سرنوشت سفرهای خارجی با مرزهای بسته و دلار ۱۸ هزار تومانی

سرنوشت سفرهای خارجی با مرزهای بسته و دلار ۱۸ هزار تومانی

فقط سفر: تركیه بعنوان پرترددترین مرز مسافری ایران اعلام نمود از ۱۱ مردادماه مرز هوایی با ایران را باز می كند. تصمیم سایر كشورها برای پذیرش مسافران ایرانی هنوز مشخص نمی باشد. رئیس انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران هم می گوید: صحبت از سفرهای خارجی قضاوت زودهنگام است، چون كشورهای زیادی آمادگی پذیرش مسافران ایرانی را ندارند، از طرفی با دلار ۱۸ هزار تومانی مگر می شود سفر خارجی رفت.


امیرپویان رفیعی شاد، به دنبال کاهش تدریجی محدودیت سفرهای بین المللی و تعلل بعضی کشورها در پذیرش مسافران ایرانی به ایسنا، اظهار داشت: در شرایطی که وزارت بهداشت کشورمان درباره موج دوم کرونا اخطار داده و شهریورماه را زمان وقوع آن پیشبینی کرده است، صحبت از سفر خارجی و بازگشایی مرزها کلیشه است. کشورهای زیادی فعلا مسافران ایرانی را پذیرش نمی کنند، هر وقت راه سفر به خارج از کشور باز شد تازه می توان درباره شرایط اقتصادی که به مردم اجازه نمی دهد سفر خارجی بروند، صحبت کرد.
او افزود: ارمنستان، گرجستان و ترکیه کشورهایی هستند که به خاطر داشتن مرز زمینی مشترک با ایران، دسترسی ساده و صدور ویزا در بدو ورود، با استقبال زیاد مسافران ایرانی روبرو بودند، این مرزها حالا بسته شده اند. باید دید سفارتخانه های سایر کشورها بعد از بازگشایی فقط ویزای تجاری به اتباع ایرانی می دهند یا ویزای توریستی هم صادر می کنند. تا زمانی که مسئله پذیرش مسافران ایرانی از جانب کشورهای دیگر حل نشود، نمی توان ارزیابی و بررسی از سفرهای خارجی داشت و انتظارات را بیان کرد.
ویادامه داد: مذاکرات همه کشورها با یکدیگر برای از سرگیری پروازهای مسافری شروع شده است و هر روز خبری از گشایش ها و کاهش محدودیت سفرهای هوایی منتشر می شود، ایران هم مانند دیگر کشورها مذاکرات و رایزنی های خویش را شروع کرده است اما غیر از توافق هایی که با برخی کشورها برای برقراری پروازهای باری و پروازهای یکطرفه به منظور بازگرداندن شهروندان ایرانی به کشور شده است، وضعیت پروازهای بین المللی مسافرتی چندان مشخص و قطعی نیست.
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران با اشاره به وضعیت پروازهای بین المللی قبل از پاندمی کرونا، اظهار داشت: خیلی از ایرلاین های خارجی که در راه ایران فعالیت داشتند پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی، ایران را ترک کردند؛ لوفتهانزا همچون این ایرلاین ها بود که بخش زیادی از پروازهای ایران به مقصد اروپا را پوشش می داد، این ایرلاین پیش از شایع شدن ویروس کرونا، پروازهای ایران را تعلیق کرده بود و هنوز هم برنامه مشخصی برای از سرگیری پروازها ندارد. امارات و ترکیش هم برای ازسرگیری پروازها به تعداد زیادی از کشورها اعلام آمادگی کرده اند اما فعلا برای مقصد ایران محدودیت قائل شده اند، هرچند در مسافرت وزیر خارجه کشورمان به ترکیه، رایزنی هایی شده است اما این که در آینده چه اتفاقی می افتد و چه کشورهایی مسافران ایرانی را می پذیرند، مهم می باشد.
وی ادامه داد: مهم تر از مسئله مسدود بودن مرزهای هوایی و زمینی، اقتصاد کشورها است که به خاطر کرونا گرفتار چالش شده است، لازمه سفر خارجی توسعه اقتصاد است. درحال حاضر بیشتر اقشار جامعه حتی قشری که مداوم سفرهای خارجی داشتند، به مرزی رسیده اند که دیگر مثل گذشته نمی توانند به خارج از کشور سفر کنند.
رئیس هایت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران افزود: ما آنقدر محو ویروس کرونا شده ایم که از اثر تحریم و نرخ دلار که از مرز ۱۸ هزار تومان گذر کرده است، غافل مانده ایم، با این دلار دیگر چه کسی می تواند سفر خارجی برود، انگار پشت کرونا پنهان شده ایم و دولت چشم اش را بسته است.
رفیعی شاد با اشاره به مزایایی که ویروس کرونا برای ایران داشت و سبب همدردی و درک مشترک دنیا با ما شد، اظهار نمود: کشور ما پیش از کرونا با تحریم مواجه بود، این ویروس تیر خلاصی بود به همه مشکلات ما. حتی اگر درمان این ویروس پیدا شود وضعیت اقتصادی مردم دیگر بگونه ای نیست که توقع داشته باشیم مثل گذشته سفر خارجی بروند. در همین تعطیلات نیمه خردادماه و عید فطر که همیشه هتل های مازندران از مسافر پُر می شد، ظرفیت هتل ها به ۵۰ درصد هم نرسید، مردم نمی توانند مثل گذشته سفر بروند.
منبع:

1399/03/31
15:22:59
5.0 / 5
2138
تگهای خبر: توریست , سفر , شهر , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری