تهدیدی كه موزه ها فرصت كردند

تهدیدی كه موزه ها فرصت كردند

به گزارش فقط سفر پس از اجرایی شدن طرحِ بازدید مجازی از موزه ها در تعطیلات نوروز سال جاری، با امضای تفاهم نامه ای بین وزارتخانه میراث فرهنگی و سازمان فناوری اطلاعات، برنامه «۱۱ هزار كیلومتر مسیر» از ۲۴ میراث جهانی ایران روایتی فرهنگی از راه پلت فرم های ارتباطی در دسترس مردم قرار می دهد تا شعار تبدیل تهدید كرونا به فرصت، اجرایی شود.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، به نقل از اداره كل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در نشست خبری اجرای این طرح كه چهارشنبه سوم اردیبهشت در كاخ گلستان با حضور محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) و امیر ناظمی (معاون وزیر و رئیس مركز فناوری اطلاعات ایران) برگزار شد، نسبت به انجام این اقدام تاكید شد.

تبدیل تهدید كرونا به فرصت با ایجاد بستر بازدید مجازی از موزه ها
محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - در این نشست با بیان این كه، باید این فرصت تاریخی را غنیمت دانست، اظهار داشت: درست است كه انتشار كرونا مشكلاتی را ایجاد كرده، اما انسان ها باید تهدیدها و مشكلاتی كه برای آنها به وجود می آید را به یك فرصت تبدیل كنند.
او با اشاره به همكاری بوجود آمده بین دو وزارتخانه میراث فرهنگی و ارتباطات، اضافه كرد: در جدید ترین گام همكاری بین این دو دستگاه، مقرر است برنامه ای مشخص برای بازدید مجازی از موزه ها، كاخ موزه ها، اماكن فرهنگی تاریخی اجرا شود و در گام جدید هم بازدید مجازی از پایگاه های میراث جهانی را در دستور كارداریم.
وی با تاكید بر این كه می خواهیم برنامه ریزی ها بگونه ای باشد كه این همكاری ها پس از مهار كرونا هم ادامه داشته باشد، اظهار داشت: اردیبهشت همیشه برای حوزه میراث فرهنگی اهمیت دارد، چون پس از عبور از روز جهانی بناها در آخر فروردین به روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در اردیبهشت می رسیم. در این میان با عنایت به انتشار كرونا امكان سفر برای گردشگران وجود ندارد كه به نظر می آید فراهم شدن بستر بازدید مجازی از آثار تاریخی و موزه ها یك فرصت مناسب می باشد.
او با بیان این كه این طرح با عنوان "۱۱ هزار كیلومتر مسیر" با همكاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و گروه گردشگری ماركو پولو اجرا خواهد شد و ۲۴ اثر تاریخی ایران كه ثبت جهانی شده در فضای مجازی برای علاقه مندان قابل بازدید است و یك تور مجازی خیلی خوب تعریف شده است، افزود: همینطور برای بازدید از آثار ثبت ملی هم می توان برنامه ریزی كرد و پس از ماه مبارك رمضان این فرصت بازدید مجازی برای این آثار هم فراهم گردد و آثاری كه اهمیت بیشتری دارد و كمتر معرفی شده است، در چارچوب تورمجازی معرفی شوند.
طالبیان همینطور با اشاره به ایجادِ تفاهمِ دیگری بین وزارت ارتباطات و وزارت میراث فرهنگی توضیح داد: بر این اساس یك صندوق ذخیره اطلاعات دیجیتالی با همكاری وزارت ارتباطات تشكیل خواهد شد و دو دیتا سنتر با ظرفیت بسیار بالا به این مورد اختصاص خواهد یافت و آرشیو عكس، فیلم و... در رابطه با آثار فرهنگی تاریخی كه یك ثروت غیرقابل جایگزین است، در این صندوق دیجیتال ذخیره خواهد شد.

شب های قدر با طعم معماری حرم امام رضا (ع)
احمد محیط طباطبایی - رئیس ایكوم ایران - هم در صحبت هایی اظهار داشت: با عنایت به شیوع كرونا یكی از موضوعاتِی كه موردتوجه قرار گرفت، بازدید مجازی از موزه ها و اماكن فرهنگی و تاریخی است كه در همین رابطه در ماه مبارك رمضان با پشتیبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بازدید مجازی از موزه ها و اماكن فرهنگی - تاریخی در دستور كار قرار می گیرد و ۲۴ اثر تاریخی ایران كه در لیست میراث جهانی ثبت شده اند، به صورت مجازی در چارچوب یك تور به علاقه مندان معرفی می گردند.
او با اشاره به آغاز این طرح از روز سوم ماه رمضان و از ساعت ۱۷ تا ۱۸: ۳۰ به صورت زنده، اضافه كرد: در شب های قدر معماری و فضای معنوی حرم مطهر امام رضا (ع) از راه فضای مجازی برای علاقه مندان پخش می شود و پس از شب های قدر سایر اماكن تاریخی ثبت جهانی شده، به صورت مجازی بازدید خواهند داشت.1399/02/04
14:08:00
5.0 / 5
2851
تگهای خبر: ثبت , دستگاه , سفر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری