برنامه اقدام فوری گردشگری ایران چیست؟

برنامه اقدام فوری گردشگری ایران چیست؟

به گزارش فقط سفر برنامه اقدام فوری گردشگری ایران با هدف خنثی سازی تبلیغات منفی و ترمیم چهره كشور از روز شنبه اجرا می شود، برنامه ای كه طبق گفته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بودجه ویژه ای ندارد اما مقرر است دستگاه های دیگر برای به نتیجه رساندن آن همكاری داشته باشند.


علی اصغر مونسان به دنبال وضعیت بحرانی كه در گردشگری بعد از وقایع اخیر ایران و منطقه بوجود آمده است، روز سه شنبه (اول بهمن ماه) جلسه ای با تعدادی از تورگردان ها داشت كه در آن اظهار داشت: سران قوا، شورای امنیت ملی، وزرای امور خارجه و اقصاد در جریان وضع گردشگری كشور قرار گرفته اند و گزارش كاملی هم در اختیار رئیس جمهور قرار داده شده و پیشنهادهایی هم به وزرای اقتصاد و خارجه فرستاده و دولت هم تمهیداتی دارد و تلاش می كند اثر اخبار منفی را كنترل كند.
وی در واكنش به درخواست هایی كه برای حمایت مالی از گردشگری عنوان شد، خیلی صریح اظهار داشت كه بودجه دولت زیر فشار است، ازاین رو انتظار نداشته باشید بودجه ویژه ای به گردشگری اختصاص پیدا كند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره نمود كه محور برنامه اقدام فوری گردشگری ایران، «تبلیغات مثبت» است اما به جزئیات دیگر آن اشاره ای نكرد. پیش از این، مدیركل بازاریابی و تبلیغات گردشگری برنامه ای را با عنوان «اعتمادسازی تبلیغات گردشگری ایران» با هدف عبور از چالش های بوجود آمده است، منتشر نموده بود.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ اما در توضیح جزئیات برنامه اقدام فوری گردشگری ایران به ایسنا اظهار داشت: رخداد تلخی اتفاق افتاده و تصویر مقصد گردشگری ایران مقداری گرفتار صدمه شده است. در این شرایط باید وارد فاز بازسازی تصویر و ترمیم صدمه ها شد. بدین منظور برنامه كوتاه مدتی با عنوان «اقدام فوری» تهیه شده است كه در زمان كوتاهی باید اقداماتی را در دو قالب مدیریتی و تخصصی انجام دهیم.
وی افزود: در اقدامات مدیریتی یكسری هم افزایی ها و تكالیف دستگاه های دیگر تعیین شده است، مثلا وزارت امور خارجه باید فعال تر شود و با سفرای مقیم در ایران و خارج از كشور ارتباطاتی برقرار كند. همزمان چهره ها و شخصیت های موثر را به ایران دعوت نماییم تا جریان تبلیغی مثبتی را راه اندازند.
معاون گردشگری خاطرنشان كرد: در حوزه گردشگری عرف است یك بخش از برنامه استراتژی را به مدیریت بحران اختصاص دهند كه در آن، اقدامات فوری با عنایت به مخاطب و بازارها تعیین می شود. ما هم در برنامه اقدام فوری تلاش كردیم تجربیات بین المللی و اقداماتی كه كشورهایی چون هند، اندونزی، مصر و تركیه در شرایط بحران انجام داده اند را بومی نماییم و در كنار پیشنهادهای بخش خصوصی، فعالان و كارشناسان گردشگری قرار دهیم.
تیموری اظهار داشت: گاهی برنامه های اقدام فوری به بودجه كلان نیاز دارد، مثل آنچه دولت استرالیا بعد از آتش سوزی انجام داد كه البته با عنایت به شرایط كشور، ما هم اكنون امكان تخصیص بودجه ویژه نداریم، ازاین رو بیشتر به سمت برنامه های مشاركتی حركت می نماییم.
او اقدامات مدیریتی برنامه اقدام فوری را همان هماهنگی در دولت و هم افزایی با سایر وزارتخانه ها، نهادها و سازمان ها دانست و مثالی در اینباره آورد كه با سازمان صدا و سیما صحبت شده تا اخبار منفی را بكاهد.
معاون گردشگری بخش دیگر اقدامات این برنامه را تخصصی دانست كه برگزاری نشست های دو جانبه (B۲B)، دعوت از اینفلوئنسرهای موثر، برگزاری نمایشگاه های ویژه، اختصاصی و حتی یك روزه در بعضی كشورها را از آن جمله اعلام نمود.
وی با بیان این كه برنامه اقدام فوری گردشگری هم دولت را درگیری می كند و هم بخش تخصصی گردشگری را، اضافه كرد: این برنامه در چارچوب پلتفورم آماده شده و در ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات كشور كه وزیر كشور مسؤولیت آنرا به عهده دارد، تصویب شده است. مقرر است این برنامه برای تصویب در هیات دولت هم پیشنهاد شود كه دراین صورت سایر دستگاه ها به انجام وظایف محول شده، مكلف می شوند.
تیموری افزود: در كنار این اقدامات كارهایی مثل صدور بیانیه های مرتبط و پیام های توئیتری و رونمایی از پوستر نمایشگاه بین المللی گردشگری صورت خواهد گرفت. باید درنظر بگیریم فقط بُعد بین المللی گردشگری مطرح نیست باید به ابعاد داخلی آن هم توجه نشان داد. حفظ گردشگری داخلی به گردشگری خارجی كمك می نماید، گردشگران وقتی ببینند فضای گردشگری كشور از كرختی خارج شده حتما به آن توجه می كنند.1398/11/04
23:50:31
5.0 / 5
4091
تگهای خبر: تبلیغات , ثبت , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری