شهردار تهران خبرداد

كاهش درآمدهای مدیریت شهری به دنبال شیوع ویروس كرونا

كاهش درآمدهای مدیریت شهری به دنبال شیوع ویروس كرونا

به گزارش فقط سفر شهردار تهران با اشاره به كاهش درآمدهای مدیریت شهری و افزایش برخی هزینه ها به دنبال شیوع ویروس كرونا ویروس اظهار داشت: لایحه دو فوریتی برمبنای كاهش درآمدها به شورای شهر تهران ارائه كرده ایم.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در دویست و دهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تشریح دو فوریت لایحه بسته محرک اقتصادی در شرایط بحرانی ناشی از شیوع کروناویروس اظهار داشت: همکاران من در حوزه اجرا و برنامه ریزی به شدت درگیر هستند تا این شرایط سخت را پشت سر بگذاریم. شرایط جدید به شکلی است که علاوه بر موضوع درمان و سلامت مردم تاثیرات جدی دیگری بر اداره امور شهری و درآمدهای مجموعه شهرداری داشته است.

وی اضافه کرد: در روزهای نیمه دوم اسفند و نیمه اول فروردین ماه با ظرفیت ۸۰ درصد حوزه حمل و نقل عمومی بار کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت عادی را به دوش کشیدیم. در حقیقت در حوزه حمل و نقل عمومی در صورتیکه قسمتی از ناوگان اتوبوسرانی متعلق به بخش خصوصی است، باید برای کاهش درآمدها چاره اندیشی نماییم. بر همین مبنا گزارش و پیشنهادات خودرا در چارچوب یک لایحه دو فوریتی به شورا ارائه کردیم.

وی افزود: دو فوریت از نظر ما یعنی اقدام عاجل اما اگر بهر دلیلی اعضا تشخیص دهند که موضوع به صورت یک فوریتی بررسی شود از نظر ما در اولویت قرار گرفتن موضوع اهمیت دارد تا بدین ترتیب هفته آینده این مصوبه را در دست داشته باشیم.

شهردار تهران در تشریح دلیلهای ارائه این لایحه به شورا با اشاره به شرایط بحرانی به سبب شیوع ویروس کرونا ویروس و کاهش درآمدهای شهرداری تهران و همه کلانشهرها در شرایط موجود اظهار داشت: هم اکنون با کاهش جدی درآمدها در مجموعه شهرداری تهران و سایر کلانشهرها مواجه هستیم که از چند منظر قابل بررسی است. اعمال محدودیت تردد و اجرای فاصله گذاری اجتماعی و چشم انداز اقتصادی از طرف دیگر درآمدهای شهرداری را در اسفند ماه که زمان مراجعه و پرداخت خیلی از عوارض توسط مودیان است با کاهش مواجه کرده است و برمبنای برآوردها با ادامه شرایط فعلی جذابیت برخی حوزه های دیگر برای جذب سرمایه های شهر ممکنست از بین برود.

وی اضافه کرد: در سه ماهه نخست سال ممکنست با کاهش بیشتری هم در حوزه درآمدها مواجه شویم. بخش های ورزشی، فرهنگی و گردشی که در روزهای نوروز اوج فعالیت آن هاست بطور کامل متوقف شده اند و امروز برج میلاد، کارهای فرهنگی و هنری و اماکن ورزشی تعطیلست و مشکلات جدی در این واحدها و مجموعه شهرداری ایجاد خواهد شد. بخش عمده مجموعه های فرهنگی هم اکنون تعطیل هستند و در رکود سنگین قرار دارند. از طرف دیگر کاهش درآمدها از محل عوارض و مالیات ها باتوجه به بخشودگی ها بر کاهش درآمدها افزوده است.

حناچی افزود: برخی اقدامات برای مقابله با کرونا همانند پاکسازی و ضدعفونی معابر و اماکن، واگن های مترو و اتوبوس و افزایش پسماند خصوصاً در حوزه پزشکی و عفونی به همراه اتخاذ تدابیر ویژه در بهشت زهرا و غربالگری پرسنل که تا هفته گذشته بیش از ۵۳ هزار نفر از پرسنل مورد غربالگری قرار گرفتند، همگی از مواردی است که به همراه کاهش درآمدها مشکلاتی را فراهم می آورد البته نتایج غربالگری پرسنل خدمت اعضای شورا ارسال می شود که خود بعنوان یک جامعه آماری در تهران قابل توجه است.

وی اشاره کرد: ر اساس اصلاحیه هیات وزیران حقوق پایه کارکنان شهرداری که حداقل حقوق کار هم هست تا حدود ۳۰ درصد بالا رفته بدین سان هزینه ها بالا رفته است. از طرف دیگر مشکلات جدی که برای اقشار مختلف شهروندان به وجود آمده است و مدیریت شهری در امتداد اجرای مسئولیت اجتماعی خود موضوع کمک مومنانه را مورد توجه قرار داد که این نیز نیازمند منابع مالی است. پس با توجه به همه موارد و با هدف برون رفت از بحران و کمک به رونق کسب و کار در شهر در سال جهش تولید خصوصاً برای صنعت فراگیر ساخت و ساز در تهران برای پشتیبانی از لطمه دیدگان کرونا ویروس این لایحه تقدیم شورا شد و امیدواریم به تصویب اعضا برسد.

حناچی در بخش دیگری از صحبت های خود به طرح تسریع در روند اقتصادی کشور مطرح شده در ستاد ملی کرونا اشاره و اظهارکرد: رئیس جمهوری بر تسریع روند اقتصادی کشور و به حرکت درآمدن چرخ اقتصادی برای برون رفت از شرایط موجود تاکید کرده اند. پس ما نیز در تلاشیم در بخش هایی که می توانیم در قالب قوانین کمک نماییم و با بهره بردن از ظرفیت های شورا و شهرداری به حرکت چرخ اقتصادی کمک نماییم.

وی از توافق برای در اختیار گذاشته شدن پادگان ۰۶ به مجموعه شهرداری و مردم آگاهی داد و اظهار داشت: پیرو حمایت اعضای شورا و توافق قبلی پادگان ۰۶ بعنوان بزرگترین و با ارزش ترین پادگان سطح شهر تهران فردا موضوع آن در شورای عالی شهرسازی مطرح خواهد شد. برابر توافق ۷۰ درصد فضای پادگان در اختیار شهرداری و مردم شهر تهران قرار خواهد گرفت و ۳۰ درصد به نیروهای مسلح واگذار می شود. تعهداتی که ما برای این توافق انجام دادیم نصف توافقات اولیه انجام شده در دوره قبل است که امیدواریم به همین شکل در شورای عالی شهرسازی به تصویب برسد.

منبع:

1399/02/07
18:24:01
5.0 / 5
2956
تگهای خبر: حمل و نقل , شهر , شورای شهر , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری