انتقاد انجمن صنفی آژانس ها از وزارت بهداشت

كار پزشك درمان است یا جذب توریست؟

كار پزشك درمان است یا جذب توریست؟

فقط سفر: رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی از مداخله مستقیم برخی وزارتخانه ها در گردشگری انتقاد نمود و انحصار در گردشگری سلامت را زیر سؤال برد و از وزارت بهداشت خواست دخالت مستقیم در گردشگری سلامت را كنار بگذارد.


حرمت الله رفیعی به ایسنا اظهار داشت: گردشگری سلامت نه تنها با معضل دلالی دست به گریبان است، كه تحت تاثیر مداخله ها سایر دوایر دولتی متحمل لطمه شده است.
او افزود: وزارت بهداشت به حوزه گردشگری سلامت وارد شده و كنار هم نمی رود. اگر مقرر است هر سازمان یا وزارتخانه ای گوشه ای از گردشگری را به انحصار بكشد، شاید بهتر باشد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را منحل نماییم. سازمان حج و زیارت كه متولی گردشگری زیارتی و مذهبی است، وزارت ورزش هم متولی گردشگری ورزشی است، طبیعت گردی هم با محیط زیست تداخل دارد. با این وضع چرا باید گردشگری یك تشكیلات مجزا داشته باشد و چرا به ۴۵۰۰ آژانس مسافرتی مجوز داده شده است.
وی اظهار داشت: آیا گردشگری سلامت فقط به درمان و بیمارستان محدود می شود كه وزارت بهداشت تا این حد به حیطه آن وارد شده است؟ اگر توجیه آنها پرداختن به امور درمانی بیمار است، پس دیگر عنوان گردشگری به یدك نكشند و از آن سوء استفاده نكنند. گردشگری سلامت شاخه های مختلفی دارد. همه آن كه به درمان و بیمارستان ختم نمی گردد، انواع مختلف دارد.
رفیعی سپس این پرسش را بیان كرد كه آیا وزارت بهداشت می پذیرد آژانس ها در حوزه بیمارستانی و درمان دخالت كنند؟ و در ادامه اظهار نمود: روش اصولی این است كه آژانس بیمار و توریست را جذب نماید و تحویل بیمارستان و مراكز درمانی دهد و در ادامه هم پیگیر خدمات دهی به او باشد، ولی چرا بیمارستان ها و پزشكان به جذب مستقیم بیمار خارجی می پردازند، درحالی كه تامین خدمات سفر اصلا در توان آنها نیست و فقط بیمار را ناراضی و شاكی می كنند. چرا سازمان نظام پزشكی باید شركت و انجمن بین المللی گردشگری سلامت را تشكیل دهد، چه كسی به این تشكل ها مجوز می دهد؟
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی افزود: این انتقادها در جلسه ای در وزارت امور خارجه كه نمایندگان دیگر بخش ها حضور داشتند مطرح شده، این وزارتخانه هم معتقد به سامان دهی و رفه انحصار و مداخله است، برای همین پیشنهاد كرد كمیته ای با حضور نماینده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشكیل گردد. حتی نهادهای امنیتی هم موافق چنین رویه ای بوده اند.
او به این پرسش كه چرا با وجود مخالفت های بسیار درسالیان گذشته با موضوع دلالی ها و جذب مستقیم بیمار خارجی در بیمارستان ها و توسط بعضی پزشكان هنوز جلوی این فعالیت ها گرفته نشده و همواره مهم ترن مانع و مشكل گردشگری سلامت همین عوامل ذكر می شود، اظهار داشت: متاسفانه زور گردشگری از زور سایر بخش ها در دولت كمتر است.
وی درباره انتقادهایی كه عمان همزمان با سفر هیات گردشگری ایران به مسقط، درباره نارضایتی بیماران عمانی از خدمات گردشگری سلامت مطرح نمود، اظهار داشت: این حرف ها درست نیست ما با عمان شفاف هستیم. در آن سفر هم خیلی صریح و شفاف با یكدیگر صحبت كردیم. مشكل ما با بعضی از بازارهای گردشگری، حضور پررنگ دلال ها و مداخله گران است.
رفیعی اضافه كرد: یك سال و نیم است كه جدی وارد بازار عمان شده ایم تا پیش از آن فقط سه پرواز در هفته بین دو كشور برقرار بود كه حالا به ۳۰ پرواز در هفته رسیده است. قبلا پروازها مستقیم بین تهران ـ مسقط نبود و پروازهای موجود هم چند مقصده بین كوالالامپور، پكن و هنگ كنگ انجام می شد، اما حالا حدود ۹۵ درصد پروازها، بین دو كشور مستقیم انجام می شود.
وی همینطور ادعا نمود كه پروازهای عمان بیشتر مواقع با ظرفیت كامل انجام می شود و در ادامه اظهار داشت: این وضع خود گویای سطح تعاملات گردشگری دو كشور و رضایت آنها است.



منبع:

1398/12/03
14:35:02
5.0 / 5
4060
تگهای خبر: توریست , خدمات , زیارت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری