ماه هشتم به روایت موزه ها

ماه هشتم به روایت موزه ها

به گزارش فقط سفر دبیر دوازدهمین جشنواره «ماه هشتم» از برگزاری این جشنواره به دو صورت آنلاین و حضوری و در چارچوب نمایشگاه های سیار اطلاع داد.


رضا دبیری نژاد، رئیس موزه ملی ملک، در گفتگو با ایسنا، با بیان این که کتابخانه و موزه ملی ملک هر سال و در دهه کرامت، جشنواره «ماه هشتم» را برگزار می نماید، می گوید: با عنایت به شرایطِ کرونایی و محدودیت های تجمع و در جهت شعار روز جهانی موزه ها، تلاش کردیم بخش عمده ای ازبرنامه ها به صورت آنلاین برگزار گردد تا امکان فراگیری بیشتر و دسترسی بخش بیشتری از مردم به این برنامه ها فراهم گردد.
او با اشاره به برگزاری جشنواره «ماه هشتم» در چند بخش، توضیح می دهد: در بخش آنلاین هر روز در ساعت ۱۶ بازدید مجازی از کتابخانه ها و موزه های وقفی مانند «موزه آستان حضرت معصومه (ع)» در قم، «موزه آستان حضرت شاه عبدالعظیم (ع)» در شهرری، «موزه مقدم» دانشگاه تهران، «مجموعه وقفی موزه دیرینه شناسی و هنر دوران اسلامی»، «کتابخانه مجتبی مینوی» مربوط به پژوهشگاه علوم انسانی، بخشی از تالارهای موزه ملی ملک و خانه ملک در بازار تهران و معرفی کمپ های رضوی در «موزه ارتباطات» انجام می شود.
به قول او، در طول برگزاری جشنواره در دهه کرامت، هر روز ساعت ۱۱ بامداد برنامه ای با عنوان «گشتی در گنج ملک» به صورت آنلاین پخش می شود که به معرفی بخشی از هنر و علوم اسلامی و واقفانی که آثاری را به موزه هدیه یا وقف کرده اند، با هدف آشنایی با مجموعه های موجود در موزه ملک می پردازد.
دبیری نژاد با تاکید بر این که تلاش می شود معرفی بخشی از آثار شاخصِ موزه ها هم در دستور کار پخشِ زنده موزه ها باشد، ادامه می دهد: این اقدامات بر مبنای نیت حاج حسین آقا ملک و در جهت ترقی معارف در وقف کتابخانه و موزه انجام می شود.


رئیس موزه ملی ملک در ادامه از برگزاری ۱۰ نمایشگاه سیار در نقاط مختلف مانند «نگارخانه رضوی» در خیابان ولی عصر (عج)، در چند ایستگاه مترو تهران مانند «تهرانپارس»، فرهنگسراهای مترو شهید بهشتی و ولیعصر، مسجدجامع سرخه و موزه اقوام گرمسار در سمنان و کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران و خانه تاریخی ملک خبر می دهد و می افزاید: این نمایشگاه ها تلاش می کنند تا فراگیری و دسترسی بیشتر مردم به این بناهای تاریخی را فراهم نمایند.
او با اشاره به این که پخش آنلاین این برنامه ها در صفحه اینستاگرام کتابخانه و موزه ملی ملک، سایت تیوال و سایت «Emiras.ir» به صورت هم زمان انجام می شود، ادامه می دهد: این برنامه ها همزمان با روز میلاد حضرت معصومه (ص) در موزه آستانه حضرت معصومه (س) از ساعت ۱۶ شروع می شود و در شب ولادت امام رضا (ع) در موزه ملی ملک به کار خود آخر می دهد.
دبیری نژاد تاکید می کند: با عنایت به شرایط سال جاری در کشور و دنیا و بر مبنای توافق انجام شده با همکاری موزه ارتباطات، سازمان فناوری اطلاعات، شرکت ملی پست و دیگر موزه ها، مقرر است برنامه های جشنواره «ماه هشتم» به صورت مشترک و در چارچوب یک همکاری برگزار و اجرا شود.


منبع:

1399/04/02
23:23:16
5.0 / 5
2809
تگهای خبر: سایت , شهر , فناوری , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری