ناخوش احوالی یك شاهكار معماری؛

نگذاریم مروارید كرج فراموش شود

نگذاریم مروارید كرج فراموش شود

به گزارش فقط سفر البرز معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز اظهار داشت: كاخ مروارید میراثی ملی است و نگهداری از آن تنها وظیفه  ارگانی مثل میراث فرهنگی نیست بلكه دستگاه های مختلف  مثل شهرداری، اداره كل شهرسازی و... هم می توانند به فراخور توان خود برای حفاظت از این گنجینه گام بردارند.علیرضا دهقان مهرجردی در گفتگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت کاخ مروارید کرج توضیح داد: با اعتباری که در سال ۹۸ برای کاخ مروارید کرج تخصیص یافت تنوانستیم دو ویلایی که جزو ساختمان های مدیریتی مجموعه کاخ مروارید بودند را مرمت نماییم.

وی افزود: عملیات بهسازی و نگهداری فضای سبز این مجموعه هم بر مبنای تفاهم نامه ای که با شهرداری کرج منعقد شده در حال انجام می باشد.

وی توضیح داد: در کنار این موارد، سال قبل عملیات تخلیه آب و لایروبی دریاچه این کاخ هم انجام گرفت و این دریاچه مجدداً آبگیری شد.

این مسئول توضیح داد: با اعتبارات تخصیص یافته سال قبل برخی اقدامات برای تعمیر و بهسازی ادوات و تجهیزاتی که برای آبیاری فضای سبز مجموعه مورد نیاز است، صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه اعتباری که سال قبل برای مرمت سقف کاخ مروارید از وزارت میراث فرهنگی تقاضا کرده بودیم هنوز تخصیص نیافته، اظهار نمود: بخشی از این اعتبار مصوب شده ولی به خاطر انتشار کرونا و لزوم هزینه کرد دولت برای امور بهداشتی، بخشی از اعتبارات وزارت میراث فرهنگی برای ارتقای بحض سلامت مردم هزینه شده است.

دهقان مهرجردی با اشاره به برنامه سال جاری میراث فرهنگی البرز برای مرمت و پوشش سقف کاخ مروارید که طی سال های گذشته صدمه زیادی دیده، اضافه کرد: طرح و برنامه ای برای مرمت سقف سالن مرکزی و سقف استخر که به صورت گنبدی است به استانداری البرز عرضه کرده ایم و امیدواریم با اختصاص اعتبار مناسب مسیر برای اجرای این عملیات باز شود.

وی افزود: اعتباری که برای مرمت دو سقف این کاخ براورد شده بیشتر از پنج میلیارد تومان است ولی اگر بخشی از آن هم از منابع اعتباری استانی تخصیص یابد، فاز اول مرمت را شروع می نماییم.

وی افزود: طبق برآوردهای صورت گرفته، با یک و نیم میلیارد تومان می شود فاز اول مرمت سقف این کاخ را به اتمام رساند.

این مسئول افزود: مطالعه، طراحی و مستندنگاری های لازم برای مرمت سقف این کاخ انجام شده و اگر اعتبار تخصیص یابد، سقف یه سرانجامی می رسد.

دهقان اظهار داشت: پس از اتمام مرمت سقف، مرمت فضای داخلی و تزئینات این کاخ آغاز خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی البرز توضیح داد: سال قبل تخصیص اعتبارات عمرانی میراث فرهنگی البرز بسیارکم بود طوری که قرار بود اعتباری ۷۰۰ میلیون تومانی از اداره کل موزه ها به البرز اختصاص پیدا کند که در نهایت از این ۷۰۰ میلیون تومان تنها ۱۰۰ میلیون تومان تخصیص یافت.

وی افزود: با این صد میلیون تومان حتی نمی گردد فاز اول مرمت سقف این کاخ را آغاز کرد ولی قرار شده با این اعتبار قسمتی از سقف سینمای این مجموعه را مرمت نماییم.

این مسئول افزود: سقف سینما در سالن مرکزی کاخ قرار دارد و بنا شده ایزوله شود تا از این طریق جلوی نفوذ نم و آب به اتاق های کاخ بگیریم.

وی توضیح داد: میراث فرهنگی البرز در صدد است هم از وزارت میراث فرهنگی و هم از استان اعتباری را برای مرمت این کاخ امسال جذب نماید.

دهقان اظهار داشت: کاخ مروارید میراثی ملی است و نگهداری از آن تنها وظیفه ارگانی مثل میراث فرهنگی نیست بلکه دستگاه های مختلف مثل شهرداری، اداره کل شهرسازی و... هم می توانند به فراخور توان خود برای حفاظت از این گنجینه گام بردارند.
1399/02/22
17:39:12
5.0 / 5
2536
تگهای خبر: دستگاه , شهر , صنایع دستی , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری