برگزاری هفته تهران از 14 مهر

برگزاری هفته تهران از 14 مهر

به گزارش فقط سفر عضو كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به شاخصه های برگزاری روز تهران، اظهار داشت: مكتب تهران، مكتب ایرانی ها است و باید در آستانه قرن جدید مكتب تهران را فعال كرد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، بامداد امروز در جلسه هماهنگی برگزاری هفته تهران در شورای شهر تهران به میزبانی احمد مسجدجامعی و با حضور روسای تمامی سازمان ها، شرکت ها و مناطق درگیر در برگزاری این هفته برگزار شد، مسجدجامعی با بیان این که چند سال است که 14 مهرماه بعنوان روز تهران انتخاب می شود و در این روز مراسم های مختلفی برای شناسایی تهران برگزار می شود، اظهار داشت: سال جاری اعلام کردیم که با عنایت به آغاز قرن جدید مسئله مکتب تهران را در دستور کار قرار خواهیم داد، چون که ما مکتب قزوین، تبریز، اصفهان و غیره را داریم اما در مورد تهران و مکتب آن کار خاصی انجام نشده است.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان این که تهران دارای ظرفیت های زیادی است که می توان آنرا مورد توجه قرار داد، اظهار نمود: علاوه بر این که تهران در حوزه های معماری، فرهنگی، اجتماعی و غیره دارای ابعاد مختلف است حریم تهران هم بسیار مورد اهمیت است، بگونه ای که بارها اعلام کردم که توجه به هویت روستایی تهران، ظرفیت جدیدی است که کمتر به آن توجه شده است هرچند که امکان دارد برخی ها بگویند جمعیت روستاها در حریم کم شده است، اما می توانیم مبحث خانه – مزرعه را بوجود آورده و مورد توجه قرار دهیم.
مسجدجامعی با بیان این که سال جاری نوبت مطرح شدن مکتب تهران است، افزود: نکته قابل توجه این است که در خلال چند هفته ای که مسئله ی پرداختن به مکتب تهران را اعلام کردیم مراکز پژوهشی زیادی طرح های خویش را به بنده یا حناچی عرضه کردند، اما باید بحث نماییم که وارد کدام شاخه های مکتب تهران شده و چگونه به این مسائل بپردازیم.
وی با بیان این که سال قبل با آغاز به کار موزه خیابان ولیعصر از پروژه «خیابان کامل» رونمایی کردیم و سلسله نشست های خوبی هم برگزار شد، اظهار داشت: اما سال جاری رویکردمان این است که مشارکت مردم را بالا برده و فضاها را عمومی تر نماییم بعنوان مثال 375 محله داریم و در هر محله می توان درختی را شناسنامه دار کرد. مثلا در منطقه یک درخت آدامسی مشهور است یا در بیمارستان مسیح دانشوری یک درخت عجیب به نام گردوی آمریکایی وجود دارد که به شدت هم مورد توجه قرار گرفته است و می توانیم این عجایب تهران را به همه مردم بشناسانیم.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان این که سال جاری به صورت ویژه باید به محلات قدیمی واقع در شمیرانات و ری توجه کرد، اظهار نمود: بنده پیشنهاد دادم که خانه «شهریار عدل» که سینمای ایران را با جستجوهای خود احیاء کرده خریداری نماییم، اگر این خانه خریداری شود اتفاق مهمی در حفظ تاریخ سینمای ایران رخ می دهد.
مسجدجامعی با بیان این که مباحث مربوط به مکتب تهران یک بحث نظری است که ما باید آنرا به یک کار اجرایی تبدیل نماییم، خاطرنشان کرد: البته باید دقت داشته باشیم که تهران محل زندگی خیلی از ایرانی ها از قم و اقوام مختلف است و نباید بگونه ای فعالیت نماییم که باعث تهران زدگی شویم.
وی با بیان این که شعار مکتب تهران – مکتب ایرانی ها را برگزیده ایم، اظهار داشت: البته بیشتر پیشنهاددهندگان مباحث نظری را مطرح نمودند که باید بتوانیم این نظرات را به کار اجرایی تبدیل نماییم.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در واکنش به برخی پیشنهادات در خصوص این که قصه محلات تهران توسط افراد شاخص قرائت شود، اظهار داشت: تهران قصه گو ندارد در حالیکه می توان از این ظرفیت بهره برد و روایت های مختلف تهران را ثبت نمود و این در شرایطی است که باید قصه تهران به خوبی تدوین شود.
وی با بیان این که برنامه های هفته تهران از شمیران آغاز و به ری ختم خواهد شد، افزود: سال جاری هفته تهران مقارن با اربعین حسینی است و این نکته هم در تدوین برنامه های هفته تهران مورد توجه قرار خواهد گرفت.
مسجدجامعی همینطور در واکنش به پیشنهاد برگزاری تنها یک شب تاریخی تهران آن هم در خانه سیمین و جلال اظهار نمود: چرا فقط یک شب تاریخی تهران داشته باشیم آن هم در خانه سیمین و جلال؟! در حالیکه می توان در هفت شب هفته تهران روایت هفت پهنه تهران را با همکاری شورایاران داشته باشیم و مطمئن هستم که روایت شب شمیرانات یا ری یا دروازه غار بسیار جذاب خواهد شد.
وی در واکنش به احیاء نخستین های تهران اظهار داشت: پیشنهاد می شود که همه نخستین ها را در یک جای خاص نمایش ندهید بلکه می توان در یک جای فرامنطقه ای مثل خیابان ولیعصر که چند منطقه تهران را در بر می گیرد و محل رجوع خیلی از مردم است اکران شود و جای سوال است که چرا وقتی صحبت از تهران و تاریخ آن می شود همه به یاد منطقه 11 و 12 می افتند در حالیکه تهران جاذبه ها و تاریخ گسترده ای دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان این که لازم است با همکاری آموزش و پرورش زنگ تهران به صدا دربیاید، اظهار نمود: البته باید در زنگ تهران ویژه برنامه های خاص و متنوعی طراحی نماییم تا برای دانش آموزان جاذبه داشته باشد و آنها هم مشارکت کنند.

مسجدجامعی با اشاره به ضرورت توجه به غذاهای تهران در این ویژه برنامه اظهار داشت: همان گونه که می دانید هفته تهران مقارن با اربعین حسینی است و بنابراین از آنجایی که از اراضی عباس آباد بزرگترین پرچم عزای حسینی برافراشته شده، لازم است که یک کار ویژه برای اربعین تهران انجام دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در واکنش به احیاء نشان تهران، اظهار نمود: اهدای نشان تهران مصوبه شورای تهران دارد که مقدمات علمی آن فراهم نشده است هرچند که ما در این سال های اخیر به دو نفر نشان تهران اهدا کرده ایم و سال جاری به سومین نفر اهدا می شود، اما باید این اهدا در قالب مصوبات شورا باشد.

به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در این نشست خلیل آبادی – عضو شورای شهر، شهرداران منطقه 1 و 11، مدیرعامل اراضی عباس آباد، مدیرکل فرهنگی هنری و روسای سازمان زیباسازی، ستاد گردشگری شهرداری و سازمان پارک ها حضور داشتند. این جلسه از ساعت هفت بامداد به ریاست مسجدجامعی برگزار گردید.
منبع:

1399/06/22
12:50:15
5.0 / 5
1420
تگهای خبر: آموزش , ثبت , خرید , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری