كارت ارزی تكذیب شد، كارت بلیت فرا می رسد

كارت ارزی تكذیب شد، كارت بلیت فرا می رسد

فقط سفر: كارت بلیت جهت استفاده توریستهای خارجی از خدمات شهری همچون اتوبوس، تاكسی و مترو طراحی شد.


خشایار نیكزاد ـ مدیرعامل شركت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی ـ یك ماه پیش در جمع خبرنگاران از طراحی «كارت ارزی» جهت استفاده توریستهای خارجی آگاهی داد. او اظهار داشته بود: «گردشگران می توانند این كارت را در مبادی ورود به كشور با تبدیل ارز به قیمت روز به واحد پول ایران، دریافت نمایند و هنگام خروج از كشور مبلغ باقی مانده این پول در كارت را با قیمت روز به صورت ارز تحویل بگیرند. » خبر بازتاب گسترده ای هم داشت. ایده مشابه كارت های اعتباری بود كه بارها حرف از طراحی آنها شده بود اما در مرحله اجرا چندان عملكرد موفقی نداشت. استفاده از این كارت ها در ایران تا كنون حتی توجیه و یا منطقی از طرف اتباع خارجی پیدا نكرده است؛ چونكه در هر حال آنها باید حجم زیادی پول نقد را همراه خود تا ایران بیاورند.
با وجود اعلام چنین خبری، وقتی از «نیكزاد» درباره جزئیات این طرح و كاربرد آن برای توریستهای خارجی سوال شد، خبر قبلی را اصلاح كرد و به ایسنا پاسخ داد كه «این كارت، ارزی نبوده، بلكه یك بلیت الكترونیكی است كه امكان استفاده از خدمات شهری را برای توریستهای خارجی مهیا می كند. »
ایده «كارت بلیت» از طرف شركتی كه مجری طرح های شركت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی است، اجرا شده. این شركت كه نیكزاد می گوید: «خصوصی است»، قبلاً طرح بلیت الكترونیكی موزه ها را اجرا كرده است و درحال حاضر بیشتر پروژه های زیرساختی شركت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی را در دست اجرا دارد. شركت مادر تخصصی نیز یكی از شركت های اقماری زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
محمد هادیان ـ مدیرعامل شركت طراح و زیرساخت كارت بلیت الكترونیكی ـ درباره جزئیات این طرح در گفت و گو با ایسنا توضیح داد: این كارت بلیت مورد مصرف توریستهای خارجی بوده و برای بازدید از اماكن گردشگری تهیه شده است كه بعد از امضای تفاهم نامه بین شهرداری تهران و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اجرا می شود. برای اجرای این طرح در شیراز نیز درحال مذاكره هستیم.
وی افزود: مشابه این طرح در خیلی از كشورها اجرا شده است. از طرفی با عنایت به محدودیت انتقال و جابه جایی ارز و استفاده از كارت های اعتباری در ایران، دغدغه هایی وجود دارد در خصوص این كه وقتی مسافر خارجی به ایران می آید، آژانس ها با نرخ ارز بازی می كنند. دغدغه دیگر این بود كه قسمتی از هزینه های توریست در كشور چرخش داشته باشد. این مساله در كمیسیون اصل ۹۰ نیز مطرح گردیده است.
او درباره اینكه آیا امكان پرداخت بوسیله این كارت در هتل و یا سایر مراكز به جز خدمات شهری وجود دارد؟ اظهار نمود: فعلا برای توسعه این طرح كه پرداخت هم بوسیله آن صورت گیرد، برنامه ای وجود ندارد و در این فاز چنین موضوعی برای آن تعریف نشده است. در این مرحله فقط استفاده از خدمات شهری و امكان بازدید از اماكن گردشگری زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح است و طرفین (شهرداری و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) به ایجاد زیرساخت ملزم هستند تا توریست خارجی از این خدمات استفاده نماید. البته وزارتخانه دو ماه پیش زیرساخت در رابطه با بخش خودرا آماده كرده است و فقط منتظر جمع بندی و اقدام شهرداری هستیم.
هادیان اشاره كرد: این كارت، مستر كارت و یا كارت اعتباری نیست و تنها بلیت الكترونیكی است.
منبع:

1398/10/13
12:29:47
5.0 / 5
4273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری