دبیر كل كمیسیون ملی یونسكو در تهران مطرح كرد:

تهدیدشان یك بلوف سیاسی است

تهدیدشان یك بلوف سیاسی است

به گزارش فقط سفر دبیر كل كمیسیون ملی یونسكو در تهران، می گوید: آمریكا گرفتار یك اشتباه استراتژیك شده است، آنها نمی دانند تأثیر برخی كلمات بر جهان سیاست چقدر زیاد است، بنابراین هیات حاكمه آمریكا گاف بزرگی داد؛ تهدیدش مبنی حمله به مراكز فرهنگی ایران، هم رده با داعش بود.


حجت الله ایوبی - دبیر كل كمیسیون ملی یونسكو در تهران - در گفتگو با ایسنا با تاكید بر این كه توان و قدرت دفاع ایران آن قدر زیاد است كه تهدیدها بیشتر به یك بلوف سیاسی شبیه است تا تهدیدی واقعی، اظهار می كند: همه مردم ایران به این حرف و قدرت دفاعی ایران و سربازان اسلام اعتقاد و اطمینان دارند.
او با بیان این كه روی دیگر سكه را هم باید دید، ادامه می دهد: آنها در یك اشتباه بسیار استراتژیك هستند. همان نشان داده است كه هیات حاكمه آمریكا و مشاوران او افراد خیلی كم اطلاعی هستند كه نمی دانند تأثیر بعضی از كلمات و واژه ها بر جهان سیاست، جهان فرهنگ، نخبه ها و مردم چه میزان است.
وی با اشاره به این كه واژه های مدیران سیاسی در علم سیاست هرقدر از رده های بالاتر باشد، اثرگذاری اش بیشتر خواهد بود، تاكید می كند: این نشان داده است واقعا نظام آمریكا هیچ اطلاعی از مسائل جهان ندارند و مشاوران آنها بسیار مشاوران كم اطلاعی هستند، بنابراین به راحتی از این نوع جملات استفاده می نمایند كه «ما اماكن فرهنگی شما را نابود می كنیم»

ترامپ هم رده با داعش قدم برداشت/موجی را كه هنرمندان راه انداختند ادامه دهید
ایوبی اقدام ترامپ را هم رده با كار داعش و گروه های افراطی در منطقه می داند و ادامه می دهد: زمانی كه آنها مجسمه بومیان را در افغانستان از بین بردند یا میراث فرهنگی سوریه را نابود كردند یا میراث فرهنگی بغداد را توسط داعش از بین رفت، همه ی جهان متحیر بودند كه در قرن ۲۱، چطور انسان ها و گروه های غیرمتمدن و وحشی حضور دارند، اما امروز همان حرف و سخنان را رئیس جمهور امریكا، بیان می كند. نمی دانم مردم امریكا چقدر باید شرمگین باشند كه هیات حاكمه آنها هم رده داعش و گروه های افراطی عمل می كنند.
رئیس كمیسیون ملی یونسكو در تهران ایجاد كمپین های مختلف در مخالفت با رفتار رئیس جمهور آمریكا را بسیار موثر می داند و می گوید: از همه بزرگان فكر، فرهنگ و اندیشه ی ایرانی درخواست می كنم كه در این كمپین ها به صورت فعال شركت نمایند، آنها مطمئن باشند كه جامعه جهانی هم همراهی شان می كند.
وی عملكرد هنرمندان در زمان شهاد سردار سلیمانی را قابل تقدیر می داند و ادامه می دهد: برخی مسائل فراتر از جناح بندی، گروه بندی و سلیقه های سیاسی ماست، بحث ایران، میراث فرهنگی و تمدن ایران و میراث جهان است، امیدوارم موجی كه هنرمندان راه انداختند در میان دیگر اقشار جامعه هم گسترش یابد و هنرمندان در داخل و خارج یك صدا این واژگان حیرت آور امریكا را محكوم كنند.

شاید میراث فرهنگی بتواند در مقابله با توییت ترامپ، اقدام قانونی كند
او با اشاره به این كه احیانا میراث فرهنگی می تواند از مجاری خود اقدامات قانونی مهمی را در برخورد با توییت رئیس جمهور امریكا انجام دهد، بیان می كند: برپایه كنوانسیون ۱۹۵۴، قطعنامه ۲۳۴۷ و نامه نگاری های مختلف انجام شده، یونسكو هم بعنوان سازمان جهانی خویش را متعهد می داند كه در كشورهایی كه در درگیری مسلحانه رخ می دهد، برای حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی كشورها بكاهد.
به نقل از وی، قطعنامه های مختلف، بیانیه ها و مستندات قانونی مختلف، برای دفاع از میراث فرهنگی آن قدر زیاد هستند كه به راحتی بتوانیم در مجامع بین المللی از میراث فرهنگی كشور دفاع نماییم.
ایوبی معتقد است: كشورهای گهواره ی تمدن منطقه در كنار ایران مانند عراق، یمن، سوریه و دیگر كشورهای همسایه كه بخش بزرگی از میراث فرهنگی جهان در منطقه را در خود حفاظت كرده اند، هم شامل این تهدید می شوند، ازاین رو نخبگان و سیاستمداران آگاه جهانی، باید به فكر باشند تا جلوی این بازی های بی خردانه را بگیرند.

مجامع بین المللی باید مقابل حرف ترامپ بایستند
رئیس كمیسیون ملی یونسكو در تهران با اشاره به این كه اقدام رئیس جمهور امریكا، در دو بخش نخست توییت انتشار یافته و سپس حرفی كه زده است، قابل توجه است، بیان می كند: اقدام ترامپ درقالب توییت كه رئیس جمهور یك كشور میراث بشری كشور دیگری را تهدید می كند، قابل پیگیری می باشد. آقای ترامپ با این كار یك ادبیات جدید تولید كرده و حتی مجوز صادر می كند.
او ادامه می دهد: تا روز گذشته داعش ها و داعشی های دوره ما دست كم نه مجوزی داشتند و نه حرف انجام این كار را بلند نمی زدند، اما امروز می گویند ما كاری می نماییم كه رهبر امریكا هم آرزوی آنرا داشت.
وی تاكید می كند: ما باید روی توییتِ ترامپ اقدام نماییم، این كه رئیس جمهور یك كشور جرات كند چنین حرفی را بزند، باید در مجامع بین المللی مقابل آن ایستاد و راهی برای مقابله پیدا كرد.

او توییت رئیس جمهور آمریكا را گاف بزرگ هیات حاكمه امریكا می داند و ادامه می دهد: با این اقدام چهره غیرمتمدمانه و بی فرهنگ هیات حاكمه و شخص آقای ترامپ رو شد. جامعه جهانی نسبت به میراث فرهنگی حساسیت دارند، بخصوص كشورهایی مانند ایران كه ۹ اُمین كشور جهان در سطح میراث فرهنگی است. علاوه براین كه ۲۴ اثر ثبت شده در لیست میراث جهانی و بیشتر از ۵۰ میراث جهانی در فهرست انتظار یونسكو هستند از جانب دگیر ده ها و صدها پرونده دیگر به علت سهمیه بندی یونسكو برای ثبت جهانی هم اكنون امكان ثبت ندارند.
ایوبی با تاكید بر این كه میراث جهانی یعنی آن چه كه ما در كشورمان داریم و بر مبنای آن كاملا ارزش ها فراتر از مرزهای ماست و همه جهان باید از آن مراقبت كنند، اظهار می كند: انسان های آگاه این علاقه و نگرانی را نسبت به میراث فرهنگی دارند.1398/10/18
19:03:04
5.0 / 5
4100
تگهای خبر: ثبت , میراث , میراث فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری