توضیحات شهرداری در مورد نرخ كرایه ها و شائبه تعداد مسافران تاكسی

نصب برچسب های دو نرخی در تاكسی های پایتخت

نصب برچسب های دو نرخی در تاكسی های پایتخت

به گزارش فقط سفر مدیرعامل سازمان تاكسیرانی شهرداری تهران در مورد نرخ گذاری كرایه تاكسی ها و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی توضیحاتی را ارائه نمود.


علیرضا قنادان در گفتگو با ایسنا، در مورد افزایش نرخ کرایه تاکسی در شهر تهران با اشاره به اینکه هم اکنون با عنایت به انتشار کرونا برای نخستین بار دو نوع نرخ را در برچسب های تاکسی ها اعمال کردیم، اظهار داشت: در برچسب جدید که به واسطه انتشار کرونا و به دنبال ضرورت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی انجام شده، دو نوع نرخ در برچسب ها قید شده است که بر این اساس نرخ کرایه برای حداکثر مجاز سه مسافر یا چهار مسافر در تاکسی متفاوت می باشد.
وی با اشاره به اینکه برپایه مصوبه شورای شهر در سال ۹۹، می بایست حداکثر ۲۵ درصد به کرایه نرخ تاکسی ها اضافه می کردیم اما حالا متوسط در کل خطوط نرخ کرایه ها ۲۳ درصد افزایش یافته است، اضافه کرد: قبول کنید که اعمال نرخ کرایه جدید همه ساله در ابتدای سال چالش برانگیز بوده و این در شرایطی است که نه شهرداری تهران و نه سازمان تاکسیرانی ذی نفع این افزایش کرایه نیستند، چونکه تاکسی بعنوان یک وسیله حمل و نقل شبه همگانی، در مالکیت تاکسیران است و شهرداری تهران تنها برپایه مصوبات شورای شهر نسبت به اجرا و نظارت بر نرخ کرایه اقدام می کند.
قنادان با تاکید بر اینکه برخلاف مترو یا اتوبوس که در آنها بخشی از قیمت تمام شده سفر در چارچوب یارانه از جانب دولت و شهرداری پرداخت می شود، در مورد کرایه تاکسی ها یارانه ای برای جبران نرخ کرایه وجود ندارد، اضافه کرد: مدیریت شهری در نرخ گذاری ها هم حقوق مسافر و هم حقوق راننده تاکسی را در نظر می گیرد و هم اکنون فشارهای اقتصادی که بر مردم وارد می شود برای ما قابل درک است اما رانندگان تاکسی هم جزیی از همین مردم هستند؛ همانطور که می دانید نرخ رسمی تورم در انتهای سال قبل حدود ۴۰ درصد اعلام شده در صورتی که حداکثر افزایش نرخ تاکسی ۲۵ درصد مصوب و به ما ابلاغ گردید.
وی با اشاره به اینکه فکر نکنید با افزایش نرخ کرایه تاکسی حالا رانندگان پولدارتر می شوند، اظهار داشت: رانندگان تاکسی هم معیشتشان تحت تأثیر شرایط اقتصادی، گرانی و کرونا قرار دارد؛ بگونه ای که تعداد مسافران آنها به علت اجرای فاصله گذاری اجتماعی، دورکاری ادارات، تردد افراد با وسایل شخصی و مواردی از این دست حدود ۶۰ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کم شده و بنابراین حتی با وجود افزایش نرخ سال جاری باز هم درآمدشان به روزهای مشابه سال ۹۸ هم نرسیده است.
قنادان در مورد اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی با اشاره به اینکه در این سه ماه، تماسهای تلفنی زیادی به خصوص از جانب بانوان تهرانی داشتیم که از اجرای این طرح تشکر کرده و خواستار ادامه طرح سه مسافر در تمامی طول سال شدند، اظهار داشت: برخی معتقدند حالا که طرح فاصله گذاری در تاکسی ها اجرا می شود نباید مسافران کرایه نفر چهارم را پرداخت کنند که باید توضیح دهم که در نرخ گذاری خطوط، کرایه مسیر تعیین می شود و این پول تقسیم بر تعداد مسافران مجاز خودرو می شود مثلا کارشناسان در تعیین نرخ کرایه انقلاب تا میدان ونک را به فرض مثال ۴ هزار تومان تعیین کرده و بر تعداد ظرفیت مجاز خودرو تقسیم می کنند. در شرایط معمولی این ظرفیت مجاز در خودرو های سواری چهار نفر و در تاکسی های ون ده نفر است. درحقیقت کرایه پرداخت شده کرایه مسیر است و زمانی که تاکسی اشتراکی باشد کرایه بر تعداد استفاده کنندگان تقسیم می شود.
قنادان با اشاره به اینکه مصوبه طرح فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی ها با رویکرد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا همچنان بعنوان آخرین مصوبه ستاد مقابله با کرونا و نه شهرداری تهران است و در تمامی خطوط تاکسیرانی شهر تهران تا اطلاع بعدی لازم الاجراست، اظهار داشت: البته ما به ستاد ملی کرونا نامه نوشتیم تا به ما اعلام کنند که طرح فاصله گذاری را تا چه زمانی باید اجرا نماییم که هنوز پاسخی دریافت نکردیم.
وی ادامه داد: "قانون حداکثر ۳ مسافر در ناوگان تاکسیرانی پایتخت مصوبه ابلاغ گردیده به ما است" و همچنان در جریان است و تیم های نظارتی سازمان تاکسیرانی شهر تهران از راه گشت ناظران خطوط، اعمال صحیح این قانون را تحت رصد دارند.
قنادان با اشاره به اینکه نمی دانیم طرح فاصله گذاری تا چه زمانی اجرایی می شود، اظهار داشت: برخی ها معتقدند احیانا در نیمه دوم سال شاهد موج دوم کرونا باشیم و برخی دیگر نظرات تخصصی متفاوت از این دارند و از آنجایی که احتمال می رود در ماه های آتی طرح فاصله گذاری متوقف شود، نرخ های تاکسی هم بر مبنای ظرفیت ۳ مسافر و هم بر اساس ۴ مسافر در برچسب ها اعلام شده تا مسافران و تاکسیرانان گرفتار سردرگمی نشوند.
منبع:

1399/03/10
22:49:51
5.0 / 5
2413
تگهای خبر: پایتخت , حمل و نقل , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری