معاون عمرانی وزیر كشور:

باید به سمت شهرداری های شیشه ای برویم

باید به سمت شهرداری های شیشه ای برویم

به گزارش فقط سفر كرمانشاه معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور با تاكید بر انضباط مالی و مسئولیت پذیری مدیران شهری، بر ضرورت پیشروی به سمت شهرداری های شیشه ای تصریح كرد وافزود: این امر باعث اعتماد مردم و ارتقا سرمایه اجتماعی خواهد شد.


مهدی جمالی نژاد در همایش شهرداران استان کرمانشاه که امروز (13 شهریور) در محل سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، به تشریح برخی سیاست های سازمان شهرداریهای کشور پرداخت و اضافه کرد: سیاست های این سازمان باید در تمامی شهردارها و بخصوص شهرداری های کلانشهرها اجرایی شود.
وی "برنامه محوری" را یکی از مهمترین این سیاست ها برشمرد و اضافه کرد: شهرداری ها باید یاد بگیرند که برای امور شهر برنامه های چند ساله تدوین کنند، این امر یک لزوم مهم بخصوص برای کلانشهرهاست تا با تغییر شهردار و شورای شهر، برنامه های شهر تغییر نکند و امور شهر به روال سابق خود ادامه یابد.
باید به سمت شهرداری های "شیشه ای" برویم
این مسئول بحث ایجاد نظام اجرایی، مسئولیت پذیری مدیران و انضباط مالی را سیاست مهم دیگر در حوزه مدیریت شهری عنوان نمود وافزود: اگر مدیران شهرداری مسئولیت پذیر بوده و انضباط مالی وجود داشته باشد و تمام امور شهرداری به شکلی شفاف شود، بطور قطع اعتماد مردم و به تبع سرمایه اجتماعی افزایش می یابد و همین مساله باعث تسهیل پیشبرد امور شهری می شود.
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بر ضرورت حرکت به سمت شهرداری های شیشه ای تصریح کرد و اضافه کرد: این نوع شهرداری ها هستند که اعتماد مردم را می افزایند و حس تعلق آنها را به شهر و شهرداری بالا می برند.
جمالی نژاد خاطرنشان کرد: چنانچه مردم نسبت به شهر احساس تعلق کرده و سرمایه های اجتماعی بالا برود، همکاری مردم هم در بحث پرداخت عوارض و کمک به امور شهر افزایش می یابد.
معاون وزیر کشور پیشروی به سمت شهر الکترونیک را سیاست مهم دیگر شهرداری های کشور دانست و اضافه کرد: کرونا علیرغم معضلاتی که به همراه داشت، در بحث ارتقا زیرساخت های الکترونیک و تسریع در ایجاد شهر الکترونیک نقش موثری داشت و باید از این فرصت بهره برده و به این روند سرعت بدهیم.
کاری کنید مردم با عشق "عوارض" پرداخت کنند
جمالی نژاد از ارتقا آموزش شهروندی هم بعنوان یکی از سیاست های مهم شهرداری های کشور یاد کرد وافزود: آموزش شهروندان در تمام حوزه های شهری هزینه های شهر را کم کرده و از این طریق به وضعیت مالی شهرداری ها کمک می نماید.
وی اضافه کرد: از طرفی شهرداری ها باید یاد بگیرند که در حوزه های اجتماعی و فرهنگی هم ورود کنند، چون که ارتقا فرهنگ شهر و هم کاهش صدمه های اجتماعی باعث کاهش هزینه های شهرداری ها شده و از سویی با افزایش حس تعلق شهروندان به شهر، به ارتقا درآمدهای شهرداری ها کمک می نماید.
جمالی نژاد اضافه کرد: شهرداران باید یاد بگیرند طوری عمل کنند که مردم با عشق به شهر خود، عوارض را پرداخت کنند و ایجاد این عشق و علاقه به شهر بطور قطع برعهده این مجموعه است.
معاون وزیر کشور همینطور از برون سپاری برخی وظایف شهرداری ها بعنوان یکی از دیگر از سیاست های مهم در حوزه مدیریت شهری یاد کرد وافزود: شهرداری ها با درآمد اندک خود نمی توانند به تمام امور شهر رسیدگی کنند ونیاز است در این حوزه از ظرفیت بخش خصوصی استفاده گردد.
جمالی نژاد در ادامه با اشاره به تسریع در پیشرفت پروژه های عمرانی کشور علیرغم شرایط تحریم و کرونا اظهار داشت: در هفته دولت سال جاری 18 هزار پروژه عمرانی شهری با صرف 50 هزار میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری رسید که اقدام قابل توجهی است.
تسهیلات و کمک بلاعوض؛ قولِ معاون وزیر کشور به شهرداری های کرمانشاه
معاون وزیر کشور در ادامه اشاره ای هم به مشکلات شهرداری های کرمانشاه داشت و اضافه کرد: این آمادگی را داریم که به شهرداری هایی که تابحال از تسهیلات بانکی برای پیشبرد پروژه های شهری خود استفاده نکرده اند، کمک کرده و زمینه عرضه این تسهیلات را در کوتاهترین زمان ممکن برای آنها فراهم نماییم.
وی اضافه کرد: همینطور اگر شهرداری های استان پروژه های عمرانی دارند که تا انتهای عمر دولت به بهره برداری می رسد، این آمادگی را داریم که در فازهای مختلف پیشرفت پروژه کمک های بلاعوض عرضه دهیم.
جمالی نژاد با اشاره به کمبود تجهیزات و ماشین آلات در شهرداری های استان، اظهار داشت: هم اکنون 1300 شهرداری و 37 هزار دهیاری در کشور داریم و سالانه تنها حدود 250 دستگاه ماشین آلات خریداری می شود و توزیع این تعداد میان این همه شهرداری و دهیاری بطور قطع کار دشواری است و نهایتا به هر استان چند دستگاه تعلق گیرد.
وی اضافه کرد: در همین راستا تفاهم نامه ای با برخی استان های محروم همچون سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی منعقد کردیم که بر مبنای آن سازمان شهرداری ها یک سوم، استانداری یک سوم و شهرداری هر شهر یک سوم اعتبار برای خرید ماشین آلات شهرداری مربوطه اختصاص دهند.
جمالی نژاد خاطرنشان کرد: این آمادگی را داریم که در استان کرمانشاه هم این تفاهم نامه را به امضا رسانده و برای هر شهرداری که پای کار بیاید و درخواست بدهد، از این طریق ماشین آلات خریداری نماییم.
منبع:

1399/06/14
17:22:01
5.0 / 5
1535
تگهای خبر: آموزش , برند , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری