دفتر املاك و اسناد زمین خواری پهلوی ها رونمایی گردید

دفتر املاك و اسناد زمین خواری پهلوی ها رونمایی گردید

به گزارش فقط سفر «دفتر املاك و اسناد زمین خواری پهلوی» همزمان با دهه فجر از جانب بنیاد مستضعفان در فرهنگستان هنر رونمایی گردید.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از این اسناد امروز (یكشنبه، ۱۳ بهمن ماه) با حضور پرویز فتاح ـ رئیس بنیاد مستضعفان ـ برگزار گردید كه در جریان مراسم افتتاحیه از واگذاری حدود هفت هزار فقره از اراضی و املاك غصب شده در دوران پهلوی ها به مردم اطلاع داد.
این نمایشگاه در چارچوب تصاویری مروری بر وقایع انقلاب مشروطه، جنگ جهانی دوم، صنعتی شدن نفت، كودتای ۲۸ مرداد، روابط خارجی پهلوی ها و جریان انقلاب اسلامی دارد و در بخش دیگر، اسناد مربوط به اراضی و املاك غصب شده در دوران پهلوی ها بخصوص در دوره سلطنت رضاخان و شكایت های مردم درباره اراضی غصبی و اسناد مربوط به عایدات حاصل شده از این تملك ها را عرضه كرده است.
موسی حقانی، رئیس پژوهشكده تاریخ معاصر در سخنانی با بیان این كه این اسناد به دوران انقلاب مشروطه تا سال ۱۳۷۵ مربوط می شود، خاطرنشان كرد: از سال ۱۳۶۸ تا كنون نمایشگاه های گوناگونی از اسناد تاریخی برگزار شده اما نمایشگاه حاضر غنی ترین و بهترین آنها است كه نمایانگر نحوه تملك اراضی، عایدات و حق الارضی ها، حساب های بانكی و سپرده گذاری های رضاشاه در خارج از كشور است؛ اسنادی كه نشان داده است این پول ها و سرمایه ها چگونه به دست آمده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این كه دوران سلطنت رضاخان سبب از بین رفتن استقلال كشور، تمامیت ارضی، فرهنگ، آداب و رسوم و دین شد، به چرایی انتخاب او از جانب انگلیسی ها، دلبستگی او به اراضی و املاكش پرداخت و در ادامه اظهار داشت: انتخاب رضاخان برای سلطنت بزرگترین اهانت به ملت بود، چون فرد جنایتكار را انتخاب كردند. بررسی دوران سلطنت او نشان داده است با فردی عاری از تربیت ملی، اجتماعی و دینی روبه رو هستیم. انگلیس از انتخاب چنین فردی به دنبال غارت سرمایه های ایران توسط یك ایرانی، تخریب فرهنگ، نابودی نیروهای مخالف و مدافع مرزها و مهم تر از همه آنها غارت نفت بود.
در این مراسم كلیپی با عنوان «تملك یك كشور» پخش گردید كه به نحوه تملك كردن بیشتر از ۲۱۶۷ پارچه روستا، جنگل ها، مراتع، مزارع و شكارگاه ها توسط رضاشاه و ثبت بیشتر از ۴۴ هزار سند به نام او پرداخته بود.
نمایشگاه «دفتر املاك و اسناد زمین خواری پهلوی» تا ۲۵ بهمن ماه در فرهنگستان هنر برپا است.
دفترچه های حساب بانكی رضاخان

1398/11/14
13:40:53
5.0 / 5
4337
تگهای خبر: ثبت , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری