتایی در آخر اظهارکرد: در عین حال یک بعد این مشکل هم فرهنگی است. اگر شهرداری هم بخواهد در جایی این اقدام را انجام دهد، مجری و کارفرما سمبل کاری می کند. در بعضی مناطق مناسب سازی کردند اما مثلا شیب آنقدر زیاد است که نمی توان از آن قسمت استفاده نمود. به هر حال اراده این اقدام در شهرداری وجود دارد و در حال پیگیری است. مناسب سازی اماکن برای افراد سالمند و افراد گرفتار معلولیت بسیار مهمست.
1399/07/09
21:36:47
5.0 / 5
1481
تگهای خبر: آموزش , ثبت , خانواده , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری