اسفناج یادگار چند هزار ساله ایرانیان در چین

اسفناج یادگار چند هزار ساله ایرانیان در چین

فقط سفر: یزد نماینده هسته چین ایران در كشور چین روابط دو كشور و ایران و چین را متعلق به دوران پیش از میلاد مسیح (ع) و شروع این ارتباط را عمدتاً با موضوع تجارت دانست.


«محمدحسین اسلامی نسب» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این كه رابطه ایران و چین به دو قرن پیش از میلاد مسیح(ع) مربوط می شود، اظهار نمود: در این برهه ی زمانی ارتباط چین با ایران بطور غیر مستقیم و بوسیله تجارت ابریشم چین بوسیله هند به ایران آغاز شد، بطوریكه «جان چن» یكی از تجار چینی برای نخستین بار به سمت ایران حركت كرد و نخستین ارتباط مستقیم ایران و چین برقرار شد.
وی با بیان این كه ایرانیان بعد از گذشت دو قرن از میلاد مسیح به كشور چین رفت، اضافه كرد: دومین ارتباط رسمی بین ایران و چین در دوران ساسانیان شكل گرفت به نحوی كه تجاری از ایران به سمت كشور چین حركت كردند و اخیراً نیز در همین رابطه بیش از هزار سكه متعلق به دوران ساسانی در چین كشف شد كه حالا در موزه های این كشور نگهداری می شود.
وی با بیان این كه در سلسله «یوان» در چین، ارتباطات بین ایران و چین بسیار تقویت و بیشتر شد، اظهار داشت: در این دوران داروهای چینی، ظروف چینی و نقاشی های چینی و ابریشم مبادله می شد و حتی در این دوره، زبان فارسی بعد از زبان های چینی و مغولی جزو سه زبان مهم این كشور به شمار می رفت بطوریكه حالا نیز در برخی از مناطق چین عبارات مشترك ایرانی در این سرزمین برجا مانده است.
نماینده هسته چین ایران در كشور چین با بیان این كه ایرانیان برای نخستین بار كالاهایی مانند انگور، انار، خیارسبز، فلفل و اسفناج(به زبان محلی«بوت سن» كه ایران را نیز بعضاً با همین عنوان می شناسند) به چین آوردند، اظهار داشت: در مقابل نیز ایرانیان نحوه تولید ابریشم و آهن را از چینی ها فرا گرفتند و این مهارت ها وارد ایران كردند.
وی در ارتباط با اختلاف نظر ایران و چین بر سر ریشه و مبدا پیدایش قنات نیز اشاره كرد: در منطقه «شین جیان» كشور چین كه قنات رایج است، اختلاف نظرهایی بر سر مبدا این سازه های آبی تاریخی وجود دارد اما اسناد و شواهد گویای مبدا 100 درصدی قنات از كشور ایران است.
اسلامی نسب همین طور از وجود پارچه های ایرانی و دستگاه بافندگی در موزه ملی چین یاد كرد و اظهار داشت: البته این اختلاف نظر نیز وجود دارد كه كشور چین مبدا سبك و اختراع مهارت و هنر صنعت نساجی است.
منبع:

1399/01/15
21:41:26
5.0 / 5
3386
تگهای خبر: دارو , دستگاه , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری