اختصاص ناوگان ویژه حمل برای پسماندهای بیمارستان های ویژه مبتلایان به كرونا

اختصاص ناوگان ویژه حمل برای پسماندهای بیمارستان های ویژه مبتلایان به كرونا

به گزارش فقط سفر معاون فنی محیط زیست استان تهران اظهار داشت: نحوه مدیریت اجرایی و دفع پسماندهای بیمارستان ها خصوصاً بیمارستان های معین منتخب برای خدمات رسانی به مبتلایان بیماری كروناویروس جدید باید به درستی و با دقت بالا صورت گیرد.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا مهرداد كتال محسنی اظهاركرد: ضوابط و مدیریت اجرایی پسماندهای پزشكی، پسماندهای تولیدی در مراكز درمانی را به چهار دسته پسماندهای عادی، عفونی، تیز و برنده و شیمیایی و دارویی تقسیم كرده است كه پسماندهای آلوده به ویروس كرونا، جزو پسماندهای عفونی طبقه بندی می شود.

وی با اشاره به اینكه باتوجه به قدرت بالای انتشار و زنده ماندن این ویروس، علاوه بر اعمال دقیق ضوابط موجود، تمهیدات كنترلی دیگر نیز باید اندیشیده شود، اشاره كرد: تدوین معیار جدید و موقت متناسب با شرایط زمان اپیدمی و خاص به استناد بند «ر» ذیل ماده ۶۹ ضوابط و روش های مدیریت اجرایی پسماندهای پزشكی، جزو تكالیف وزارت بهداشت است.

كتال محسنی اضافه كرد: بدین جهت و تا زمان تدوین این معیارها، جلسه ای درانتها هفته گذشته با حضور دانشگاه های علوم پزشكی استان، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران و این اداره كل تشكیل شد.

معاون فنی محیط زیست استان تهران در تشریح مصوبات این جلسه اظهار داشت: بر این اساس مقرر شد در شرایط فعلی ضمن پیگیری تدوین ضوابط و معیارهای جدید مربوط به شرایط اپیدمی، كلیه مراكز درمانی با اعمال دقیق ضوابط، بسته بندی پسماندهای عفونی را به صورت سه لایه و حداقل دو لایه، انجام و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نیز دركنار اتخاذ تمهیدات لازم برای گندزدایی خودرو های حامل پسماندهای آلوده به ویروس كرونا، ناوگان ویژه و مجزایی را برای حمل و نقل پسماندهای بیمارستان های معین منتخب تجهیز كند و تمام پسماندهای این بیمارستان ها باتوجه به ریسك انتشار ویروس كرونا در چارچوب پسماند عفونی و با ناوگان واحد منتقل شوند.

وی در ادامه اظهار داشت: به رغم امكان نگهداری موقت پسماندهای پزشكی به مدت ۴۸ ساعت در فصل سرد در محل جایگاه نگهداری پسماند بیمارستان، در این جلسه مقرر شد باتوجه به حساسیت فعلی، انتقال پسماندهای آلوده به این ویروس توسط ناوگان مجزا به صورت روزانه صورت پذیرد و در نهایت سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران باتوجه به جدا بودن محل دفن پسماندهای پزشكی در مركز آراد كوه بازوی مجزایی را برای دفن پسماندهای بیمارستان های معین منتخب در نظر بگیرد و نسبت به آهك پاشی چند مرحله ای و دفن بهداشتی اقدام نماید.

كتال محسنی اضافه كرد: در این رابطه رعایت معیارها و ضوابط وزارت بهداشت توسط كلیه پرسنل، پیمانكاران و كارگران تحت نظارت مدیریت های اجرایی پسماندهای پزشكی و عادی جهت تامین سلامت، بهداشت و ایمنی آنها الزامی است.

معاون فنی محیط زیست استان تهران نحوه مدیریت اجرایی و دفع پسماندهای شهری جهت كاهش سطح آلودگی به ویروس كرونا را نیز با اهمیت دانست و اظهار داشت: باتوجه به دوره «كمون» این بیماری و مشخص نبودن ناقلان و غیر ناقلان از یك طرف و امكان پرستاری و قرنطینه برخی از مبتلایان در خانه، تمهیدات حفاظتی لازم برای پسماندهای تولیدی همچون ماسك و دستكش و... الزامی است.

وی سفارش كرد كه این پسماندها داخل نایلون در بسته و جدا از پسماندهای خانگی نگهداری شوند.

كتال محسنی همین طور انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از هر گونه زباله گردی را ضروری دانست و اظهار داشت: باید موضوع تفكیك از مخازن پسماندهای شهری توسط كارگران و عوامل اجرایی پیمانكاران متوقف شود.

به گزارش روابط عمومی محیط زیست استان تهران، او در آخر اشاره كرد: در شرایط خاص كنونی، پیشنهاد محیط زیست استان تهران این است كه كلیه پسماندهای جمع آوری شده از مخازن شهری، به صورت مستقیم به محل دفن منتقل و از ورود به خط پردازش و كمپوست برای كاهش سطوح دسترسی آن اجتناب شود.

منبع:

1398/12/10
17:06:03
5.0 / 5
3930
تگهای خبر: برند , حمل و نقل , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری