تكمیل خواناسازی و مرمت نقش برجسته ثلاث باباجانی

تكمیل خواناسازی و مرمت نقش برجسته ثلاث باباجانی

به گزارش فقط سفر «مشخص كننده مرز سیاسی ایران و بین النهرین در چهار هزار سال قبل كه امروز با نام نقش برجسته ثلاث باباجانی شناخته می شود، خواناسازی و مرمت شد.»


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، ۱۳ شهریور سال گذشته، مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از کشف نقش برجسته های ۴۰۰۰ ساله در منطقه ثلاث باباجانی کرمانشاه اطلاع داد. نقش برجسته ای که در زلزله های چند سال قبل گرفتار صدمه شده بود و به علت احتمال تعداد محدود از این نقش برجسته، درخواست ثبت اضطرارای اثر و حفاظت از آنرا داشتند.
پنج ماه بعد یعنی ۱۳۹۸ میراث فرهنگی کرمانشاه موفق به ثبت این اثر در لیست میراث ملی کشور شد و در ادامه مرمت این نقش برجسته در سه مرحله انجام شد. در اولین مرحله مرمت اضطراری به منظور بازگرداندن این کتیبه تاریخی به شکل اولیه اش رخ داد و در مرحله دوم کار استقامت بخشی اثر انجام شد و در ادامه با هدف استقامت بخشیدن به منظور رفع صدمه دیدگی ها و جرم گیری آن، سومین مرحله از مرمت آن در دستورکار قرار گرفت و الان پس از گذشت هشت ماه، کار مرمت روی این اثر تاریخی به پایان رسیده است.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فتح الله نیازی - مسئول بخش تزیینات معماری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی - تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی - با بیان این خبر اظهار داشت: کار خواناسازی و مرمت این نقش برجسته را که در دامنه کوه بمو و در کنار رودخانه هواسان قرار گرفته، پژوهشگران پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی – تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام دادند.
او صدمه های ناشی از زلزله سال ۱۳۹۶ منطقه ازگله سرپل ذهاب، نزولات جوی و قرارگیری اثر در بستر و وندالیسم روی بخش هایی از بالاو پایین نقش برجسته را که به صورت عمدی تخریب شده را از مشکلات کنونی این اثر تاریخی دانست.
نیازی با اشاره به این صدمه ها، عملیات اجرایی انجام شده برای مرمت قسمت های صدمه دیده اثر اظهار داشت: پروژه مرمت نقش برجسته ثلاث باباجانی در ابتدا با انجام عملیات نجات بخشی اضطراری شروع شد و در ادامه وصالی و پرکردن بخش های تخریب شده با استفاده از ترکیب رزین های اپوکسی و مواد معدنی انجام شد.
او با اشاره به اینکه برای مقاوم سازی شکستگی های عمیق اثر از مفتول های استیلی استفاده و سپس این مناطق با ترکیب رزین اپوکسی و مواد معدنی پُر و سطح مقطع اثر پوشانده شدند، اظهارکرد: در ادامه بخش های از بین رفته و فرم کلی اثر خواناسازی و پرداخت گردید تا به فرم و رنگ اصلی نزدیک شود.
مسئول بخش تزیینات معماری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی - تاریخی با تاکید بر این که برای احترام به فرم کوهستان و ساختار طبیعی بستر صخره ای اثر از تعبیه کردن حفاظی برای نقش برجسته ثلاث باباجانی صرفنظر کردیم، اضافه کرد: با مشاوره پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی- تاریخی امسال توسط پیمانکار منتخب میراث فرهنگی استان کرمانشاه، سطح اثر پاکسازی و یک آبچکان برای منحرف کردن مسیر آب روی نقش برجسته ساخته شد تا آب باران کمتر به اثر صدمه زد که در این پروژه شادی مرادی بعنوان پیمانکار برای پاکسازی سطح اثر و اجرای آبچکان اقدامات لازم را انجام داده است.
نیازی با تاکید بر این که مطالعات دیرینه شناسی و مستندنگاری این اثر پارسال انجام و آن در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است، این نقش برجسته را در دو بخش تقسیم کرد و اضافه کرد: این نقش برجسته صحنه پیروزی یک شاه بر دشمنانش را نشان داده است که در آن پیکر شاه بزرگتر از سایر پیکرها نقش شده که یکی از پاهایش را روی شکم اسیری قرار داده است.
مسئول بخش تزیینات معماری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی - تاریخی تصریح کرد: با عنایت به مطالعات انجام شده، این نقش برجسته مربوط به "ایدین سین" شاه سلسله سیموروم است که در منطقه دیاله عراق امروزی حکومت و برای کسب منابع و تسلط بر راه هایی تجاری به منطقه زاگرس حمله می کرده و در این نقش برجسته، صحنه یکی از پیروزی های خویش را نشان داده است.

1399/02/23
23:55:25
5.0 / 5
2978
تگهای خبر: ثبت , شهر , گردشگری , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری