نسخه نادر دیوان حافظ در حراجی ساتبیز

نسخه نادر دیوان حافظ در حراجی ساتبیز

فقط سفر: یكی از نسخه های قدیمی دیوان حافظ كه سال ها پیش به سرقت رفته بود، ماه مارس در ساتبیز به حراج گذاشته می شود.


به گزارش فقط سفر به نقل از گاردین، قدمت این نسخه از دیوان حافظ كه طلاكاری شده است به سال ۱۴۶۲ میلادی (۵۵۸ سال پیش) بازمی گردد و یكی از نخستین نسخه های اثر این شاعر پرآوازه ایرانی است كه در سال ۱۳۹۰ میلادی دارفانی را وداع گفت.
این نسخه از دیوان حافظ توسط هنرمند خوشنویس شیخ محمد پیر بداقی تزئین شده و یكی از مجموعه آثار متعلق به جعفر قاضی، مجموعه دار هنرهای اسلامی است كه در سال ۲۰۰۷ در آلمان درگذشت، اما بعد از آن وارثانش متوجه شدند خیلی از كتاب های قدیمی او به سرقت رفته است.
در سال ۲۰۱۱ پلیس آلمان ۱۷۵ اثر سرقت شده از این مجموعه را كشف كرد، اما از نسخه قدیمی دیوان حافظ همچنان اثری نبود. بعد از آن پلیس آلمان جایزه ۵۰ هزار یورویی برای پیدا كردن این كتاب پیشنهاد كرد و سرانجام در سال ۲۰۱۹ «آرتور برند» كارآگاه آلمانی آثار هنری توانست این نسخه خطی نفیس را ردیابی كند. او پیشتر هم توانسته بود یك جفت اسب برنزی متعلق به «آدولف هیتلر» و همینطور یكی از آثار به سرقت رفته «پیكاسو» را كشف كند.
«آرتور برند» در گفت وگویی با خبر فرانسه گفته است كه در اواخر سال ۲۰۱۸ تماسی از یك دلال ایرانی آثار هنری دریافت كرده كه مدعی بوده ایران از او خواسته تا این نسخه قدیمی از دیوان حافظ را ردیابی كند.
سرانجام جست وجوهای «آرتور برند» به مردی در لندن رسید كه این نسخه از دیوان حافظ را نگهداری می كرد، اما از ماجرای سرقتی بودن آن و این كه خیلی از جمله دولت ایران به دنبال آن هستند خبر نداشت. مرد خریدار كه بسیار عصبانی بود برای پس گرفتن پولش به پاریس رفت، اما «آرتور» برند او را متقاعد می كند كه كتاب را به مقام های آلمانی تحویل بدهد، چون در غیر این صورت، این نسخه پرارزش باردیگر و این دفعه شاید برای همیشه ناپدید می شد.
حالا وارثان جعفر قاضی (صاحب اصلی نسخه دیوان حافظ) كه پیشتر هم خیلی از نسخه های خطی او را به حراج گذاشته بودند مقرر است دیوان حافظ را در تاریخ اول آوریل در حراجی ساتبیز به حراج بگذارند و قیمت اولیه ۸۰ هزار تا ۱۲۰ هزار یورو برای آن درنظر گرفته شده است. حراجی ساتبیز پیشتر ۶۰ اثر از مجموعه متعلق به جعفر قاضی را به فروش رسانده است.
«بندیكت كارتر» متخصص حراجی ساتبیز در اینباره می گوید كه در ایران و جهان احترام بسیار فراوانی برای حافظ قائل هستند. پیدا كردن نسخه ای باكیفیت از دیوان حافظ به اندازه كافی نادر است، به خصوص این كه این نسخه توسط یك خوشنویس معروف و با تذهیب های باكیفیت مزین شده است. وی همینطور اظهار می كند در حالیكه از علاقه ایران به داشتن این نسخه چیزهایی خوانده است اما حراجی ساتبیز تابحال هیچ تماسی در اینباره دریافت نكرده است و این نسخه به صاحبان اصلی آن یعنی خانواده قاضی برگردانده شد و آنها تصمیم گرفتند آنرا به حراج بگذارند.1398/12/20
18:19:05
5.0 / 5
3465
تگهای خبر: برند , خانواده , خرید , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری