انتشار جستجوهای بسطام به دو زبان آلمانی و فارسی

انتشار جستجوهای بسطام به دو زبان آلمانی و فارسی

به گزارش فقط سفر مدیر كل موزه ملی ایران خبر داد: جلد دوم ترجمه فارسی كتاب «بسطام» اثر «ولفرام كلایس» با ترجمه فرامرز نجد سمیعی در حالی منتشر گردید كه این كتاب قبل از این به زبان آلمانی انتشار یافته بود، اما جامعه باستانشناسی از ان اطلاع نداشت.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، جبرئیل نوكنده با بیان این كه جلد نخست این كتاب در ۳۸۰ صفحه در اوایل بهمن ماه سال جاری انتشار یافت، اضافه كرد: طبق آنچه از قبل اعلام كردیم، انتشار جلد دوم این كتاب پیش از نوروز ۹۹ صورت گرفت و در دسترس علاقمندان این حوزه قرار می گیرد.
وی توضیح داد: محوطه باستانی بسطام در حوزه كنونی شهرستان "چایپاره" (بخش پیشین شهرستان خوی) در گوشه مرزی شمال غرب ایران در مجاورت دریاچه ارومیه قرار دارد. این محوطه را ولفرام كلایس در سال ۱۳۴۶خورشیدی شناسایی و از ۱۳۴۷خورشیدی جستجوهای باستان شناختی آنرا شروع كرد. این كاوش ها تا وقوع انقلاب اسلامی به سرپرستی نامبرده ادامه یافت. بعد از انقلاب هم این كاوش ها در چند فصل به سرپرستی حمید خطیب شهیدی مورد پیگیری قرار|گرفت.
او با تاكید بر اهمیت محوطه ی تاریخی بسطام اضافه كرد: این دژ در سده های ۹ و ۸ پیش از میلاد، قلعه كوچكی بوده است، اما در سده ی هفتم پیش از میلاد بر طبق كتیبه ی پایه گذاری دژ از طرف روسای اورارتویی گسترش یافت و قبل از اختتام سده هفتم پیش از میلاد تخریب شد.
به قول وی از این محوطه ی تاریخی معماری سنگی، كتیبه میخی اورارتویی از بنیانگذار قلعه، سفال قرمز سبك اورارتویی، خمره های ذخیره آذوقه، قالب های فلزگری و اشیای فلزی، قطعات چوب، نمونه های گیاهی و استخوان های جانوری به دست آمده اند كه بخش زیادی از این یافته ها امروزه در موزه ملی ایران نگهداری می شوند.
نوكنده همین طور درباره ی اهمیت انتشار نتایج پژوهش های مشترك با تیم های خارجی به زبان فارسی اظهار داشت: یكی از نكات مهم در مورد این محوطه انتشارات گسترده به زبان آلمانی است كه جامعه دیرینه شناسی ایران كمتر از آن اطلاع دارند، بنا بر این برای این پروژه، ترجمه ی مجموعه ی دو جلدی بسطام را با مشاركت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، موزه ملی ایران، مؤسسه دیرینه شناسی آلمان (شعبه تهران)، اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی و پایگاه میراث فرهنگی بسطام در دستور كار قرار دادیم.
منبع:

1399/01/02
23:30:24
5.0 / 5
3191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری