زلزله بوشهر، قلعه كلات را مجروح كرد

زلزله بوشهر، قلعه كلات را مجروح كرد

به گزارش فقط سفر معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر خبر داد: به دنبال وقوع زلزله ۴/۹ ریشتری بوشهر بامداد جمعه ششم دی، دیوار سمت غربی «قلعه كلات» تخریب شد.


نصرالله ابراهیمی در گفتگو با ایسنا توضیح داد: قلعه كلات اهرم یا قلعه «زائر خضر خان» در شهر اهرم از توابع بخش مركزی شهرستان تنگستان است كه در دو فاز در سال های اخیر اقدامات مرمتی روی آن انجام شده بود.
به نقل از او؛ در بخش غربی قلعه دیوار حفاظتی نداشت كه در سال ۱۳۸۴ با هدف حفاظت از خود قلعه، دیواری حفاظتی به صورت موقت در این بخش از قلعه طراحی شده بود.
او با بیان این كه بر مبنای طرح تهیه شده این دیوار باید در فازهای مرمتی بعدی مقاوم سازی و استقامت بخشی می شد، اضافه كرد: به علت نبود اعتبار كافی تا كنون عملیات مقاوم سازی بر روی ان انجام نشده بود، كه در این زلزله متاسفانه تخریب شد.
وی علت این تخریب را این طور بیان كرد: به علت نداشتن اعتبارات كافی امكان بازسازی نبود و متاسفانه در این اتفاق با عنایت به نشستِ پِی، دیوار شكم می كند و در این زلزله پایین می آید.
او با این وجود نسبت به نداشتن ارزش تاریخی این دیوار در قلعه تصریح كرد و اظهار داشت: تا این لحظه گزارش دیگری از وارد شدن صدمه های احتمالی به بناهای تاریخی مناطقی كه درگیر زلزله شده اند، به میراث فرهنگی استان عرضه نشده است. اما كارشناسان میراث فرهنگی به مناطق مختلف استان اعزام شده اند تا آثار را بررسی و پایش كنند.


ابراهیمی اضافه كرد: خوشبختانه به نظر می آید وضعیت آثار تاریخی محوطه های تاریخی مانند «بردك سیاه» و «چرخاب» و دیگر مناطق مناسب باشد.
معاون میراث فرهنگی استان بوشهر اما از برنامه ریزی ها برای واگذاری قلعه «كلات» به بخش خصوصی اطلاع داد و افزود: طراحی درنظر گرفته شده برای این دیوار، یك سایت فرهنگی است، چون در كنار آن هیچ اثر تاریخی قرار ندارد.


زلزله جمعه ۶ دی ساعت ۵: ۲۳ دقیقه صبح رخ داد كه بخشی از مردم شهرها و روستاهای شهرستان های دشتستان و تنگستان آنرا احساس كرده اند. مركز این زلزله كه به بزرگی ۴.۹ ریشتر بود در عمق ۱۰ كیلومتری زمین شهر كلمه واقع در شهرستان دشتستان استان بوشهر را لرزاند.

1398/10/07
10:02:58
5.0 / 5
4205
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری