معاون میراث فرهنگی مازندران با اشاره به آسیب غار دژ اسپهبد:

كرونا اجازه تخمین لطمه های انفجار را نمی دهد

كرونا اجازه تخمین لطمه های انفجار را نمی دهد

به گزارش فقط سفر معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران می گوید: هم اكنون بواسطه شرایط كرونایی، نمی توان لطمه های وارد شده به حریم غار دژ اسپهبد را به ریال تخمین زد، اما بهره برداری سنگ از آن معدن متوقف شده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، یكی از شركت های معدنی فعال در سواد كوه مازندران، درست در روز یكم فروردین امسال برای بهره برداری بیشتر از معدن سنگ خود، مبادرت به انفجار در عرصه و حریم درجه یك محوطه غار اسپهبد خورشید كرد، آن هم در شرایطی كه برای قطع زنجیره ی انتقال ویروس كرونا كارهای نه چندان مهم در كشور تعطیل شده اند، اما متاسفانه بعضی از شركت­های معدنی بدون تعطیلی و بی­ وقفه به اقدامات خود در این محوطه به سنگ شكنی در دل كوه ها مشغول هستند.
مهدی ایزدی - معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی استان مازندران - در گفت و گو با ایسنا می گوید: این اداره كل از سال قبل با طرح شكایت از معدن كارانی كه در عرصه و حریم مجموعه غار دژ اسپهبد خورشید فعالیت دارند، پیگیر است تا همه ی پروژه های آن محدوده متوقف شود، هر چند هم اكنون هیچ معدنی در عرصه ی غار اسپهبد فعال نیست.
او از اولین نتایج این پیگیری ها را صدور دستور دادستان در خصوص تعطیلی فعالیت معادن كاران در این محدوده می داند و ادامه می دهد: از طرف دیگر چون تاریخ صدور مجوز فعالیت بعضی از این معدنكاران پیش از تصویب حریم مصوب منطقه بوده است، دادستان مجبور به اجازه ی فعالیت آنها شد تا در اسرع وقت جابجایی معادن و تعطیلی كامل آنها اتفاق بیفتد.
وی افزود: جابجایی معادن باید بوسیله منابع ملی و طبیعی صورت گیرد اما میراث فرهنگی در هر صورت پیگیر است تا هر چه سریع تر این اتفاق رخ دهد.
وی با تاكید بر این كه فعالیت معادنی كه موجب انفجار در محدوده غار دژ اسپهبد شده اند در طول روزهای گذشته متوقف شده است، ادامه می دهد: نیروهای یگان میراث فرهنگی جلو ادامه ی فعالیت آنها را گرفتند، اما هنوز در نقاطی كه جزو حریم مجموعه است و با محوطه فاصله دارد، برخی بهره برداری ها به دستور دادستانی بطور موقت و با تایید ضابطه های میراث فرهنگی ادامه دارد تا سریع تر مكان جدیدی برای آنها جایگزین شود.
ایزدی با بیان این كه نمی توان لطمه وارد شده به محوطه را در شرایط كنونی تخمین زد، تاكید می كند: وقتی سنگی از یك محوطه ی تاریخی جابجا می شود، نمی توان لطمه وارد شده به آنرا حتی به ریال هم تخمین زد.
منبع:

1399/01/14
14:17:57
5.0 / 5
3145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری