همه برای باغستان باغستان برای همه

همه برای باغستان باغستان برای همه

قزوین معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست استان قزوین با اشاره به دستور رئیس جمهور در خصوص «حراست از باغستان قزوین» اظهار داشت: میراث فرهنگی بیشترین و مهم ترین نقش را در حفظ باغستان دارد. همین طور باتوجه به واقع شدن باغستان در حریم شهر قزوین باید استانداری و شهرداری پای كار آیند و برای حفظ آن كمك كنند؛ نگاه اداره كل حفاظت محیط زیست نیز كمك به حفظ باغستان سنتی قزوین است.


عبدالحسین مظفری در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: توسط مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری بررسی هایی تحت عنوان زوال باغستان سنتی قزوین انجام و برای دستگاه های اجرایی مرتبط همچون سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است.
وی افزود: در این گزارش مهم ترین عوامل زوال باغستان سنتی در چند بخش بررسی شده است که از مهم ترین آن می توان به اقتصاد سیاسی زمین شهری اشاره نمود، همین طور در این بررسی از کمبود آب، آتش سوزی، پروژه های غیرضررور اجرا شده در سطح باغستان و رشد کالبدی شهر قزوین به سمت باغستان بعنوان عوامل تهدیدکننده اشاره شده است.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین بیان کرد: در این گزارش به قدمت باغستان و رویکرد راه اندازی آن، اهمیت تاریخ و تمدنی باغستان، اهمیت زیست محیطی و خدمات اکوسیستمی باغات سنتی اشاره شده است.
وی اشاره کرد: بطور قطع این گزارش را در کارگروه پیش گیری از آلودگی هوای استان مطرح خواهیم کرد و در دستور کار ما قرار خواهد گرفت تا رویکردها و راهکارهای اجرایی آن بررسی شود.
میراث فرهنگی، مهم ترین نقش را در حفظ باغستان دارد
مظفری اظهار داشت: باغستان توسط میراث فرهنگی ثبت ملی شده است و باتوجه به این امر میراث فرهنگی بیشترین و مهم ترین نقش را در حفظ باغستان دارد. همین طور باتوجه به واقع شدن باغستان در حریم شهر قزوین باید استانداری و شهرداری پای کار آیند و برای حفظ آن کمک کنند؛ نگاه اداره کل حفاظت محیط زیست نیز کمک به حفظ باغستان سنتی قزوین است.
وی باتوجه به نقش اکوسیستمی باغستان عنوان کرد: خدمات باغستان سنتی قزوین برای ما ملموس نیست ولی همچون این خدمات می توان به جلوگیری از سیلاب و تغذیه سفره های زیرزمینی اشاره نمود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: بعد از مطالعه آلودگی هوای استان، دستورالعملی تهیه و برمبنای آن سیاستگذاری هایی انجام شد تا سرانه های فضای سبز قزوین در چارچوب برنامه ششم برای هر نفر به ۱۵ مترمربع برسد به همین جهت حفظ باغستان سنتی به تحقق این امر کمک شایانی خواهدنمود.
وی عنوان کرد: بنا داریم سیاست گذاری های مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری را در کارگروه پیش گیری از آلودگی هوای استان مطرح نماییم تا سیاست گذاری لازم اتفاق بیفتد و گام بلندی برای حفاظت از باغستان سنتی قزوین برداشته شود.
ذی نفعان فعال در سیاست گذاری باغستان دخیل شوند
مظفری اشاره کرد: در جلسات گوناگون به ریاست معاونت عمرانی استانداری، موضوعات باغستان مطرح شده که ما نیز پیشنهادات خودرا برای حفظ باغستان سنتی قزوین ارائه دادیم. معتقدیم ذی نفعان فعال در باغستان باید در سیاست گذاری های آن نقش داشته باشند و این مهم ترین هدفی است که باید دنبال شود.
وی ادامه داد: برای مثال در حوزه تالاب ها طرحی با عنوان توانمندسازی جوامع محلی با رویکرد مباحث اقتصادی و حفظ تالاب ها را در محیط زیست اجرا کردیم که موفق بود. معتقدیم این رویکرد درباب باغستان سنتی قابل اجراست تا با الگوهای مشارکتی گام ‎های خوبی برای حفظ باغستان سنتی قزوین برداشته شود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین با اعلان اینکه مسائل زیست محیطی پروژه ها در ۲ قالب مورد بررسی قرار می گیرند، تشریح کرد: در چارچوب نخست اجرای پروژه منوط به گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی است و در چارچوب دیگر برمبنای ماده ۲۳ قانون الحاقی تنظیم بخشی، پروژه هایی که از سازمان برنامه و بودجه، تامین مالی می شوند ملزم به تهیه پیوست زیست محیطی هستند.
کمربند شرق قزوین و پل امام رضا (ع) پیوست زیست محیطی ندارند
وی توضیح داد: مجریان طرح کمربندی شرق قزوین باید پیوست زیست محیطی خودرا به ما ارائه نمایند. این کمربند از ارنجک عبور می کند و با توجه به این که ارنجک حق آبه باغستان است باید پیوست زیست محیطی پروژه ارائه شود، البته لازم به ذکر است که بگوییم قبلاً پیوست این پروژه ارائه و به سبب اشکالات زیست محیطی مقرر شده بود پیوست اصلاحی و نهایی ارائه شود که تا به امروز این پیوست به دست ما نرسیده است.
مظفری بیان کرد: درباب پل امام رضا(ع) پیوستی به دست ما نرسیده است و مجریان این پروژه تأییده ای از ما دریافت نکردند چون مباحث مورد نظر بوسیله کمیسیون ماده ۵ با ریاست معاونت عمرانی و دبیری اداره کل راه و شهرسازی بررسی شده است.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین در آخر تاکید کرد: باید در امتداد حفظ باغستان سنتی تلاش شود چون وجود این اکوسیستم یک نعمت بزرگ برای شهر قزوین بشمار می رود و حفظ آن نقش مهمی در ایمنی شهر قزوین و سلامت مردم دارد.1399/05/22
12:24:08
5.0 / 5
1689
تگهای خبر: ثبت , خدمات , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری