با تدوین تدوین سند كاهش خطرپذیری بلایا در سطح محلات

میزان صدمه پذیری 354 محله تهران در مقابل سیل و زلزله

میزان صدمه پذیری 354 محله تهران در مقابل سیل و زلزله

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تدوین سند كاهش خطرپذیری بلایا در سطح محلات شهر تهران اطلاع داد.


رضا کرمی محمدی در گفتگو با ایسنا با اشاره به وضعیت شهرتهران در مقابل حوادث و مخاطرات طبیعی اظهارکرد: احتمال وقوع خیلی از حوادث طبیعی نظیر سیل، زلزله، فرونشست زمین و... در سطح شهر تهران وجود دارد که در این میان یکسری از حوادث نظیر زلزله به علت گستردگی که دارند تمام شهر را تحت تأثیر قرار داده و برخی دیگر هم مناطقی از شهر را متاثر خواهند کرد. اما آنچه که مشخص است این است که با عنایت به گستردگی شهر تهران و دیگر مولفه ها میزان خسارت هر یک از حوادث در بخش ها و محلات مختلف تهران یکسان نبود و هر منطقه و محله صدمه پذیری و مقاومت متفاوتی در مقابل هریک از انواع مخاطرات دارد.

وی افزود: در همین راستا هم پروژه ای را در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران آغاز کردیم تا با استفاده از آن بتوانیم میزان خطرپذیری شهرتهران را به شکل جزئی و در سطح محله شناسایی و مشخص نماییم.

کرمی محمدی با اشاره به اینکه این پروژه با هدف ارزیابی ریسک محلات شهری در مقیاس بلوک های مرکز آمار ایران یا همان محله تعریف شده است، اظهار داشت: در این روش به جای ارزیابی ریسک مطلق، مقادیر مؤلفه های مربوط به ریسک بین بلوک های مختلف یک محله مقایسه شده و مقادیر ریسک به صورت نسبی در هر محله برآورد می شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: پروژه شامل چهار مرحله دفتری و میدانی است که بخش دفتری آن در سازمان و بخش میدانی یا مرحله چهارم به صورت جلسات دفتری و بازدیدهای میدانی با حضور مسؤلان محلی انجام شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس در مرحله اول مخاطرات محلات شهر تهران با تمرکز بر سه مخاطره مهم تهران یعنی زلزله، سیل و زمین لغزش شناسایی و نقشه آنها برای بلوک های جمعیتی تهیه شده است. در مرحله دوم وضعیت صدمه پذیری بلوک های جمعیتی محلات در پنج گروه صدمه پذیری جمعیتی، اجتماعی – اقتصادی، دسترسی، زیرساخت و زیرساخت لرزه ای شناسایی و با وزن های مختلف محاسبه شده است. در این پنج گروه جمعاً ۳۸ شاخص مختلف که اطلاعات آنها در سطح بلوک های جمعیتی در دسترس می باشد مورد استفاده قرار گرفته است.
کرمی محمدی با اشاره به اینکه در مرحله سوم با تلفیق لایه های مختلف اطلاعات سطح محلات، میزان خطر استخراج شده و بلوک ها بر مبنای میزان خطر آنها به بلوک های با خطر بسیار بالا، بالا، متوسط، کم و خیلی کم تقسیم بندی شده اند، اظهار داشت: در مرحله چهارم و نهایی، به منظور تدوین سند نهایی به صورت مردم محور، با همکاری سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه مدیریت بحران و هم نهادهای اجرایی در سطح منطقه، برگزاری نشست های همفکری و مشارکتی با ذی نفعان محلی اقدام شده است.

وی ادامه داد: در این جلسات اطلاعات احصاء شده در مرحله دفتری، اعتبارسنجی شده و برنامه های کاهش خطرپذیری بلوک های پر خطر به صورت مشارکتی با اعضای محله، برای تمامی ۳۵۴ محله شهر تهران تدوین شده است.

کرمی محمدی درباره فایده این پروژه هم اظهار داشت: این نتایج به کارشناسان، مدیران و مسؤلان کمک می نماید تا با عنایت به محدودیت امکانات و اعتبارات، در مورد فعالیت ها و اقدامات ضروری برای کاهش ریسک در محله تصمیم گیری کنند. هم اکنون و بعد از نهایی شدن برنامه ها، گزارشات نهایی به شهرداری های مناطق ۲۲گانه شهر تهران ابلاغ گردیده و پیگیری اجرایی شدن آنها در در دستور کار شهرداران قرار دارد.
منبع:

1399/06/31
13:32:41
5.0 / 5
1303
تگهای خبر: شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری