ساختمان ها و جان هایی كه قربانی ارزان سازی می شوند

ساختمان ها و جان هایی كه قربانی ارزان سازی می شوند

به گزارش فقط سفر یك دانشیار دانشگاه ضمن بیان اینكه كنترل و نظارت دقیق بر اجرای قوانین ساختمانی، آگاهی كامل ناظران و طراحان به قوانین را می طلبد اظهار نمود: در گام بعدی اگر این افراد آگاهی كاملی به قوانین دارند، آیا تعهد لازم نسبت به اجرای ضوابط را هم دارند؟ كه البته این امر در هر سیستمی به صورت صد درصد و كامل قابل اجرا نیست چونكه مالكین تلاش در ارزان تمام كردن ساخت بنا دارند و در این بین امكان دارد زد و بندهایی اتفاق بیفتد.


غلامرضا اکرمی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه شهرداری وظیفه نظارت بر اجرای استانداردها و ضوابط ساختمانی را بر عهده دارد اظهار داشت: شهرداری ها از راه ساختارهایی که دارند مانند ناظر، مجری و طراح، اجرای ضوابط را کنترل می کنند که می توان گفت در عمل رعایت نمی گردد و علل مختلفی دارد؛ برای مثال مالکین به دنبال این هستند که مراحل کار را ساده و ارزان تمام کنند و تلاش در دور زدن و اجرای ناقص این ضوابط دارند چونکه اجرای این قوانین و ضوابط سبب بالا رفتن هزینه های ساختمان می شود که این امر به نفع سازندگان بخصوص بساز بفروش ها نیست چونکه به دنبال سود بیشتری هستند.
وی افزود: شهرداری از راه گزارش ناظرین، یک ساختمان را کنترل می کند و هنگامی که ناظری گزارشی را صادر می کند تا زمانی که اتفاقی نیفتد صحت آن گزارش اثبات نمی گردد و اگر بعدها اتفاقی رخ دهد همان گزارش ناظر مورد بررسی قرار می گیرد.
اکرمی اضافه کرد: از نظر قانون هیچگاه مسئولیتی از طراح، سازنده و ناظر ساختمان رفع نمی گردد و اگر اتفاقی رخ دهد حتی اگر این اتفاق چندین سال بعد از ساخت ساختمان باشد، فرد مقصر در صورت زنده بودن مواخذه می شود.
وی با اشاره به حادثه حریق روز سه شنبه ۱۰ تیر در انبار کلینیک سینا مهرشمیران اظهار نمود: گفته می شود که پیشتر، ارگان های مربوطه اخطارهایی را به این کلینیک داده بودند اما زمانی که ضمانت اجرایی، مجازات و پیگیری برایشان وجود ندارد، اخطار تنها کفایت نمی کند.
این دانشیا دانشگاه افزود: مشکل به ارگان های ذی ربط برمی گردد که مسئولیتی را که بر عهده دارند تا مرحله ی اجرایی شدن پیگیری می کنند یا خیر چونکه برخی کارشناسان و مسؤلان به دنبال دردسر و درگیری نمی گردند و به دادن اخطار کفایت می کنند، در نتیجه این اخطارها جدی گرفته نمی شوند که سبب بروز رخداد می شود.
این معمار مشکل در بروز چنین رخدادهایی را عدم رسیدگی به جرایم دانست و اظهار نمود: ما به اندازه کافی قانون و ضابطه داریم ولی این ضوابط اجرایی نمی شوند و به شکلی با افراد خاطی با مسامحه و بدون مجازات برخورد می شود که اگر افراد خاطی مجازات شوند همگان متوجه اهمیت بر عهده گرفتن مسئولیت خواهند شد.
به قول اکرمی، ضوابطی که از نظر آتش نشانی در ساختمان باید اعمال شود برای مالکان سخت و هزینه بر است و مالکان می خواهند به شکلی از زیر این ضوابط شانه خالی کنند و در مقابل شهرداری هم شاید به شکلی کوتاه می آید و سخت گیری های لازم را انجام نمی دهد.
وی با اشاره به اینکه روال قانونی که در کشور برای این تخطی ها وجود دارد روال خوبی است؛ اظهار داشت: این روال باید به درستی و با مواخذه افراد خاطی دنبال شود چون که در کشور ما مشکل اصلی در تمام زمینه ها عدم مواخذه است که فرد خطا کار از زیر بار مجازات در می رود.
این دانشیار دانشگاه اعتقاد دارد که مسائل عاطفی و انسانی نباید مانع از مجازات و مواخذه ی افراد خاطی شود چونکه اگر ناظر، پیمانکار و یا صاحب کاری که گزارش را صادر کرده است؛ پس از چند سال با بروز حادثه ای مواخذه و مجبور به پاسخگویی شود، همگان به این درک می رسند که باید قوانین را رعایت نمایند.
این معمار با اشاره به حادثه پلاسکو افزود: مسؤلان باید مشکلات عوامل بروز چنین حوادثی را توضیح دهند و به اطلاع همگان برسانند که مقصر اصلی چه کسی بوده است چون که توضیح و تبیین این موارد جنبه آگاهی برای مردم و برای متخصصین جنبه آموزشی دارد.
به قول اکرمی اگر مردم آگاهی داشته باشند مطالبه گر می شوند چون که برای مثال بیماران باید بدانند که کلینیک و یا بیمارستانی که به آن رجوع می کنند از امنیت کافی برخوردار می باشد یا خیر؟ که به این منظور می توان گواهینامه ای در لابی آن مرکز بهداشتی درمانی و یا بیمارستان نصب کرد که در آن به تجهیزات موجود در مرکز و سطح ایمنی که آن مرکز برخوردار می باشد اشاره شده باشد تا اطلاع رسانی صورت گیرد و آگاهی مردم افزایش یابد.
وی در بخش دیگر سخنان خود درباره معماری منطبق با اقلیم توضیح داد: معماری، اصولی متکی بر مکان و موقعیت خودش است و یکی از مسائلی که بر معماری اثر گذار است؛ مساله اقلیم موقعیت و محل بنا است که اگر به معماری گذشته کشورمان دقت کنیم درمی یابیم که معماری بناها بر مبنای شرایط اقلیمی شکل گرفته است.
این دانشیار دانشگاه با ابراز تاسف از رسوخ معماری مدرن و کاهش معماری منطبق با اقلیم در ایران اظهار نمود: حالا در زمانی که دنیا با بحران انرژی و گرم شدن زمین مواجه می باشد این مساله خودش را نشان داده است و ما در حال تاوان این بی مبالاتی متکی بر تکنولوژی هستیم که معماری بناها را بگونه ای طراحی نموده ایم که تطابقی با شرایط اقلیمی ما ندارند.
این معمار افزود: در معماری امروز برای گرم و سرد کردن ساختمان ها از انرژی بخصوص از انرژی فسیلی استفاده می نماییم درحالی که بحث هایی که امروزه تحت عنوان «معماری پایدار» و «معماری سبز» مطرح است همگی بر پایه ی معماری اقلیمی مطرح هستند چونکه اساس بحث مربوط به انرژی است.
اکرمی اعتقاد دارد که معماری کشور ما در گذشته تماما بر مبنای «معماری پایدار» و «معماری سبز» بوده است و برای طراحی یک معماری با کمترین مصرف انرژی باید ابتدا شرایط اقلیمی را مورد مطالعه و شناسایی قرار داد تا بتوانیم آنها را در معماری خود رعایت نماییم.
وی در بخش دیگر سخنانش با اشاره بر بلندمرتبه سازی ها در غرب و توسعه شهرها در سطح به جای ارتفاع اظهار نمود: در شهر توسعه یافته ای مانند نیویورک که شهری مدیریتی است کمتر آسمان خراش مسکونی بوجود آمده است ازاین رو می توان گفت این بلند مرتبه سازیها بیشتر در جهت رشد و مدیریت صنعتی بوجود آمده اند در حالیکه در ایران این رویه دنبال نمی گردد.
از نظر این دانشیار دانشگاه، بلندمرتبهسازی ها بیشتر در ایران بر مبنای نوعی تقلید از معماری غرب و نوعی سوداگری است که با افزایش قیمت مسکن و گران شدن زمین خصوصا در شهر تهران شاهد افزایش آن هستیم.
این معمار در بخش دیگری از سخنانش درباره ساخت ساختمان های ایمن در مقابل زلزله اظهار داشت: با عنایت به تجربه ای که خودم شخصا در ساختمان سازی داشته ام می گویم که خیلی از ساختمان ها بر مبنای یک سازه درست ساخته نشده اند به صورتی که برای ایمنی ساختمانی در مقابل زلزله مجبور هستیم تمام سازه اش را تقویت نماییم و بسیاری از ساختمان های تهران با این مشکل مواجهند و من خیلی به ایمنی ساختمان ها دربرابر زلزله خوش بین نیستم.
منبع:

1399/04/16
17:53:49
5.0 / 5
2457
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , سیستم , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری