نقش سربازان فرهنگی كشور در بحران كرونا ، ۱،

وقتی كرونا تخریب گران آثار تاریخی را فعال تر می كند!

وقتی كرونا تخریب گران آثار تاریخی را فعال تر می كند!

فقط سفر: فكرش هم برایشان خنده دار بود؛ معتقد بودند وقتی مردم را به «#در_خانه_بمانیم» تشویق می نماییم، چرا باید به این فكر نماییم كه بعضی از همان مردم دنبالِ راهی برای خلاص شدن از دست میراثِ تاریخی شان باشند و در خانه ماندن متولیانِ میراثی را راهی برای این فرار بدانند!


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، اما اتفاقات هر روزه دست به دست هم دادند تا همان بعضی از مردم ثابت كنند كه بهترین راه برایشان مانند تعطیلی های نوروزی هر سال، تعطیلات است. آن هم وقتی فشارها برای در خانه ماندن بهر دلیلی بیشتر از قبل باشد و حالا بنظر می رسد كرونا ویروس این فرصت را بهتر از هر زمان دیگری برای آنها كه می خواهند، فراهم نموده است.


سربازان فرهنگی به فكر حفاظت از آثار تاریخی كشور باشند
مهدی حجت ـ بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی ـ هم كه چند خبر ابتدایی از تخریب ها همزمان با آغاز قرنطینه خانگی را شنیده، از مردم درخواست می كند تا مانند سربازان سلامت، در نقش سربازان فرهنگی، به فكر حفاظت از آثار تاریخی كشور باشند.
وی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه سربازان حفاظت از كشور در مقاطع مختلف فقط نام شان تغییر می كند و در هر مقطع، از جنگ گرفته تا سیل، زلزله و امروز كه ویروسی جان همه را در معرض خطر قرار داده، همیشه در صحنه بوده اند، ادامه می دهد: از یك طرف انتظار داریم كسی از خانه اش بیرون نرود و از طرف دیگر در شرایطی كه كشور گرفتار بحران كروناست، باید از مردم درخواست نمود تا به فكر حفاظت از مواریث تاریخی و فرهنگی كشور هم باشند.
وی با تاكید بر این كه از طرف دیگر سربازان فرهنگی كشور باید مراقب مواریث فرهنگی كشور باشند، می افزاید: ممكنست این مواریث در مقاطع، شرایط و به جهات مختلف در مظان گرفتاری، حمله و لطمه قرار گیرند.
قائم مقام سابق سازمان سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با تاكید بر این كه انتظار نمی رود كه در شرایط كنونی كشور كسی جسارتی نسبت به آثار تاریخی كند، می گوید: با این وجود به جاست كه گفته شود همانطور كه سربازان بهداشتی كشور در حال مبارزه هستند و از سلامتی مردم دفاع می كنند، باید سربازان فرهنگی نیز مدافع آثار تاریخی كشور باشند و از مجموعه آثار در سطح كشور حفاظت و حمایت كنند تا این مصیبت برطرف شود و بار دیگر مسئولان وظایف خودرا به درستی انجام دهند.


تعطیلی ها نقطه ی خطر تخریب آثار تاریخی است
سید محمد بهشتی ـ رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ـ نیز در گفت و گو با ایسنا شرایط امروزی جامعه را محیطی امن برای مخربان آثار تاریخی می داند.
او با تاكید بر این نكته كه تخریب های مجرمانه در كشور معمولا زمانی رخ می دهند كه كشور در شرایط بحرانی بوده و توجه ها معطوف به چیز دیگری است، ادامه می دهد: بنا بر این همیشه نسبت به مواردی مانند حفاظت از میراث فرهنگی غفلت وجود دارد و در نهایت كسانی كه اهل عمل مجرمانه مانند حفاری غیرمجاز و تخریب بنای تاریخی هستند، در كمین چنین موقعیت هایی وارد فعالیت می شوند.
وی می افزاید: بدین سبب وزارت میراث فرهنگی همانطور كه با عزم جدی تلاش می كند با تعطیلی محوطه های تاریخی و مراكز اقامتی و پذیرایی، سفر كمتری در كشور و به خصوص در طول نوروز صورت گیرد، به همان میزان نیز باید همت خودرا معطوف به موضوع حفاظت كند. یعنی سركشی ها را انجام دهد و محیط را به شكلی ناامن كند تا برای كسانی كه تخلف از جنس تخریب آثار تاریخی دارند، موقعیتی پیش نیاید.
او با بیان این كه از یك سو همه را به خانه ماندن دعوت می نماییم و از طرف دیگر توقع داریم كه مردم نسبت به حفاظت از سرمایه های اجتماعی حساسیت نشان دهند، ادامه می دهد: بدین سبب باید نهادهای رسمی تر وارد این بحث شوند؛ یعنی یگان حفاظت سازمان باید فعال تر باشد، وزارتخانه میراث فرهنگی نیز باید دراین زمینه هوشیارتر عمل كند.
بهشتی آتش سوزی «بیمارستان مسیح مرادیان» در كرمانشاه كه شب چهارشنبه سوری، در آتش سوخت را نمونه ی بارزی از این اتفاق می داند و می گوید: به محض این كه حواس ها به سمت چیز دیگری معطوف می شود، افرادی كه در كمین این موقعیت ها هستند، كارشان را آغاز می كنند و این نقطه ی خطر برای همه ی آثار تاریخی است.
منبع:

1399/01/14
00:35:21
5.0 / 5
2912
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری