مدیرعامل سازمان باغستان قزوین:

دستور رئیس جمهور، نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی است

دستور رئیس جمهور، نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی است

به گزارش فقط سفر قزوین مدیرعامل سازمان باغستان قزوین اظهار داشت: دستور رئیس جمهور نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی قزوین است، باغستان بیش از این كه یك مرتع كشاورزی، زمین كشاورزی یا باغ باشد یك عرصه هویتی و میراثی است.


باغستان قزوین بعنوان یک میراث ملی است که تخریب آن نتایج زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی فرا استانی دارد، مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری بنا به اهمیت باغستان قزوین، گزارشی را دراین باره تهیه کرده است. این گزارش به استحضار رئیس جمهور رسید و وی به وزیر جهاد کشاورزی و وزیران کشور، نیرو، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار قزوین دستور داد تا از باغات قزوین حراست شود.
محمدکریم کاظم پور در این خصوص در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به دستور رئیس جمهور برای حراست از باغات قزوین، اشاره کرد: دستور رئیس جمهور نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی قزوین است، باغستان بیش از این که یک مرتع کشاورزی، زمین کشاورزی یا باغ باشد یک عرصه هویتی و میراثی است.
وی اضافه کرد: اجداد ما در شهر بی آب قزوین برای ساختن این مجموعه بزرگ هویتی زحمات جدی کشیدند، پرورش سطح انبوهی از فضای سبز دارای محصول و مؤثر در اکوسیستم منطقه و فرهنگ منطقه، کار سختی است، سازمان باغستان سنتی نیز اساساً به سبب لزوم پرداختن به باغستان سنتی تشکیل شده است.
مدیرعامل سازمان باغستان قزوین اظهار نمود: اهمیت پرداختن به باغستان درگذشته برای طراحان، دلسوزان نظام و شهر مسجل بوده است و بنا بر این مجموعه ای طراحی شده که بتواند بین دستگاه های مختلفی که در حوزه باغستان متولی هستند هماهنگی ایجاد کند.
وی تاکید کرد: استاندار قزوین به نمایندگی از دولت، رئیس شورای باغستان سنتی است، شهردار قزوین نیز رئیس هیئت مدیره بوده و سیستم اداری و سازمانی باغستان بر عهده شهرداری است، دستگاه های موازی که در این شورا حضور دارند نیز شامل آب منطقه ای، میراث فرهنگی، محیط زیست، منابع طبیعی و امور اراضی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی است، سازمان باغستان سنتی دبیر این تشکیلات است.
کاظم پور بیان کرد: باغستان ثبت ملی شده است و جنبه میراثی آن اهمیت بالایی دارد بدین سبب بخش مهمی از کار ما با حوزه میراث فرهنگی است، از طرفی بخش مهمی از کار ما با وزارت نیرو خصوصاً حوزه آب است و آب منطقه ای استان باید مشکلات حوزه آب باغستان را حل کند.
وی عنوان کرد: دستور رئیس جمهور درباب باغستان دارای نقطه عطفی است، تابحال برای باغستان چنین دستوری در این سطح اتخاذ نشده بود؛ ما با دستگاه های موازی مشکلات عدیده ای داشتیم و گاهی آنها از انجام وظایف محوله خود شانه خالی می کردند.
چالش برای تامین آب در فصل تابستان
مدیرعامل سازمان باغستان قزوین تاکید کرد: سازمان باغستان عمده امور را بر عهده دارد و بیشترین هزینه را نیز صرف می کند، همیشه انتظار داریم سایر دستگاه ها بیشتر مشارکت کنند و فراموش نکنند که وظیفه ما فقط هماهنگی است، بااینکه ما سازمان تخصصی در حوزه باغستان هستیم اما این مسئله به این معنا نیست که دیگر سازمان ها وظایف خودرا اجرایی نکنند، این به معنای عدم کار کردن دستگاه ها نیست بلکه انتظار داریم که دستگاه های متولی عضو شورای سازمان، نقش جدی تری داشته باشند.
وی عنوان کرد: موضوعاتی که در سطح شهر اتفاق می افتد مانند تغییر کاربری به سبب قوانین دست و پاگیر موجود از عهده دستگاه ما خارج است و دستگاه های دیگر می توانند قدرتمندتر و با سرعت بالاتر با این مسئله برخورد کنند، در حوزه آب نیز هشت میلیون مترمکعب آب مصوبه داریم همین طور مقررشده است که برای ۲ ماه اول سال از آب کانال برای باغستان استفاده نمائیم، این مساله در خشک سالی خیلی به درد ما می خورد بااین حال گرفتاری های مختلفی در این عرصه وجود داشته است.
کاظم پور اشاره کرد: به جهت اینکه باغستان سنتی به رشد برسد و بازآفرینی شود، احتیاج داریم که درختان جدیدی کاشته شود، هم اکنون در آبیاری نهال های جدید درختانی مثل پسته و بادام مشکل داریم، برای تامین آب در فصل تابستان نیز هرسال گرفتار چالش می شویم، بااینکه کمک هایی صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: در حوزه قوانین میراثی نیز مشکلاتی وجود دارد، در کنار دیدن مسائل میراثی و هویتی، باغداران نیز در حوزه های مختلف ازجمله تامین امنیت انتظاراتی دارند که در دستور رئیس جمهور نیز به آن اشاره شده است.
راه اندازی گشت آتش در باغستان
مدیرعامل سازمان باغستان قزوین بیان کرد: هم اکنون فصل محصول باغستان است و سازمان باغستان با گشت هایی که با کمک نیروی انتظامی انجام می شود از باغستان حفاظت می کند، تنها سازمانی که به صورت واقعی از باغستان سنتی حفاظت می کند سازمان باغستان سنتی است و در این راستا گشت یگان حفاظت و گشت آتش راه اندازی کردیم.
وی اشاره کرد: یکی دیگر از اقدامات انجام شده توسط سازمان باغستان علف زنی برای جلوگیری از آتش سوزی است، همین طور برای نخستین بار در استان گشت آتش راه اندازی کردیم؛ همکاران ما به سم پاش های موتوری کولی مجهز هستند به خاطر اینکه امکان ورود دستگاه های آتش نشانی به داخل باغستان وجود ندارد، عوامل ما در ۶ تیم تخصصی در دو ماه اخیر تلاش کردند که آتش سوزی ها را مهار کنند و این کار خیلی مؤثر بوده و شاهد کاهش آتش سوزی ها نسبت به گذشته بودیم.
این مسئول اشاره کرد: دستور رئیس جمهور نقطه عطفی است که می توانند سرفصل جدیدی برای تغییر نگاه به باغستان سنتی باشد، ما باغستان سنتی را یک مرتع طبیعی و یک باغ فاخر نمی بینیم بلکه باغستان یک مجموعه هویتی بسیار مقدس و جدی می بینیم که در رابطه با مسائل فرهنگی جامعه است، باغستان هویت شهری ما است که با خلق وخوی مردم تنیده شده است.
وی اظهار نمود: باغستان برای ما یک امتیاز است و باغ شهری نوستالژی است که منافع خوبی برای استان دارد، بخش قابل توجهی از دمای شهر را کم کرده و اکسیژن ساز است، همین طور حضور باغستان از وقوع سیل های مخرب جلوگیری شده است.
مدیرعامل سازمان باغستان قزوین بیان کرد: هم اکنون باغستان آب های زیرزمینی را ذخیره می کند درحالی که خودش تشنه است و برای گرفتن حق آب برای باغداران گرفتار مشکل هستیم، با وجود این که قبلاً پیگیری هایی صورت گرفته است اما برای رسیدن به نقطه ایده آل فاصله بسیاری داریم.
وی تاکید کرد: علاوه بر این که باغستان ثبت ملی شده است ما بودجه مصوب و ردیف ملی نداریم، باغستان پهنه ای بی نظیر در کشور و ظرفیت فرا استانی و فراملی است، اساساً ۲۷۰۰ هکتار باغ شهری در هیچ جای کشور وجود ندارد، اگر این ظرفیت در استان های دیگر بود به صورت جدی تبلیغ می شد.
به دنبال ثبت قزوین بعنوان باغ شهر هستیم
کاظم پور عنوان کرد: ما به دنبال این هستیم که قزوین را بعنوان باغ شهر ثبت و تبلیغ نماییم تا شناخته شویم و ردیف بودجه ملی برای حفاظت از مجموعه در نظر گرفته شود، سازمان باغستان بعنوان یک سازمان هماهنگ کننده و متولی اصلی این کار در نظر گرفته شده است، موضوع دستور رئیس جمهور را پیگیری می کردیم و این دستور تأییدی بر کوشش های ما بوده است.
وی تاکید کرد: امیدواریم با این دستور سازمان هایی که وظیفه دارند پای کار بیایند، ردیف بودجه در نظر گرفته شده و حمایت مناسب از باغداران صورت بگیرد؛ باغداران مشکلات زیادی دارند باید موردحمایت قرار بگیرند، امنیت باغداران باید موردبررسی قرار بگیرد ما هرروز شاهد درگیری باغداران با معتادان متجاهر هستیم بنا بر این گشت ویژه گذاشتیم اما این درگیری ها و تعرض ها هرروز اتفاق می افتد. اگر تلاش نماییم این میراث کهن حفظ شود افتخار هویتی ما حفظ خواهد شد.
وی ضمن بیان این امر که ما دستگاه مرجع در این عرصه هستیم، تاکید کرد: اداره کردن ۲۷۰۰ هکتار باغ با تعداد محدود نیرویی که داریم کار سختی است و نیاز به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری جدیدی داریم که با دستور رئیس جمهور امیدوارم اتفاق بیفتد.
منبع:

1399/05/14
23:58:24
5.0 / 5
1765
تگهای خبر: ثبت , دستگاه , سیستم , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری